AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Mamičky nerobte paniku: Alergická reakcia neznamená alergiu

Reakcie na požitie určitej potraviny sú veľmi často spôsobené jej netoleranciou a nie potravinovou alergiou, ako si mnohí rodičia myslia. Jedna hnačka alebo vyrážka ešte nemusí znamenať, že je vaše dieťa alergické. Zvyčajne ide o falošnú alergiu alebo intoleranciu. Alebo jedlo len jednoducho nesadlo a to sa stáva aj dospelým. Následné opatrenie vrátane prípadnej diéty sú však v prípade alergie alebo falošnej alergie úplne odlišné.
Mamičky nerobte paniku: Alergická reakcia neznamená alergiu

V prípade pravej alergie vyvolá kontakt alergénu s bunkami alergické príznaky, ku ktorým patrí kýchanie, astmatický záchvat, nevoľnosť, zvracanie, ekzém a podobne. Látka, ktorá tieto príznaky vyvoláva, sa nazýva histamín. Niektoré potraviny obsahujú histamín vo väčšej miere než iné a môžu sa priamo uvoľňovať, alebo dokonca produkovať.

Ak budeme teda konzumovať potraviny, ktoré majú veľa histamínu, môžeme mať rovnaké reakcie ako v prípade alergie. Pritom ale nepôjde o alergiu, len sme proste citlivejší. A ako spoznáte, že trpíte falošnou alergiou? Ak zjete nejaké veľké množstvo potravín bohatých na histamín a osypete sa – patrí tam napríklad čokoláda, syry, orechy, ryby, paradajky, jahody a podobne. Nemusíte teda okamžite zmeniť jedálniček, stačí keď upravíte „dávkovanie“ – a nedáte si paradajky tri, ale iba jednu.

Náchylnosť k alergiám je dedičná

Predispozície k alergii sa bohužiaľ dedia. U detí, ktorých rodičia alergiami netrpia, je približne 10-percentné riziko atopie – sklonu k alergii. Keď je alergikom len jeden z rodičov, riziko vzniku alergie je 30 percent. Ak sú alergikmi obaja z rodičov, toto riziko stúpa na 60 až 80 percent. Ani v prípade predispozície však k vypuknutiu choroby nemusí dôjsť. 

Je vaše dieťa alergické na nejakú potravinu? Ako prebieha testovanie? Odpovedá alergiologička MUDr. Dagmar Pohlová. Pri podozrení na potravinovú alergiu možno dieťa vyšetriť už v útlom dojčenskom veku. K stanoveniu diagnózy by malo dôjsť v alergiologickej ambulancii na základe rozboru príznakov, kožných a krvných testov či takzvaným expozičným testom.

Toto vyšetrenie sa dá urobiť kedykoľvek v priebehu roka, indikáciou je podozrenie na alergický pôvod.  K vyšetreniu patrí aj laboratórne vyšetrenie z krvi pacienta eventuálne aj funkčným vyšetrením priedušiek. Liečba existuje jediná: z jedálnička sa striktne vylúči spúšťač. Zároveň sa pridávajú lieky na liečbu ťažkostí, podľa klinického stavu dieťaťa. Napríklad v prípade zistenia alergie na lepok, ide o celoživotné ochorenie, a teda lepok sa vylúči navždy. 

V prípade alergie na mlieko, ktorá je u malých detí pomerne častá, je to pozitívnejšie. V prvom roku zmizne asi 50 percent alergie na bielkovinu kravského mlieka, v 2 rokoch 70 percent, v 3 rokoch 80 percent a v 6 rokoch viac ako 90 percent. Pokiaľ v dospelosti nájdeme alergika na mlieko, je to pomerne vzácne.

V prípade mlieka sa ponúka celá škála možností, ako potravinovú toleranciu otestovať. Už dojčatám môžete dávať jesť – tvaroh s ovocím, syr alebo nejaký mliečny nápoj. Vyskúšajte aj Hamánka od Hamé s broskyňami a tvarohom, ktorý je vhodný už od ukončeného 6. mesiaca.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma