AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Medzinárodný deň futbalu a priateľstva sa oslavoval vo viac než 200 krajinách sveta, Slovensko bolo medzi nimi

Na detskom priateľskom zápase zmiešaných mužstiev sa zúčastnili aj profesionálni hráči A tímu ŠK Slovan Bratislava Filip Hološko a Filip Oršula.
Medzinárodný deň futbalu a priateľstva sa oslavoval vo viac než 200 krajinách sveta, Slovensko bolo medzi nimi

Bratislava 26. apríla 2018 – Včera sa vo viac než 200 krajinách sveta slávil Medzinárodný deň futbalu a priateľstva, ktorého cieľom je podporovať priateľstvo, vzájomný rešpekt a zdravý životný štýl. Po celom svete sa tisíce detí a dospelých zúčastnili na priateľských stretnutiach a ďalších športových akciách, ktoré mali za cieľ podporiť hodnoty, ktoré tento projekt propaguje. Všetky navzájom spája modrozelený náramok na zápästí, kde modrá farba reprezentuje pokojné nebo a zelená futbalové ihrisko, ktoré je prístupné všetkým.

V Bratislave sa pri príležitosti Medzinárodného dňa futbalu odohral priateľský zápas zmiešaných detských tímov ŠK Slovan Bratislava. Každé mužstvo doplnil jeden hráč A tímu ŠK Slovan Bratislava, a to Filip Oršula a Filip Hološko. Česť uviazať na zápästie všetkých účastníkov modrozelený náramok pripadla mladým hráčom ŠK Slovan Bratislava Tomášovi Husarčíkovi a Michalovi Bodnárovi, ktorí budú Slovensko reprezentovať v rámci projektu Futbal pre priateľstvo spoločnosti Gazprom v júni tohto roku v Moskve.

DSC_7289.jpegDSC_7304.jpeg

V rámci projektu a v spolupráci s partnerom projektu, futbalovým klubom ŠK Slovan Bratislava, boli vybraní Tomáš Husarčík a Michal Bodnár, ktorí budú Slovensko reprezentovať v rámci vyvrcholenia tohto ročníka projektu v Moskve (8. – 15. júna). „Je pre nás cťou, že sme sa stali partnermi projektu Futbal pre priateľstvo 2018. Je nesmierne dôležité, aby sa aj mladí ľudia zaujímali o futbal a šport ako taký. Futbal je celospoločenský fenomén, ktorý sa šíri vo všetkých generáciách a tento projekt tomu určite pomôže. Veľmi radi sme pomohli projektu Futbal pre priateľstvo 2018 a veríme, že vybraný futbalista i mladý novinár získajú na stretnutí v Moskve cenné skúsenosti, ktoré potom zužitkujú vo svojom živote,“ povedal Tomáš Straka, marketingový riaditeľ ŠK Slovan Bratislava.

Tomáš Husarčík bude v role mladého útočníka a Michal Bodnár v role mladého novinára. Slovenský útočník bude súčasťou tímu nazvaného Ďateľ cisársky (Chocholák kráľovský) a zahrá si spolu s obrancami z Belize a Guatemaly, brankárom z Nemecka a stredovými hráčmi z Kanady a Nikaraguy. Všetkých 32 tímov je zložených z hráčov a hráčok z rôznych krajín a regiónov sveta s rozdielnymi schopnosťami, aby sa tak ďalej propagovali hlavné princípy projektu ako rovnosť a priateľstvo. Pretože Futbal pre priateľstvo je tiež ekologickou iniciatívou, všetkých 32 medzinárodných tímov priateľstva nesie mená po ohrozených zvieracích druhoch všetkých kontinentov. Michal Bodnár si zas v rámci projektu vyskúša rolu mladého športového novinára a spolu so svojimi mladými kolegami z 211 krajín a regiónov sveta bude pôsobiť v rámci detského tlačového centra.

DSC_7218.jpegDSC_7228.jpeg

DSC_7245.jpeg

Spolu s nimi bude na mieste aj viac než 5 000 novinárov z celého sveta. „Som veľmi šťastný, že som bol vybraný, a veľmi sa teším, že budem reprezentovať Slovensko a že sa zúčastním na programe v Moskve. Návšteva otváracieho stretnutia majstrovstiev sveta je pre mňa splneným snom!“ povedal Tomáš Husarčík. Na cestu do Moskvy sa teší aj Tomáš Bodnár, ktorý tak bude mať možnosť spojiť dve veci, ktoré má rád, a to futbal a písanie. „Teším sa, že z Moskvy budem na Slovensko posielať samé úžasné správy,“ povedal Tomáš. Projekt podporuje aj veľa medzinárodných futbalových osobností, medzi nimi generálna tajomníčka FIFA Fatma Samoura a slávny futbalový hráč Marco Van Basten. Na Slovensku sa k projektu pripojil Ivan Hrdlička, bývalý slovenský futbalista, záložník, československý reprezentant, účastník majstrovstiev sveta roku 1970 v Mexiku. So Slovanom Bratislava získal v sezóne 1968/69 Pohár víťazov pohárov v roku 1969. S mladými ambasádormi sa stretol aj Robert Vittek, útočník a súčasná hviezda Slovana Bratislava a bývalý slovenský reprezentant. Na včerajšom zápase sa zúčastnili ďalší dvaja hráči A tímu Slovan Bratislava Filip Hološko (takisto člen slovenskej reprezentácie) a Filip Oršula. Všetci slávni futbalisti sa s hráčmi porozprávali o tom, čo by chceli dokázať, a o dôležitých vlastnostiach, ktoré robia z hráčov skutočné hviezdy a legendy a o dôležitosti deviatich hlavných hodnôt, ktoré projekt Futbal pre priateľstvo propaguje. Všetci si na ihrisku Slovana Bratislava vymenili náramky priateľstva. „Veľmi ma teší, že som spoznal týchto dvoch chlapcov, ktorí budú Slovensko reprezentovať, a že som sa s nimi mohol porozprávať o hodnotách, ktoré projekt podporuje a ktoré sú dôležité pre každého úspešného futbalistu. Verím, že im tento projekt prinesie nezabudnuteľné zážitky a skúsenosti, z ktorých budú ťažiť celých život. Určite sa s nimi pred ich cestou do Moskvy ešte rád stretnem a potom sa budem tešiť na zážitky, ktoré si privezú späť,“ povedal Ivan Hrdlička.

 

DSC_7140.jpegDSC_7145.jpeg

DSC_7150.jpegDSC_7155.jpeg

DSC_7161.jpegDSC_7165.jpeg

DSC_7166.jpegDSC_7168.jpeg

DSC_7173.jpegDSC_7207.jpeg

 

INFORMÁCIE O PROJEKTE

Od roku 2013 organizuje PJSC Gazprom Medzinárodný detský program s názvom Futbal pre priateľstvo. Medzi kľúčové hodnoty propagované účastníkmi programu patria priateľstvo, rovnosť, spravodlivosť, zdravie, mier, oddanosť, víťazstvo, tradícia a česť. Účastníkmi sú mladí hráči (dievčatá a chlapci vrátane tých, ktorí sú fyzicky postihnutí), rovnako ako mladí novinári, ktorí sa zaoberajú udalosťami F4F v rámci Medzinárodného detského tlačového centra Futbalu pre priateľstvo. Zemepisný rozsah programu sa každoročne rozširuje: z 8 krajín v roku 2013 na 211 krajín v roku 2018. Za posledných päť rokov sa na programe podieľalo viac než 3 700 osôb. Futbal pre priateľstvo je podporovaný FIFA, UEFA, Medzinárodným olympijským výborom, futbalovými federáciami rôznych krajín, medzinárodnými detskými charitatívnymi fondmi a poprednými svetovými futbalovými klubmi. V priebehu programu bolo vytvorených 32 medzinárodných tímov priateľstva, rovnako ako zvláštna rola pre každého mladého hráča z každej krajiny (brankár, obranca, záložník alebo útočník). Po vymedzení rolí pre mladých hráčov budú ich tréneri vybraní týmto spôsobom: 19 krajín, ktoré budú zastupovať mladí tréneri, bolo vybraných náhodným ťahom, 11 trénerov bude vybraných z miest, ktoré hosťujú Svetový pohár FIFA Rusko 2018, 2 mladí tréneri budú vybraní z najlepších účastníkov predchádzajúcich ročníkov programu Futbal pre priateľstvo.

Prvý Medzinárodný deň futbalu a priateľstva bol vyhlásený v rámci projektu spoločnosti Gazprom v roku 2014. Na akciách, ktoré sa v rámci tohto dňa organizujú, sa už zúčastnilo viac než pol miliónov osôb a vždy sa zúčastnia aj slávni futbalisti. Projekt podporujú futbalové hviezdy ako Franz Beckenbauer (Nemecko), Didier Drogba (Côte d'Ivoire), Michel Salgado (Španielsko), Andrey Arshavin (Rusko), Vitor Baia (Portugalsko) a ďalšie hviezdy.

ŠK Slovan Bratislava je najúspešnejší slovenský klub, ktorý navyše ako jediný z krajín V4 zvíťazil v jednej z najprestížnejších európskych pohárových súťaží. ŠK Slovan v roku 1969 získal Pohár víťazov pohárov (predchodca Európskej ligy), keď vo finále v Bazileji zdolal Barcelonu 3 : 2. Slovan získal 24 majstrovských titulov (8-krát bol majstrom Československa a 16-krát majstrom Slovenska), 14-krát vyhral Slovenský pohár a päťkrát triumfoval v Československom pohári. 

Oficiálne zdroje programu:

F4F foto a video materiály: http://media.footballforfriendship.com

F4F Facebook: https://www.facebook.com/FootballForFriendship/

F4F YouTube: https://www.youtube.com/user/FOOTBALL4FRIENDSHIP

F4F Instagram: https://www.instagram.com/footballforfriendship

F4F Twitter: https://twitter.com/football4f

F4F web: https://www.gazprom-football.com/en/home.htm

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma