AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Mamičky pozor! Nemáte doma nebezpečnú kašu?

Z trhu sa sťahuje jedna šarža detskej ovsenej kaše Alnatura. Pri laboratórnych skúškach v nich bola zistená prítomnosť jedovatého atropínu.
Mamičky pozor! Nemáte doma nebezpečnú kašu?

Jedná sa o detskú ovsenú kašu Alnatura štvorzrnná nemliečna obilná kaša, 250 g, výrobnej šarže 14.152.1 s dátumom minimálnej trvanlivosti do 30. 11. 2015, ktorú vyrába Holle Baby food GmbH zo Švajčiarska.

Varovanie pred touto kašou dostala Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia (SZPI) prostredníctvom systému rýchleho varovania (RASFF). Kaša sa predávala v reťazci DM.

untitled (2).jpg
Závadná kaša

V kaši preukázala laboratórna analýza prítomnosť atropínu. Ide o tropánový alkaloid. Tieto látky sú vo vyšších koncentráciách pre človeka toxické. Vo vyššie uvedenej šarži sa našlo 12,1 mikrogramov atropínu na kilogram.

untitled (1).jpg
Vyznačený dátum minimálnej trvanlivosti

Do Česka a Slovenska bolo dodaných niekoľko stoviek kusov tohto nevyhovujúceho produktu, na ktorom je vyznačená minimálna trvanlivosť do 30. 11. 2015. Predajca už začal výrobok sťahovať z predaja. Inšpekcia s predajcom už začala správne konanie o uložení sankcie a spotrebiteľom odporúča, ak majú tento produkt doma, aby ho nekonzumovali.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma