AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Mám nezvládnuteľnú dcéru. Čo s tým?

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
Mám nezvládnuteľnú dcéru. Čo s tým?

Otázka: Mám problém s mojou štrnásťmesačnou dcérkou. Pripadá mi, že nerobím nič iné, len že ju celý deň napomínam. Už neviem, ako ďalej postupovať. Nevydrží sa s ničím hrať sama. Keď sa s ňou hrám ja, je všetko v poriadku, ale len čo sa chcem chvíľku venovať niečomu inému, hneď je zle. Vôbec neposlúcha a nereaguje (ako by bola v inom svete).

Môžem jej stokrát povedať, nech niečo nerobí, že je to zlé a ublíži jej to, ona to jednoducho aj tak urobí. Začne na mňa reagovať až vo chvíli, kedy na ňu naozaj zvýšim hlas. Potom sa začne hrozne zlostiť, zakláňať hlavu, podlamujú sa jej nohy a robí „mŕtvolku“. Chápem, že je to dieťa, ale naozaj neviem, čo s ňou robiť. Milujem ju nado všetko, ale niekedy som naozaj vyčerpaná. Je to v tomto veku normálne? Ako sa mám správať? Pripadám si ako hrozná mama. 

Mgr. Tereza Beníšková: Deti v 14 mesiacoch reagujú skôr na tón hlasu než na to, čo im hovoríte slovami. Dcérka asi nepochopí, čo myslíte tým, že je niečo
zlé alebo že jej niečo ublíži, ale z vášho rozčúleného alebo vystrašeného hlasu vycíti, že sa niečo deje. Preto na vás reaguje až vo chvíli, kedy zvýšite hlas. Batoľatá sa osvedčuje vychovávať skôr činmi než slovami.

Pokiaľ napríklad siaha na niečo, na čo nemá, dajte jej ručičku preč a výrazne povedzte „nie“. Keby v dotýkaní pokračovala, opäť povedzte výrazne „nie“ a odveďte ju preč. Využite to, že keď je dievčatko s vami, je spokojné. Skúste ju nechať, nech vám pri práci „pomáha“. Napríklad pri varení jej vyberte na zem nejaké hrnce a varešky, nech môže tiež „variť“, pri vešaní bielizne vám bude podávať štipce a pod.

Tiež mi pripadá, že si veľmi potrebujete odpočinúť, čo je u mamičiek takýchto malých detí obvyklé. Skúste to zariadiť tak, aby sa jej po príchode z práce venoval nejakú dobu len otecko, využite babičky, pokiaľ ich máte, alebo si občas zaplaťte pani na stráženie, ktorá s malou pôjde von. Uvidíte, že po odpočinku bude všetko ľahšie a napadnú vám rôzne ďalšie spôsoby, ako dcérku zabaviť.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma