AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Má 4 roky a je nezvládnuteľný

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
Má 4 roky a je nezvládnuteľný

Otázka

Môžete nám poradiť s výchovou nášho temer štvorročného syna? Vôbec nechce poslúchať ani základné pokyny, ako že si má umyť ruky a preobliecť sa, keď príde zvonku (v špinavom oblečení skočí do našej postele alebo chytá hračky a smeje sa tomu). Neustále zapína rúru a sporák.

Nevieme, ako mu vysvetliť, že je to nebezpečné. Zatvára nás na balkóne, všetko si vynucuje revom. Pokiaľ ho chcem potrestať tým, že mu nepustím večer rozprávku, je to väčší trest pre nás, pretože lieta po byte, šplhá po stoličkách, aby si podal ovládač na televízor, bije nás.

Neustále ho musíme strážiť. Máme ešte desaťmesačného syna, na ktorého
žiarli. Kričí na neho, berie mu hračky, strká mu do pusy papiere, stláča ruky a pod. Toto však robil i predtým, než sa narodil druhý syn. Nevydrží pri žiadnej hračke, najradšej sa hrá podľa vlastnej fantázie.

Keď mu dám pastelky, maľuje 2 minúty a potom začne čmárať po stene alebo nábytku a smeje sa tomu, pretože vie, že sa to nerobí. Je tiež veľmi škodoradostný.

Schováva kľúče, temer každý deň niekomu niečo hodí do jedla alebo pitia. Inak je veľmi bystrý, na všetko má odpoveď, dokáže počítať do 20, pozná aj čísla. Zatiaľ nechodí do škôlky kvôli nedostatku miesta. Poradíte nám, ako s ním pracovať?

Odpoveď

Mgr. Tereza Beníšková: Vami opisované správanie syna už sa, bohužiaľ, vymyká bežnej norme. Mohla by to byť výrazná reakcia na príchod súrodenca,
ale píšete, že sa tak správal i predtým, ako sa braček narodil.

Určite odporúčam objednať ho čo najskôr k odborníkovi – pedopsychiatrovi alebo klinickému psychológovi. Mohla by to byť ťažšia forma ADHD či nejaká z porúch autistického spektra. Odborník by vám mal pomôcť nastaviť nejaký systém práce so synom, aby sa vám lepšie darilo jeho správanie korigovať

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma