AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Má vaše dieťa problémy s učením a spánkom? Možno za to môže kliešťová encefalitída!

Počasie začína lákať von, do prírody. Prechádzky lesom, lúkami i mestskými parkmi však skrývajú jedno veľké nebezpečenstvo - kliešte.
Má vaše dieťa problémy s učením a spánkom? Možno za to môže kliešťová encefalitída!

S pojmom kliešťová encefalitída sa určite už stretol každý. Ide o vírusový zápal mozgu, ktorého pôvodcom je vírus rodu flavivírusov, ktorým sa človek nakazí od infikovaného kliešťa. "Kliešte sú najčastejšie vo vyššej tráve, ak okolo nich prejde zviera či človek, tak sa na neho prichytia. Kliešť následne putuje po tele svojho hostiteľa a hľadá miesto, kde by sa mohlo prisať," popisuje docent Rastislav Maďar, vedúci lekár Centra očkovania a cestovnej medicíny v Ostrave-Hrabúvke.

Najčastejšími miestami, kam sa kliešte prisávajú, sú kožné záhyby, podkolenné jamky, podpazušie či miesto pod spodným prádlom. "U detí je častou lokalitou, kam sa kliešte prisávajú, vlasatá časť hlavy. Ale kliešť sa samozrejme môže prisať kamkoľvek na telo," dopĺňa lekár. Mnoho nakazených pacientov dokonca ani nevie, že kliešťa mali. To najčastejšie preto, že mali prisatú kliešťovú nymfu, ktorá meria len niekoľko milimetrov, prichytáva sa len na povrch pokožky a po nasatí ľahko odpadne z tela preč, úplne bez povšimnutia svojho hostiteľa," upozornil docent Maďar.

Kliešťov je stále viac

Rizikových miest je čím ďalej tým viac. Infikované kliešte nie sú len v lesoch a na lúkach, ale sú aj v miestach, kde ešte v nedávnej minulosti vôbec neboli, teda v mestských a prímestských parkoch, objavujú sa už aj na záhradách v mestskej zástavbe. Nákaza už hrozí vo všetkých krajoch SR.

"Aj ďalšie európske štáty každoročne hlásia nové lokality, kde sa objavili infikované kliešte, dokonca už aj neďaleko severného polárneho kruhu. Za problém z časti môže aj počasie a opakovaná mierna zima, ktorá kliešťom umožní jednoduché prezimovanie a vyšší výskyt lesných aj poľných zvierat, ktoré sú ich hlavnými prenášačmi," dodáva docent Maďar.

Príznaky kliešťovej encefalitídy

  • Choroba z počiatku vyzerá ako bežná viróza. (Únava, bolesť kĺbov, zvýšená teplota)
  • Problémy spontánne vymiznú
  • Pokojová fáza, ktorá je úplne bez príznakov, trvá 1-21 dní
  • Druhá fáza - tj. fáza napadnutia centrálnej nervovej sústavy sa prejavuje poruchou citlivosti, bolesťou hlavy, horúčkou, nevoľnosťou, neurologickými problémami, zmätenosťou a pod.

"Choroba máva horší priebeh u dospelých ako u detí. Výskumy ale naznačujú, že časť detí, ktoré majú problémy so sústredením, trpia spánkovými poruchami, chronickou bolesťou hlavy, poruchou koncentrácie a majú špecifické poruchy učenia, majú v krvi prirodzene získané protilátky. To znamená, že týmto ochorením boli nakazené a choroba u nich prebehla bezpríznakovo, či len s miernymi ťažkosťami. Objavuje sa čoraz viac dôkazov, že uvedené problémy môžu s prekonanou nákazou súvisieť," uvádza lekár.

Liečba? Pokoj, dostatok hydratácie a dobrá imunita

Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie, počítať s tým, že tu pomôžu antibiotiká, je mylné. Liečba spočíva v pokoji na lôžku, hospitalizácii, podávaní liekov mierniacich ťažkosti a v zaistení dostatočnej hydratácie. Špecifický liek na toto ochorenie nie je, uzdravenie tak záleží predovšetkým na imunite nakazeného človeka a jeho veku.

Jedinou možnou špecifickou ochranou je účinná prevencia, tá by okrem starostlivého používania repelentov, pravidelného prehliadania tela svojho i detí po návrate z prírody mala obnášať aj očkovanie. "Vakcína sa môže aplikovať deťom od jedného roka veku, horná veková hranica u zdravého človeka nebola stanovená. Nevykonáva sa len vakcinácia u žien v období tehotenstva. Ideálnym obdobím na vakcináciu je pred jarou a začiatkom jari.

Očkuje sa v troch dávkach, potom dochádza k pravidelným preočkovaniam. Účinná ochrana nastupuje už po druhej dávke," dodáva lekár.

Očkovacia schéma:

  • Prvá dávka – deň 0
  • Druhá dávka – s odstupom 1-3 mesiacov, v období vysokej aktivity kliešťov je možné očkovať už o 2 týždne po prvej dávke
  • Tretia dávka -  s odstupom 5-12 mesiacov po druhej dávke
  • Prvé preočkovanie - 3 roky po tretej dávke
  • Ďalšie preočkovanie - vždy po 3-5 rokoch podľa veku (kratšie intervaly nad 60 rokov)

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma