AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

„Mami, ja chcem psa!“

Alebo mačku, morča, potkana, škrečka, papagája... Koľko podobných prosieb si už vypočula nejedna mamička či otecko. A tiež sľubov, že sa o to svoje zvieratko bude naozaj starať. Kým však podľahnete, mali by ste si to poriadne premyslieť.
„Mami, ja chcem psa!“

Psík, alebo mačička? U nás je to takmer jedno, pretože tieto dva druhy patria k našim najobľúbenejším domácim maznáčikom. Podľa sociologičky Terezy Vandrovcovej, ktorá vyučuje na Filozofickej fakulte UK odbor, ktorý skúma vzťah medzi ľuďmi a zvieratami, si túto obľubu v domácich maznáčikoch môžeme vysvetliť historickými okolnosťami.

„Nie je bez zaujímavosti, že naše kraje boli niekoľko storočí hlavným loveckým revírom Rakúska-Uhorska. Po rozpade monarchie sa obľuba lovu rozšírila
i do nižších spoločenských vrstiev a poľovnícke spolky patrili medzi prvé kynologické organizácie u nás.

Chov psov sa rýchlo rozšíril aj medzi mestské obyvateľstvo a za prvej republiky už patrilo k bontónu, aby človeka sprevádzal psí spoločník. Svoju rolu podľa mňa zohrala i obľuba chalupárčenia a nemožnosť cestovať za minulého režimu. Keď sa pozrieme na naše knižky a rozprávky, zistíme, že sú tiež plné psov,“ hovorí Tereza Vandrovcová.

S mačkami je to podobné, ibaže tie sa do našich domovov dostali ako pomocníčky v boji s hlodavcami a ich cesta sem nebola taká ľahká. História spolužitia mačiek s ľuďmi je totiž podľa sociologičky poznamenaná ich stigmatizáciou a verejným upaľovaním či už pre zábavu alebo v rámci čarodejníckych procesov. Dnes už sú však svojbytnými členmi domácností.

Zviera nie je vec, ale živý tvor

Malé šteniatko alebo mačiatko síce vyzerá krásne na pohľad, mnohí rodičia si však neuvedomujú, aký veľký zásah do rodinného života bude také zvieratko. Veľa rodičov si navyše myslí, že dieťa bude dostatočne zodpovedné, aby sa o zviera postaralo.

„Osemročný Kubko neustále žobronil, že chce psa, tak sme mu ho kúpili, ale akosi nám nedošlo, že o ďalších päť rokov už o psa nebude mať záujem. Starosť o psa nakoniec ostala na nás,“ hovorí štyridsaťročná Radka, mamička dnes už pätnásťročného pubertiaka. Toto potvrdzuje i sociologička Tereza Vandrovcová.

„Vždy keď rodičia kupujú akékoľvek zviera, mali by zároveň s tým prijať variant, že celá starostlivosť oň bude v ich rukách. Bohužiaľ, útulky sú plné vianočných darčekov v podobe psov a mačiek, ktoré deti omrzeli a rodičia nemali chuť či kapacitu sa o ne starať.

V horšom prípade sú zvieratá usmrcované alebo vypúšťané, čo u domestikovaných druhov, ktoré sa o seba nevedia postarať, znamená to isté,“ varuje Tereza Vandrovcová. Aj veterinár Hanuš Velebný z veterinárnej kliniky AA-VET má takú istú skúsenosť.

„Pokiaľ kúpite osemročnému dieťaťu psa, ktorý sa dnes bežne dožíva pätnásť až šestnásť rokov, musíte dopredu počítať s tým, že do desiatich rokov ostane vo vašej starostlivosti, pretože potomok má iné priority v ôsmich a iné v osemnástich rokoch.

Z iného uhla pohľadu by sme mali vedieť, čo budeme so zvieraťom robiť cez víkendy či dovolenky.“ Preto je lepšie nekonať unáhlene, kúpu zvieraťa prediskutovať a položiť si základné otázky: Kto sa o zviera bude starať? Kto bude chodiť von ráno? Kto odpoludnia a kto večer? Kto bude čistiť klietku? Kto bude kupovať podstielku, krmivo a podobne? Kto sa oň postará, až pôjdete v zime na týždeň do hôr?

Pes, mačka, alebo morča?

Aké zviera teda domov zadovážiť, je jedna z ďalších veľmi dôležitých vecí, ktoré by ste si mali premyslieť.

„Záleží na časových možnostiach rodičov a mieste bydliska. Psík je vhodným spoločníkom detí, pokiaľ ho rodičia majú možnosť pravidelne vodiť von, alebo má pes voľný prístup do záhrady. V opačnom prípade by som odporúčala skôr mačku, morča alebo králika. Čo sa týka psov a mačiek, ideálne je vybrať si mladé, ale dospelé zviera z útulku, ktoré je zvyknuté na deti.

Šteňa či mača by som odporučila naozaj len tým rodičom, ktorí majú možnosť sa o zviera starať celý deň,“ radí sociologička Tereza Vandrovcová. Hanuš Velebný sa domnieva, že najlepší maznáčik je ten, ktorý vyhovuje celej rodine.

„Mačka vydrží v byte sama bez ťažkostí celý deň i viac, ale je menej kontaktná než pes, ktorý však potrebuje pravidelne chodiť von. Morča je menej komunikatívne ako pes, ale je v podstate nenáročné. Had vydrží bez opatery i mnoho dní, potrebuje však na kŕmenie pravidelne živé myši. Potkan je prítulný, učenlivý, ale žije krátko, fretka zase zapácha...“ vraví veterinár.

Na čo potomka pripraviť

Deti by mali od samého začiatku vedieť, že zviera potrebuje pravidelnú starostlivosť. Pokiaľ sa pýtate, či je dieťa povinné sa o zvieratko starať, potom záleží na okolnostiach. „Keď si psa zadováži niektorý z rodičov, nemusí mať dieťa žiadnu zodpovednosť, keď si ju ale dieťa od rodičov vyprosí, potom by malo niesť časť zodpovednosti a práce v každom veku,“ domnieva sa Hanuš Velebný.

Aj štvorročné dieťa dokáže nasypať granule do misky a šestnásťročné už ho pokojne môže dopraviť k veterinárovi. „Je dobré pripraviť deti i na to, že zvieratko predstavuje obrovskú zodpovednosť, a učiť ich, aby sa starali a najmä, aby maznáčikovi neubližovali.

Pravda, rodič by nemal automaticky predpokladať, že to potomok zvládne. Dieťa sa môže so zvieratkom hrať alebo sa s ním maznať, kŕmiť ho, meniť
mu podstielku, a keď to zvládne, tak ho aj samostatne vodiť von alebo česať.

Ešte by som však rada zdôraznila, že deti zhruba do štyroch rokov veku by nikdy nemali byť v prítomnosti zvieraťa bez dozoru, pretože si ešte nie sú schopné uvedomiť, že mu môžu neopatrnou manipuláciou ublížiť,“ domnieva sa Tereza Vandrovcová.

Mení zviera našu povahu?

„Odvtedy, čo máme zvieratá, deti sú ako vymenené. Tolerantnejšie a tiež viac empatické,“ usmieva sa Veronika. Pozitívny vplyv zvierat na psychiku detí potvrdzuje i Tereza Vandrovcová.

„Áno, deti sa prostredníctvom kontaktu so zvieraťom učia empatii a starostlivosti. Zistia, že pokiaľ chcú, aby k nim zvieratko prišlo, dôverovalo im a hralo sa s nimi, treba, aby rešpektovali jeho potreby a neubližovali mu. A ešte niečo zvieratá naučia: vážiť si prácu.

„Mám skúsenosť, že dievčatá, ktoré v mladosti chodili ku koňom, stavajú sa k práci zodpovednejšie. Vedia, že v živote je niečo za niečo. Chceš jazdiť? Tam máš najprv vidly,“ hovorí veterinár. 

ANKETA

Barbora (32), dve deti (6 a 4 roky): „Máme morčatá a odporúčam. Sú to neagresívni maznáčikovia, pre deti ideálni. Deti už zvládajú i starostlivosť okolo nich, drobné upratovanie, kŕmenie a občas mi staršia dcéra pomáha aj s čistením.“

Jana (28), 1 dieťa (5 rokov): „Hlavne si nekupujte škrečky, mali sme dva, a keď mala dcéra štyri roky, jedného omylom priškrtila. Podľa mňa sú veľmi malé a nedá sa s nimi maznať.“

Helena (34), 2 deti (7 a 5 rokov): „Pred rokom sme deťom kúpili degu čilského, ale asi to bolo skoro. Sú to síce maznáčikovia, nehryzú, ale nesmú sa ťahať za chvost, čo dievčatá robili. Museli sme im poriadne vysvetliť, že to sa nesmie robiť. Asi sme mali ešte istý čas počkať.“

Hanka (39), 1 syn (10 rokov): „Máme doma morča, degu čilského, králika i korytnačku. Podľa toho, čo vidím, tak si syn najviac užije s morčaťom. Korytnačka je síce fajn, ale veľa zábavy s ňou nie je. Čím je zviera chlpatejšie, tým je asi ľahšie vybudovať si bližší vzťah.“

Eva (36), dve deti (8 a 5 rokov): „Pre nás je domácim maznáčikom jedine pes alebo mačka. Mali sme síce i morča, ale už nikdy viac. Stále okolo seba rozhadzujú seno a podstielku, navyše sa s nimi nedalo veľmi maznať. Tak sme si vybrali v útulku mačku, mladšiu, pokojnejšiu, ktorá sa chcela maznať.“ 

Zvieratá a ich vplyv na zdravie

PhDr. Tereza Vandrovcová sociologika

„Deti, ktoré vyrastajú so zvieratami, majú menšiu náchylnosť k alergiám a existujú prípady, kedy kúpa psa pomohla alergiu potlačiť. Bohužiaľ to však nemožno generalizovať. U morčiat alebo mačiek je situácia zložitejšia a alergická reakcia na ne býva silnejšia.

Alergiu možno zmierniť starostlivosťou o srsť, trebárs vďaka špeciálnym šampónom, ale i tým, že zvieratko nebudete púšťať do izby, kde dieťa spí. Ak je dieťa alergické na srsť, kúpte mu bezsrstý variant, ale, bohužiaľ, alergény sa vyskytujú i v koži či v slinách, preto najprv zistite, na čo presne je dieťa alergické.“ 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma