AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Moderátorka Lucia Borhyová: Mám šťastie!

Keby ste hľadali reklamu na materstvo a šťastie, mrknite sa detailne na Luciu Borhyovú. Moderátorka hlavných správ televízie NOVA v priebehu tehotenstva a krátko po pôrode len rozkvitla. Zverila sa nám, že prežíva intenzívne šťastie...
Moderátorka Lucia Borhyová: Mám šťastie!

Fakt je, že také malé dieťatko sme na fotení už dlho nemali. Lucie tvrdila, že malá je stále v pohode. A aj bola. Zaplakala len raz, keď chcela jesť, inak bola v teple a v neuveriteľnej pohode, pózovala ako profesionálka.

Materstvo | Životný štýl

6 panvových cvikov, ktoré naozaj fungujú

Je taká krásna, že sa jej otecko (moderátor Michal Hrdlička) raz poriadne zapotí, kým sa zbaví nevítaných nápadníkov... To je však, našťastie, až za dlhý čas.

Čo deti, nezlostia?

Vôbec nie. Asi každá mamička so mnou bude súhlasiť, že práve prežívam niečo jedinečné. Linduška má šesť týždňov, je taká maznavá, voňavá... Rovnako ako Luky pred pár rokmi.

Faktom však je, že som už trochu pozabudla na emócie, ktoré som pred rokmi prežívala a ktoré sa mi s neuveriteľnou razanciou zase vrátili. Ale aby som odpovedala na otázku. Moje deti nehnevajú, sú úžasné a ja som celá šťastná.

Komu je podobná?

Je po tatkovi. Obe deti sú po svojich tatkoch, takže je jasné, že môj gén je asi nejaký slabší. Deti mám vlasaté, tmavovlasé, počerné. (smiech)

Ako sa vám zmenil svet?

Zmenil sa mi úplne. Som ešte šťastnejšia ako doteraz. Mám veľmi rada deti, a keď mi k Lucasovi pribudla Linda, cítim, že sme ako rodina takí úplnejší. Celistvejší. Pamätám sa, že ma všetci strašili, ako jedno dieťa nie je žiadne dieťa, a s dvoma to bude náročné. Ale ja to tak nevnímam.

Možno je to tým, že Luky je odrastenejší, má päť rokov, a možno je to dané aj tým, že medzi sebou nemajú zatiaľ žiadnu súrodeneckú rivalitu.

Je druhé materstvo rovnaká pohoda, ako to prvé pred piatimi rokmi?

Povedala by som, že si ho užívam viac, ako keď som porodila Lukyho. Z toho dôvodu, že pri druhom dieťati nie som tak v strese zo všetkého, čo sa s ním môže stať. S Lukym, keď sa mu objavila vyrážka, som bola hneď u pediatra.

Všetkého som sa hrozne bála a až teraz si užívam, že pupienky na tvári k materstvu a šestonedeliu patria, rovnako ako bolesti bruška. Konečne,
na rozdiel od materstva pred rokmi, neriešim drobnosti, uvoľnila som sa a sústredím sa len na to dieťatko.

Podriadili ste všetko deťom, alebo si nájdete čas i sama na seba?

Nemám teraz tú potrebu. Ani s Mišom sme vlastne ešte nikde sami bez detí neboli, zatiaľ sa nám ani nechce. Radšej sme doma s deťmi a užívame si ich. Ale je pravda, že som si našla chvíľu zájsť aspoň ku kaderníkovi. A Michal mi volal a vlastne tak trochu nariaďoval, aby som si potom ešte niekam zašla, napríklad kúpiť si niečo pekné na seba, aby som si odpočinula...

Ale ja som sedela v kaderníctve, sledovala minútovku na hodinkách a tešila sa domov. Nebolo to preto, že by som Michalovi nedôverovala, že sa nedokáže postarať, ale mám to tak vnútorne nastavené. Som mama a patrím k deťom.

Takže som po procedúre hneď bežala domov. Príroda už to tak zariadila a nechcem byť nikde bez detí. Samica k mláďatám jednoducho patrí a z dohľa- du ich nepúšťa...

Materstvo | Recepty | Zdravá výživa | Tehotenstvo

7 superpotravín pre tehotné ženy

Váš život sleduje bulvár. Štve vás to?

Veľmi. Ani nie to, že o mne píšu, ale že si vymýšľajú a klamú. Teraz nás paparazzi vyfotili, keď sme sa vracali z prechádzky. Mišo išiel s kočíkom vpredu a ja som popoháňala Lukyho na kolobežke vzadu. Medzi nami boli asi dva metre a hneď sa fotografie objavili s tým, že sa hádame, nemáme si čo povedať a tak ďalej.

Napísali k tomu článok, ako nezvládame situáciu doma a máme napätú atmosféru. To nás veľmi naštvalo. Sú veci, ktoré nepochopíte, že si niekto dovolí vôbec vymyslieť a napísať...

A riešite to nejako, alebo sa len zdravo naštvete?

Preposlala som to svojmu právnikovi. A domôžete sa niečoho?
Uvidíme, ale dúfam, že áno. Predsa sa nedá len tak beztrestne klamať.

A ako budete chrániť svoje deti?

Napríklad tým, že od určitej doby nebudem ich fotky poskytovať médiám. Nechodím s nimi na akcie, kde sa fotí a tak podobne. Navyše, odmala v tom vyrastajú a vedia, že niektoré časopisy klamú, hovoríme o tom doma, nebudeme pred nimi nič skrývať.

Problém vidím skôr v tom, čo počujú v škole alebo v škôlke. S tým sa bude horšie bojovať. Stále si však myslím, že vysvetľovanie a komunikácia predídu mnohým problémom. Sama viete, že keď ste ma asi pred rokom chceli na titul s Lukym, odmietla som to vzhľadom na to, že už chodí do škôlky. V štyroch rokoch už má právo na svoje súkromie, a to rešpektujem.

Ako vám materstvo zmenilo život?

Život s deťmi je oveľa plnohodnotnejší, dáva zmysel. Vnímam to tak, že sme tu na to, aby sme mali deti. Po detstve a puberte prichádza fáza, kedy sa člo- vek potrebuje vybúriť. A potom zistí, že už ho to nebaví, že chce ísť v živote ďalej. Ale rozhodnúť sa pre dieťa, to nie je len tak. Do tejto fázy sa musí dospieť, uvedomiť si, že ide o záväzok na celý život.

Vedieť, že máte svojmu dieťaťu čo dať. Dôležitú úlohu potom hrá i etapa prarodičov, ktorí môžu s väčšou ľahkosťou odovzdávať svoje skúsenosti, múdrosti... Žiadna z týchto etáp sa nedá preskočiť, alebo vynechať. Ale späť k otázke. U mňa všetko prišlo v správnom čase, s deťmi sa cítim úplná, nič mi nechýba. Možno to znie ako klišé, ale kto ten pocit pozná, pochopí. Toto má pre mňa zmysel a takto som šťastná.

Budete v zväčšovaní rodiny pokračovať?

Priala by som si veľa detí. Keby tam však nebolo obdobie tehotenstva, kedy ste deväť mesiacov obmedzená, nie je vám dobre. Úprimne neviem, kto vymyslel, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy. (smiech)

Páčilo by sa mi mať napríklad 4 deti. Deväť mesiacov je však dlhá doba na to, aká ste obmedzená a zviazaná. A to som nemala žiadne problémy a mohla som robiť takmer všetko. A potom ešte ten pôrod...

Domov a rodina | Peniaze | Životný štýl | Predškolák

Koľko jazykov by malo študovať dieťa v prvej triede?

Rodili ste prirodzene?

Áno, obidve deti. Mala som radosť, že mám šikovné a spolupracujúce deti, ktoré boli správne natočené. (smiech) Takže som si mohla dopriať radosť z prirodzeného pôrodu. S Linduškou bol pôrod jednoduchší a veľmi krásne si naň spomínam, s Lukym to pre mňa bolo náročnejšie, ale to sa o prvých pôrodoch všeobecne hovorí...

Mala som fantastickú pani doktorku Mikyskovú, ktorá pôrod viedla skvele a dá sa povedať, že som si ho azda i celkom užila. Pamätám sa, ako ma povzbudzovala, aby som naposledy zatlačila, a budem mať dcérku v náruči. A mala pravdu. Asi by som to zhrnula takto: pôrod je bolestivý, ale keď máte okolo sebe na sále tých správnych ľudí, dá sa zvládnuť oveľa ľahšie.

Máte dve deti a nie ste vydatá. Riešite to nejako?

Absolútne nie (smiech). Myslím, že vzťah nie je o svadbe. Teda primárne. Skrátka sa v živote stanú situácie, že človek si myslí, že bude mať celý život jedného partnera a s ním deti, lenže to nevyjde.

Ja mám dve deti s dvoma mužmi a jediné, čo v živote hľadám, je šťastie a spokojnosť. Nie svadobný obrad preto, aby som mala fotky v závoji. Svadba vám šťastie neprinesie, pokiaľ sa k nej budete upínať. Ale to platí v živote
o všetkom.

Všetko je o tom, ako sa človek cíti, či si život užíva a hlavne o vnútornej spokojnosti. Aby sa partneri zhodli na tom, kedy svadbu áno, kedy nie, rozumeli si v zásadných otázkach.

Kde malá spí?

Postieľku má v spálni, ale do našej postele si ju neberieme. Aká je malinká, tak sa bojíme, aby sme ju nepriľahli. Takže ju nadojčím a dám späť do postieľky. Tú mám hneď vedľa postele, práve preto, aby som mohla každú sekundu kontrolovať, či je všetko v poriadku.

Nechali ste si zistiť pohlavie?

Nechali, nevydržali by sme to. Verím tomu, že vás dieťatko vníma od prvopočiatku, a tak ho nechcem oslovovať stredným rodom. Vybrali sme teda včas meno a ja som už svoje bruško nemusela vnímať ako anonymný prívesok.

Postupne sme mohli zariadiť detskú izbu a som presvedčená, že Linduška od prvej chvíle i vďaka našej konverzácii vedela, ako veľmi sa na ňu tešíme a ako veľmi je chcená. Myslím si, že také tie uplakané bábätká dávajú mame najavo, že im niečo chýba.

Materstvo | Životný štýl | Pôrod

Remodelácia vagíny po pôrode. Ako prebieha a pre koho je vhodná?

Napríklad to, že v maternici nevnímali, že sú chcené, že prišli na svet predčasne a chýbal im pravidelný kontakt s mamičkou – ten dvadsaťštyrihodinový, ktorý som mala s Lindou. Deti musia cítiť lásku od prvopočiatku, potom sú zlaté a ich povaha je iná, než u tých detí, ktoré vyrastajú v strese.

Tiež sme riešili tie praktické veci, ako vymaľovať izbičku, nakúpiť oblečenie... Bolo toho veľa a nevydržala by som nedať si povedať pohlavie.

Už ste ju boli ukázať v práci?

Zatiaľ nie, šestonedelie sa snažím dodržať a až ho skončím, tak sa uvidí.

Kedy sa vôbec vrátite do práce?

Chcela som sa vrátiť skoro, pretože človek má vnútorne nastavený systém pre povinnosť a tiež mám prácu, s ktorou môžem materstvo krásne skĺbiť. Môžem chodiť do zamestnania len na pár hodín, pár dní v týždni, a tak neprichádzam o tie krásne okamihy s deťmi.

Lucas má iného otecka. Situáciu, kedy ste sa zoznámili s Michalom, ste teda mali komplikovanú. Bol začiatok vášho vzťahu ťažší?

Vôbec nie. Naopak. Michal sa k Lukasovi ohromne pekne postavil, vybudovali si spolu prakticky hneď super vzťah. A ja som si vďaka Lukasovi mohla overiť, aký obrovský tatkovský potenciál má Michal. (smiech) A vedela som teda, že som si vybrala dobre. Nikdy som hlavne nepremýšľala nad tým, že budeme žiť takto všetci pokope.

Z rozprávaní kamarátok viem, aké je to ťažké, keď si partner a dieťa z predchádzajúceho vzťahu nesadnú. To sa nám, našťastie, nestalo. Úprimne povedané, vôbec neviem, ako by som riešila takú situáciu...

Michal je mladý. Ako vlastne zvláda rolu otca?

Perfektne. A jedno viem iste. Vybrala som si dobre a Linda má skvelého tatka. Ničoho sa nebojí, o bábätko sa dokáže báječne postarať. Keď sa na nich zadívam, dojíma ma už len to, ako sú spolu zohraní.

Aké ste mali detstvo a aké by ste chceli pripraviť deťom?

Jednoducho také isté, ako som prežila ja. Moji rodičia mi pripravili nádherný život. Chodili sme na dovolenky, výlety, moja mamička vedela vždy báječne pripraviť rodinné oslavy, Vianoce, jednoducho klasickú zomknutú rodinnú atmo- sféru. Mala som sa o koho oprieť. Nikdy som sa trebárs doma nebála čokoľvek povedať a vedela som, že mi rodina bude pomáhať.

Napríklad som nemusela zatajovať zlú známku, vedela som totiž, že sa nič nestane. A to je dôležité. Aby deti vedeli, že doma ich všetci milujú, nie je tam stres a nervozita, ale naopak, láska. Že byť doma je vlastne najviac.

Ako by ste popísali pocit absolútneho šťastia?

Každý to môže mať inak, ale pre mňa je to prvých pár minút po pôrode. Okamihy, kedy držím v rukách čerstvé bábätko. Cítite chvenie telíčka, tlkot jeho srdca, vôňu...

Ste šťastná?

Buď to vidíte sama, alebo nie... Ja to nahlas nemôžem povedať, pretože osud sa nemá pokúšať. Vyslovila by som to a niečo by sa pokazilo. Toto kričať do sveta? Nehnevajte sa, to nejde.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma