AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Milé mamičky, užite si milovanie!

Pokiaľ sú partneri opatrní a ohľaduplní, môže sa sex v tehotenstve premeniť na jedinečné spoločné zážitky. Pre oboch.
Milé mamičky, užite si milovanie!

Ešte pred sto rokmi vtedajšia praktická lekárka Anna Bayerová sex tehotným ženám dôrazne vyhovárala: „Telesným obcovaním škodí sa žene i decku, nie je možné, aby jemné ústrojenstvo decka nepociťovalo nepriaznivo každé podráždenie matky.“

Počatím došlo k naplneniu pohlavného pudu, a tak sa všetka energia mala naďalej venovať starostlivosti o dieťa. Tento postoj však vychádzal z praxe, kedy bola žena vysilená početnými pôrodmi, ťažkou prácou a v neposlednom rade aj nie príliš ohľaduplným zaobchádzaním zo strany manžela.

Ďalším dôvodom, prečo sa sex v tehotenstve ešte v priebehu minulého storočia zakazoval, bola domnienka, že by počas tehotenstva mohlo dôjsť k ďalšiemu oplodneniu a že dva ľudské zárodky v nerovnakom stupni vývoja by sa potom v materskom tele zle znášali. Také prípady však boli a sú veľmi vzácne, pretože v tehotenstve je ovulácia, ktorá by viedla k ďalšiemu oplodneniu, hormonálne potlačená.

Kedy je bezpečný

Dnes, ak ste zdravá a vaše tehotenstvo sa vyvíja normálne, vám gynekológ na otázku, či a ako často sa môžete milovať, spravidla odpovie, že záleží na vás a na partnerovi. Z lekárskeho hľadiska je možné sa milovať od počatia až do pôrodu dieťaťa.

Šetrnému sexu sa teda určite nevyhýbajte, len sa v prvom a poslednom trimestri odporúča, aby boli partneri maximálne opatrní a vyhýbali sa nevhodným polohám a sexuálnym experimentom. Jednako len by sa partneri tiež nemali zbytočne obávať, že sexuálny styk dieťaťu ublíži. Plod je dostatočne chránený plodovým vakom, plodovou vodou a svalmi maternice.

Počas celého tehotenstva je opatrnosť a zdržanlivosť namieste zvlášť v dňoch, kedy žena obvykle čakala menzes. Organizmus ženy je totiž natoľko prispôsobený menštruačnému cyklu, že v dobe, kedy by mal prísť menzes, je maternica mimoriadne citlivá na vonkajšie podnety. Keď sa však objavia akékoľvek problémy, napríklad keď začne budúca mamička krvácať alebo sa jej diagnostikuje riziko predčasného pôrodu, mala by sa sexu vyhnúť úplne.

Určitým rizikom sexu v tehotenstve sú aj infekcie mykotického pôvodu. Konečne, pokiaľ žena v priebehu tehotenstva zmenila sexuálneho partnera, môže hroziť aj riziko sexuálne prenášaných chorôb, ktoré by mohli ovplyvniť zdravý priebeh tehotenstva a pôrodu. V takom prípade sa pri sexuálnom styku odporúča používať kondóm.

Chcem ťa, chceš ma

Každá žena má v období tehotenstva inú chuť na sex. Veľa totiž záleží na tom, ako svoj stav vníma, či trpí nevoľnosťami a aká je unavená. A samozrejme, tiež na tom, aký má vzťah k sexu a k partnerovi vôbec. V prvých troch mesiacoch spravidla dochádza k znateľnému poklesu sexuálnej túžby. Súvisí to so spomínanými nevoľnosťami, ale aj s prirodzenými obavami.

U niektorých žien však vzniká zvýšená sexuálna túžba hneď na začiatku tehotenstva. „Chcela som sa milovať stále, až som si pripadala ako nejaká zvrhlíčka. To skôr môj muž, ktorého normálne nemusím prosiť, mal vtedy nejaký blok,“ spomína tridsaťtriročná Radka na prvé týždne svojho tehotenstva.

Naopak, v druhom trimestri chuť na sex u väčšiny žien vzrastá. Je to dané tým, že žena sa v tomto období cíti dobre, už sa o dieťatko tak nebojí, na svoj stav si zvykla, nemá ešte také veľké bruško a zladila sa v tomto ohľade aj s partnerom. Niektoré tehotné ženy dokonca zisťujú, že si uprostred tehotenstva užívajú sex oveľa intenzívnejšie ako kedy predtým.

V poslednej tretine tehotenstva záujem o sex u mnohých žien opäť klesá.
Z medicínskeho hľadiska však nie je nutné vzdávať sa sexu ani tesne pred pôrodom. Sperma totiž obsahuje prostaglandíny, látky, ktoré priaznivo pripravujú hrdlo maternice na začatie pôrodu, takže pohlavný styk je, naopak, žiaduci, keď mamička dieťa prenáša.

„Sex je náš“

Sex, a to aj v tehotenstve, má vždy párový charakter, alebo to, čo prežíva jeden, vždy hlboko ovplyvní i toho druhého. A tak je spoločné čakanie
na dieťa zároveň dobou, kedy si partneri svoje potreby a túžby majú vzájomne zladiť.

Je to naozaj „iný stav“, a preto je nutné spolu otvorene hovoriť, správať sa ohľaduplne, chápavo a ústretovo. „Obaja v páre potrebujú cítiť, že sú jeden
pre druhého stále atraktívni, žiaduci a že ich vzťah očakávanie nového člena rodiny nenarušuje. Ba naopak, že ho posilňuje,“ vysvetľuje psychologička Marta Boučková.

Že jeden alebo druhý nemá chuť sa milovať, nie je nič neobvyklé, a vynucovať si nežnosti alebo si niečo vyčítať nemá zmysel. Budúca mamička niekedy viac než sex potrebuje ubezpeče-nie, že ju partner miluje a že sa o ňu a o dieťa postará. Ale pocit istoty potrebuje v tomto období aj muž!

„Zvlášť keď je spoľahlivý a zodpovedný, je toho na neho veľa. Vycítila som, že môj muž chce, aby som bola nežná a aby som si ho viac všímala. A tak sme miesto sexu, ktorý som chcela ja, niekedy len ležali jeden druhému v náručí a rozprávali sa. Ale veľmi nám to vtedy pomohlo,“ priznáva Radka.

Akú zvoliť polohu?

V prvej polovici tehotenstva skúšajte a nájdite si predovšetkým takú, ktorá bude vyhovovať vám obom. Neskôr sa odporúčajú zvlášť tieto tri: poloha na boku alebo lyžičky je pre ženy najpríjemnejšia najmä v dobe pokročilejšieho tehotenstva, pretože umožňuje šetrný, plytký prienik a partneri sa pri tom môžu nežne dotýkať a maznať.

Poloha zozadu je vhodná i pre vyšší stupeň tehotenstva. Muž pri nej ženu svojou váhou vôbec nezaťažuje a žena si sama môže regulovať pohyby a hĺbku prenikania.

Je to poloha pomerne jednoduchá, hoci už máte veľké bruško. Poloha na koníčka je rovnako vhodná pre vyšší stupeň tehotenstva, pretože žene pri nej nič nestláča bruško, a navyše prináša väčšine žien obzvlášť intenzívny sexuálny zážitok. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma