AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Mamička, ja chcem zvieratko!

Túži vaše dieťa po domácom miláčikovi, ale vy stále váhate? Dobre robíte. Obstaranie živého tvora by sa totiž nemalo brať na ľahkú váhu. Aké zviera zvoliť a kedy je vhodná doba?
Mamička, ja chcem zvieratko!

Než si prinesiete domov roztomilého chlpáča, overte si, či niekto v rodine netrpí alergiou. Hoci sa niekedy stane, že alergia na zviera časom vymizne (zvlášť keď je človek s alergénom v každodennom kontakte), bolo by nezodpovedné sa na to spoliehať. Než si zaobstaráte zvieratko, preštudujte si o ňom odbornú literatúru, prečítajte si diskusie a skúsenosti rodičov a všetko v pokoji a bez emócií premyslite. Potomkom vysvetlite, že zviera nie je hračka, ale živý tvor.

Rybičky 

Možno si hovoríte, že rybičkami nič nepokazíte. Sú nenáročné, nezapáchajú, nerobia neporiadok, hodia sa aj pre alergikov, a keď odídete na pár dní preč, nič hrozné sa im nestane. Áno, to je pravda. Lenže priznajte si, že ak váš potomok túži po psovi, rybičky mu rozhodne stačiť nebudú.

Predsa len sú stále za sklom, takže sa s nimi nedá veľmi pomaznať, a pre temperamentné malé dieťa budú trochu nudné. Rybičky sa hodia skôr do rodín, kde sa pre nich nadchnú aj samotní rodičia. Akvaristika je krásny koníček, ktorý však musí zúčastnených naozaj baviť, pretože udržiavať akvárium čisté nie je ľahké. Pokiaľ ale máte väčšie deti (zhruba okolo 10 rokov), ktoré po rybičkách túžia, a vám sa malý vodný svet tiež páči, potom neváhajte a investujte do kvalitného akvária.

Morča, škrečok, králik 

Jedná sa o populárnych domácich miláčikov, ktorí predstavujú určitý kompromis k mačke alebo psovi. Majú kožúšok, takže sa dajú pohladkať, ale svojou veľkosťou a starostlivosťou nie sú tak nároční. Avšak výber si premyslite.

Taký škrečok je tvor samotársky a maznanie mu nerobí veľmi dobre. Aj keď je starostlivosť o neho jednoduchá a finančne nenáročná, dieťa môže po chvíli omrzieť. Morčatá sú väčšie, prítulnejšie a väčšinou nehryzú. Pri dobrom zaobchádzaní sa rýchlo skrotia, takže sa s nimi dá aj pomaznať. Starostlivosť o ne nie je zložitá, zvládnu ich aj deti. No patria medzi silne alergénne zvieratá.

Tiež počítajte s tým, že morča sa dožíva približne piatich až ôsmich rokov, preto predstavuje záväzok na dlhšiu dobu. Rovnako tak králici (doma sa väčšinou chovajú trpasličie králiky) sa môžu dožiť až desiatich rokov.

Jedná sa o priateľské a spoločenské zvieratká, ktoré sa radi maznajú a až na výnimky nehryzú. No vyžadujú pravidelnú starostlivosť a kontakt. Keď trávia sami dlhé dni v klietke, môže sa stať, že si na ľudí nezvyknú a budú sa ich báť. Morčatá, škrečky a králiky sa hodia už pre malé deti asi od 4 rokov (samozrejme je nutné zohľadniť individualitu vášho potomka).

Andulka, papagáj 

Ak chcete svoje ratolesti kúpiť zvieratko, ktoré nebehá po byte, ale zároveň komunikuje, vyberte andulku či papagája. Myslite však na to, že vtáčiky sú krehké stvorenia, takže musíte dávať pozor, aby im dieťa nedopatrením neublížilo.

Deti by nemali búchať do klietky alebo u nej kričať, preto sa tieto zvieratká hodia skôr pre väčšie deti od 7 rokov, ktoré sa môžu zapojiť aj do starostlivosti. Celá rodina si bude musieť zvyknúť na ranný krik, poletujúce páperie a častejšie upratovanie.

Korytnačka

Pre deti, ktoré sú alergické na srsť či perie, predstavuje korytnačka vzácnu príležitosť k chovu domáceho maznáčika. No aj pri ich chove je potrebné, aby deťom pomáhal zodpovedný rodič, starostlivosť je totiž pomerne náročná.

Pre suchozemské korytnačky musíte zakúpiť terárium so špeciálnou žiarovkou s UV žiarením, vodné korytnačky potrebujú sklenené alebo plastové "akvárium". Najdôležitejšou vecou, ktorú nesmiete zabudnúť, je ich dlhovekosť. Vodné korytnačky sa dožívajú veku až 35 a viac rokov, suchozemské korytnačky cez 50 rokov, pričom vyšší vek nie je výnimkou.

Navyše korytnačky celý život rastú, takže z malinkej korytnačky sa časom stane poriadny kus, ktorý môže byť kúsavý, má silu a ostré pazúry. Preto sa odporúča zaobstarať ju dieťaťu približne od jeho 7 rokov.

Mačka

Pri zaobstaraní mačky by ste mali počítať s tým, že hoci sú takmer všetky mačiatka hravé, niekedy z nich vyrastú silné osobnosti a nie každá mačka musí byť nutne prítulná. Myslite na to, že mačka môže vystrčiť pazúriky, preto sa hodí skôr pre staršie deti od štyroch rokov vyššie. Aj keď niektoré mačky sa kamarátia už s batoľatami (záleží na individualite mačky).

Pes

Vlastný psík je snom snáď každého dieťaťa. Je verný, maznavý, učenlivý a je s ním sranda. Dokáže byť tým najlepším priateľom ako pre dieťa, tak pre dospelého. Lenže za to od ľudí vyžaduje najviac času a starostlivosti.

Pes by sa preto mal kupovať len v prípade, že pre vás nebude problém ho niekoľkokrát za deň vyvenčiť, poskytnúť mu dostatočné množstvo psychického i fyzického vyžitia, kvalitné krmivo a veterinárnu starostlivosť. Nutne k svojmu životu potrebuje denný prísun lásky a hier.

Dopredu však poriadne zvážte výber plemena a pátrajte po skúsenostiach psíčkarov. Niektoré plemená malé deti priamo zbožňujú a psík môže byť skvelým parťákom už pre lezúce bábätko.

Prečo je domáce zvieratko pre deti dôležité? 

Tereza Beníšková - psychologička

Zvieratko je pre dieťa zdrojom nových podnetov. Prinajmenšom sa dá pozorovať (napr. rybičky), s väčšinou domácich maznáčikov sa však možno hrať, maznať sa s nimi, cvičiť ich. Ich prítomnosť v rodine zvyčajne prispieva k duševnej rovnováhe detí (ak je však zviera v rodine vítané).

Domáce zvieratá (a zvlášť chlpaté, s ktorými sa dá maznať) zmierňujú neurotické a úzkostné prežívanie. Deti sa vďaka zvieratku naučia lepšie sústrediť a byť trpezlivejšie. Učia sa vnímať potreby druhého, čo potom úspešne prenášajú aj do medziľudských vzťahov. Rozvíjajú svoju empatiu. Učia sa zodpovednosti v starostlivosti o niekoho iného. Zviera tiež pomáha zvyšovať zdravé sebavedomie. Dieťa sa mu môže vyspovedať, ono ho vypočuje, neprerušuje a hlavne miluje bezpodmienečnou láskou.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma