AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Moje dieťa má strie. Je to vôbec možné?

Strie sú vnímané ako kozmetická vada, ktorá najčastejšie vzniká u dospelých žien v súvislosti s tehotenstvom. Lenže strie sa bohužiaľ nevyhýbajú ani deťom!
Moje dieťa má strie. Je to vôbec možné?

Strie sú spolu s celulitídou asi najčastejšími kozmetickými kožnými problémami ľudskej populácie. Odhaduje sa, že strie má v menšej či väčšej miere až 90% žien! Strie však môžu mať aj deti, zvlášť ohrozené sú dievčatká v pubertálnom veku a obézne deti.

Strie: podkožné jizvičky, na ktoré je kozmetika krátka

"Strie čiže pajazvičky vznikajú popraskaním elastických vlákien pod povrchom pokožky." Vysvetľuje profesionálna kozmetička Ida Kopečková. A upresňuje, že sa jedná o špecifický typ podkožných jaziev, ktoré sa môžu vyskytnúť takmer kdekoľvek na tele. Najčastejším miestom býva oblasť brucha, bokov, stehien a pŕs. Bezprostredne po vzniku bývajú strie viac plastické a majú výrazne ružovo-červené zafarbenie a môžu dokonca svrbieť!

Postupom času sa farba mení na veľmi svetlo fialovú, až nakoniec jazvičky vyblednú a plasticita môže byť, zvlášť pri správnej starostlivosti, takmer nepostrehnuteľná. V poslednej fáze potom bývajú viditeľné iba jemné biele linky. "Striám je ťažké sa vyhnúť a je takmer nemožné sa ich úplne zbaviť - bohužiaľ," dodáva kozmetička.

Ohrozené deti: Nielen „tlsťoši a puboši“!

Elastické vlákna pod povrchom pokožky samozrejme nepopraskajú len tak, za poškodením vždy stojí extrémne alebo skokové napnutie pokožky, ktorá takéto namáhanie jednoducho nevydrží. Kým pre dospelé ženy je z tohto pohľadu najkritickejšou dobou tehotenstvo a tiež obdobie, kedy rýchlo priberú, u detí môže byť na vine aj rýchly rast!

Strie však môže mať aj chudé dievčatko či chlapec, ktorí veľmi rýchlo vyrastú, a ich pokožka na určitých miestach prekročí svoju hranicu elasticity. Bežnejšie sú však strie u detí obéznych, a bohužiaľ, tiež u slečien v puberte, kedy dochádza k zmene postavy; zvýrazňujú sa boky a zadok, začínajú rásť prsia. A práve tieto partie bývajú v pubertálnom veku "postihnuté" najčastejšie.

Existuje účinná prevencia?

Odborníci tvrdia, že pravdepodobne najväčší vplyv na vznik strií má dedičnosť, zatiaľ čo u niekoho je pokožka veľmi elastická, u iného býva "krehkejšia". Svoj vplyv tiež zohrávajú prirodzené hormonálne zmeny (puberta, tehotenstvo, laktácia a menopauza), avšak podiel na zhoršenej elasticite môžu v niektorých výnimočných prípadoch mať aj masti s obsahom kortikoidov! Veľmi častým používaním týchto mastí sa pokožka stenšuje, produkcia kolagénu býva narušená a je teda viac ohrozená vznikom nepríjemných strií.

A teda striám predchádzať ako? Jedinou účinnou prevenciou je dôkladné a pravidelné premazávanie a jemné masírovanie pokožky v kritických obdobiach. Strie možno síce v súčasnosti odstrániť pomocou lasera, výsledky však ani v tomto prípade nie sú stopercentné. Istou útechou pre všetkých striami postihnutých jedincov je, že vo väčšine prípadov jazvičky časom vyblednú, stratia svoju plastickosť a sú oveľa menej nápadné.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma