AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Martina Šimkovičová: Citím veľkú pohodu

Hoci obľúbená moderátorka Martina Šimkovičová rodila tretie dieťa po štyridstiatke, hodnotí tento pôrod ako najľahší. Priznala aj to, že až teraz si konečne naplno užíva materskú dovolenku...
Martina Šimkovičová: Citím veľkú pohodu

Ste trojnásobná mamička. Bolo vaším snom mať veľkú rodinu?

Nikdy by som to nebola povedala, ale život zvykne príjemne prekvapiť. Tak prišlo aj tretie tehotenstvo, za ktoré som, samozrejme, vďačná.

Užívate si teraz materstvo viac ako pri prvom alebo druhom dieťati?

Veľa ľudí chce odo mňa porovnávanie, ale toto sa nedá veľmi porovnávať, pretože som mala deti po desaťročných prestávkach. :-) Pri každom dieťati to bolo krásne a iné. Teraz som ale už vo veku, kedy nemám potrebu hnať sa za kariérou, za každú cenu sa realizovať.

Nie som rozlietaná, takže určite je to iné, ako keď som mala dieťa v tridsiatke. Teraz cítim väčšiu pohodu. Samozrejme, že k tej pohode sú dôležité aj financie. Keby som mala vyžiť len z materskej alebo z rodičovského príspevku, ktorý mi pošlú, tak to by bolo veľmi ťažké. Klobúk dolu pred ženami-matkami, ktoré to dokážu, lebo skrátka nemajú inú možnosť.

Bolo tretie tehotenstvo pohodovejšie ako tie predošlé?

Keď som bola tehotná s Markom, nebývalo mi vôbec zle, ani zvláštne chute som nemala. Pri Peťke mi bývalo strašne, a tak to bolo aj teraz. Takže som hneď vedela, že budem mať dievčatko. Bývalo mi zle aj v práci, pred vysielaním, dokonca aj počas vysielania. Našťastie po treťom mesiaci ťažkosti ustúpili. Ale môj tretí pôrod môžem zhodnotiť ako najľahší.

Ako ste v práci oznámili tehotenstvo?

Z pochopiteľných dôvodov som si túto správu chcela nechať čo najdlhšie pre seba, prečkať najrizikovejšie obdobie, a potom s tým vyjsť von. Nemala som potrebu o tom rozprávať, chcela som vydržať, kým budem mať za sebou niektoré vyšetrenia, aj vzhľadom na môj vek. A keď už prišiel čas, že to na mne začalo byť aj vidieť, vtedy som to povedala.

Bola som na konci piateho mesiaca. Samozrejme, že v maskérni a v garderóbni si to všimli skôr, lebo sa mi začali nalievať prsia a bruško už vystupovalo von. Musela som to povedať návrhárke, ktorá mi pripravovala saká, aby ich robila trošku elastické. :-)

Ale ostatní si to nevšimli, lebo bolo leto a nosila som voľné šaty a blúzky. Teraz je taká móda, všetko sa nosí voľné, takže som si nemusela kúpiť žiadne tehotenské oblečenie. Keby to niekto zbadal alebo sa ma opýtal, či som tehotná, povedala by som, že áno. Dokonca sa stala situácia, že sa ma Jaro Zápala v maskérni opýtal, či som tehotná? A ja hovorím: Áno, som. Vyletel von a na celú chodbu zakričal: Martina Šimkovičová je tehotná! Myslel si, že si robím srandu. Povedala som mu, že som naozaj tehotná, tak sa mi začal strašne ospravedlňovať. Nemyslel to v zlom, zo srandy to zakričal a potom, keď som mu ukázala bruško, pochopil, že si srandu nerobím. :-)

Snímka obrazovky 2015-02-08 o 12.jpg

Mali ste to tak aj pri predošlých tehotenstvách, že to na vás nebolo vidno?

Pri Peťke vôbec, lebo to som bola taký malý štuplík, sama som ešte bola decko. Študovala som na vysokej škole. V piatok som mala poslednú skúšku v letnom semestri, v sobotu ráno ma chytili bolesti a v nedeľu som porodila.

Vtedy tie kilá išli hneď dolu, ale pribrala som asi len sedem kíl. Pri Markovi som pribrala už šestnásť a začali ísť dole, až keď som po ôsmich mesiacoch nastúpila do práce. Pri Sofii to bolo jedenásť kíl a uvidíme ako to bude... :-)

Držali ste po pôrode diéty, aby ste schudli? Alebo cvičíte?

Diéty nemôžem držať. Dokázala by som to asi jeden deň a na ten druhý by som zjedla všetko, aj to, čo som ten predošlý nemohla. Nemám rada veci pod tlakom, zákazy a príkazy... stále však dojčím a preto si obzvlášť musím ešte dať pozor čo zjem, aj keď nie v takej miere ako v prvých mesiacoch. Cvičiť nestíham (klasická výhovorka), alebo skôr nevládzem. Oveľa radšej sa idem poprechádzať s malou na čerstvý vzduch.

Aké je Sofia dieťatko?

Sofia je veľmi komunikatívne dieťa. Miluje spoločnosť, nikdy nechce byť sama. Vždy sa na každého usmieva, snaží sa nadviazať očný kontakt a smeje sa. Keď je veľa ľudí pokope a smejú sa, ona sa smeje s nimi. Marko bol presný opak, ten chcel byť stále iba v tom svojom mikrosvete a vôbec nepotreboval spoločnosť cudzích ľudí. Sofia strašne rada rozpráva, neviem, po kom je taká ukecaná. :-)

Aký s ňou majú starší súrodenci vzťah?

Keď sa narodila, veľmi sa tešili a vlastne sa stále tešia. Tým, že moja staršia dcéra je už dospelé dievča, je pre mňa veľkou pomocou, nakúpi, vybaví, postará sa, povaruje, zahrá sa. Je to veľká opora, má ale ambície odísť študovať do zahraničia, tak to bude, ako keby mi odišlo niekoľko ľudí naraz, dcéra, sestra, kamarátka, aupairka...

Ako ste deťom vybrali mená? Zohrával úlohu význam mena?

Nie, vôbec. Marka som chcela od svo- jich jedenástich, lebo som sa zamilovala do jedného talianskeho herca. Vtedy som si povedala, že môj syn sa bude volať Marko. Aj som to tak mužovi povedala a on neprotestoval.

Pri Sofii sme to riešili v rodinnom kruhu. Mala som vybraté rôzne mená ako Rebeka, Viktória, Sára, Kiara, ale na každé meno mi dali nejaký argument, ktorý sa nezhodoval s ich pochopením. Až raz Marko povedal, že čo keby sme
jej dali meno Sofia.

A dcére s mužom sa to páčilo, tak sme ďalej ani nerozmýšľali. Nepátrala som po tom, či je to frekventované meno na Slovensku, ale keď som prišla z pôrodnice domov, tak z televíznych novín som sa dozvedela, že Sofia patrí k najobľúbenejším menám na Slovensku. Takže, keď zakričím na nejakej detskej akcii „Sofia...“, otočí sa minimálne päť Sofiniek. :-)

Sleduje bulvár váš život?

Určite boli obdobia, keď sa na mňa zavesili a išli, išli, stále niečo na mňa hľadali a bolo to dosť nepríjemné. Ale tým, že žijem taký život, aký žijem, nie som pre bulvár príliš zaujímavá.

Mám rada svoju prácu a pretože to je práca v televízii, tak ľudia poznajú moju tvár. Ale nemyslím, že je to dôvod na to, aby novinári stáli pred mojím domom, čo sa mi tiež párkrát stalo.

Teraz, keď sme sa presťahovali do Rakúska, boli si ho odfotiť. S tým človek nič neurobí, keď chcú niečo napísať, tak to napíšu, ja tomu nijako nezabránim, ale určite im k tomu nedávam podnet. Ale ani po 20-tich rokoch v médiách nedokážete niektoré nepravdy zahodiť za hlavu.

dva.jpg

Baví vás vaša práca aj po tých rokoch stále rovnako?

Jasné, že ma baví. Ale s vekom mám k nej už aj iný postoj, som za ňu vďačná a vďačná aj za to, že sa mám kam vrátiť. Chcela by som dať Sofiu do jasličiek, na dve dopoludnia v týždni, lebo v Rakúsku máme takú možnosť, ale to len preto, že vidím, aká je spoločenská a ako rada sa hrá s deťmi.

Nie preto, že by som sa chcela hneď teraz vrátiť do práce. Ja som vlastne teraz po prvýkrát na normálnej materskej dovolenke. S Peťkou som nebola vôbec, na konci jedného semestra som porodila a na jeseň som hneď nastúpila do ďalšieho semestra.

A pri Markovi som už po ôsmich mesiacoch mala pocit, že musím začať niečo robiť. Takže až teraz si tú materskú poriadne užívam. Síce som práve prijala ponuku v televízii na moderovanie novej relácie. To ale bude len raz do týždňa.

Máte pocit, že ste v živote všetko podriadili deťom?

Nemyslím si. Rozhodne som deti chcela mať a som vďačná, že ich mám. Príchod dieťaťa vám kompletne zmení život, tešíte sa z každého pokroku, ktorý dieťatko dokáže, z prvého slova, kroku... povie vám „mama“ a vy si idete oči vyslziť od šťastia.... všetkým sa chválite, čo už vaše dieťatko zvládne... toto momentálne prežívame spolu s manželom. :-) Možno teraz pri treťom dieťati podriaďujem všetko tomu malému človiečikovi, ale vôbec mi to neprekáža.

Ale je pravda, že by som už rada išla do divadla, alebo prespala celú noc bez prerušenia. :-) Ja totiž stále dojčím a tak sa ešte raz či dvakrát za noc zobudíme. S mužom, keď si po celom dni ľahneme do postele a máme konečne čas sa porozprávať, tak si hovoríme, že čo by sme robili bez detí a najmä bez nášho tretieho benjamíka.

Možno by sme mohli ísť do divadla, kedy sa nám zachce, ako sme chodili predtým, alebo do kina, či sadnúť si s priateľmi, ale dieťa nám predsa dáva zmysel života. A čím je tých detí viac, tým väčší zmysel má život. Želám si zdravie pre mojich blízkych a ďakujem, že mám takúto veľkú rodinu. 

Za umožnenie fotenia veľmi ďakujeme hotelu Kempinski River Park
v Bratislave. www.kempinski.com

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma