AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ľudský život: zázrak z dvoch buniek

V čase, kedy ešte nevieme o tom, že sme sa práve stali budúcimi rodičmi, prebieha v útrobách ženy zázračný proces, na ktorého konci sa z dvoch buniek zrodí nový človek.
Ľudský život: zázrak z dvoch buniek

Aby k narodeniu dieťaťa vôbec došlo, samozrejme je potrebné najprv počať. K tomu dôjde, keď sa spoja mužské a ženské zárodočné bunky, teda spermia a vajíčko. Vajíčka sa tvoria vo vaječníkoch zdravých žien, respektíve každá žena prichádza na svet s určitým počtom vajíčok (býva ich okolo dvestotisíc), ktoré potom po dosiahnutí pohlavnej dospelosti začnú dozrievať (dozreje ich však len asi štyristo) a z vaječníkov sa uvoľňovať.

Materstvo | Tehotenstvo

Aké deti budú v živote šťastné?

Keď sa vajíčko uvoľní, pohybuje sa reprodukčnými orgánmi ženy – najprv do vajcovodu, odkiaľ ho potom riasinky nesú smerom k maternici. Práve po dobu tejto cesty je príhodný čas na oplodnenie. Pokiaľ je vajíčko na ceste k maternici, ktorá trvá asi 24 hodín, oplodnené spermiou, začne sa deliť, čo je začiatok vzniku nového života.

Víťaz je len jeden

Proces počatia nie je náhodný – príroda sa snaží, aby v pretekoch spermií, ktoré sa do ženinho tela dostanú pri pohlavnom styku, vyhrala skutočne tá najlepšia. K vajíčku preto dorazia tie najrýchlejšie a najodolnejšie exempláre, z ktorých len jeden prenikne do ženskej zárodočnej bunky.

Len čo sa to stane, stena vajíčka sa pre ostatné spermie, ktoré dorazili s malým oneskorením, stane nepriestupnou. I keď… keby to tak bolo vždy, neboli by medzi nami dvojčatá. I príroda má skrátka svoje výnimky.

50 miliónov spermií

Spermie vznikajú v semenných kanálikoch semenníkov, a zatiaľ čo ženy prichádzajú na svet s kompletným množstvom svojich vajíčok, mužom sa spermie tvoria v priebehu celého života a ich tvorba a kvalita je zásadným spôsobom ovplyvnená životným štýlom.

Možno preto je mužov s dokonalým spermiogramom stále menej. Spermie sa zo semenníkov dostávajú cez nadsemenníky k semenným vačkom a prostate, kde sa tvorí ejakulát. Ten sa pri orgazme vstrekuje do ženskej pošvy.

Býva ho asi dva až šesť mililitrov a v optimálnom prípade je v jednom mililitri ejakulátu až 50 miliónov spermií. Keď sa páru nedarí počatie dlhšie než jeden rok, prvé vyšetrenie, ktoré lekári navrhujú, je práve spermiogram, teda meranie množstva a kvality spermií.

Dôležité hniezdenie

Po preniknutí spermie do vajíčka, teda po oplodnení, vzniká zygota – bunka so 46 chromozómami. Tá sa v nasledujúcich hodinách rýchlo delí: už po 24 hodinách sú zo zygoty dve bunky, po ďalších dvoch dňoch je ich už 16. Päť dní po oplodnení hovoríme o blastocyste, tvorenej asi 60 základnými bunkami.

V tejto dobe možno počujete od svojho lekára, že na ultrazvuku vidí vačok s dutinkou. Asi týždeň po oplodnení je blastocysta schopná zanoriť sa do sliznice maternice. Tá je v tejto chvíli oveľa vyššia než v iných fázach cyklu a svojou štruktúrou sa čo najviac snaží uľahčiť zahniezdenie zárodku.

V ideálnom prípade sa blastocysta zanorí hlboko do sliznice, dierka, ktorá takto vznikne, sa čoskoro zacelí a prerastie epitelom. Tak – asi deviaty deň po oplodnení – je oplodnené vajíčko zahniezdené. Hniezdenie je jedna z kritických fáz procesu vzniku nového života – podľa niektorých odhadov zanikne kvôli nejakej poruche v hniezdení až polovica blastocýst.

Pokiaľ sa to stane a oplodnenému vajíčku sa nepodarí zahniezdiť, príde menštruácia a blastocysta sa vyplaví s menštruačnou krvou. Mnoho žien teda dostane menštruáciu ako obvykle bez toho, aby tušili, že boli od tehotenstva len malý krôčik. Preto aj niektorí vedci trvajú na názore, že skutočná gravidita začína až potom, čo sa zárodok bezpečne zahniezdil v maternici.

Kedy môžete skúsiť test

Väčšina z nás považuje za najdôležitejší príznak včasného tehotenstva vynechanie menštruácie. Tá sa nedostaví preto, že v termíne, kedy by inak dorazila, začne telo produkovať tzv. choriový gonadotropín, teda hormón známy pod skratkou hCG.

Materstvo | Pôrod

Všetko, čo potrebujete vedieť o cisárskom reze

Ten pôsobí na žlté teliesko, ktoré vo vaječníku vzniká po ovulácii. Toto teliesko po oplodnení nezanikne ako v iných cykloch, ale zväčší sa a zmení sa v tehotenské teliesko, ktoré produkuje estrogény a progesterón.

A práve vysoké hladiny týchto hormónov spôsobia, že menštruácia už nepríde. V tejto chvíli si už môžete urobiť tehotenský test, ktorý funguje práve na princípe detekcie hCG, ktorý sa v moči objaví jedine vtedy, ak ste otehotneli.

Od vajíčka k embryu

Tehotenstvo je z pohľadu vznikajúceho života rozdelené do niekoľkých fáz. Prvé dva týždne po oplodnení vajíčka spermiou bývajú označované ako fáza blastogenézy, teda oplodnenia, delenia, migrácie a zahniezdenia. Zhruba od tretieho do ôsmeho týždňa hovoríme o vývoji embrya, ktoré už pri troche dobrej vôle môžeme považovať za podobné človeku.

V tomto krátkom období je založená väčšina orgánov a „príšerka“ v maternici začína pomaly, ale iste pripomínať budúce dieťatko. Od ukončeného ôsmeho týždňa sa môže nenarodené dieťa označovať ako plod alebo fétus.

Fetálne obdobie sa delí na dve základné doby: vo včasnej fetálnej fáze plod ešte nie je životaschopný, postupne sa mu vyvíjajú orgány, a až v neskoršom fetálnom období, teda po ukončenom 26. týždni, je schopné adaptovať sa na život mimo maternicu.

Hranica životaschopnosti sa v poslednej dobe zásadne znížila až k ukončenému 23. týždňu gravidity, keď však príde pôrod už v takomto skorom období, vyhliadky dieťatka sú, samozrejme, neisté.

Etika neonatológie

Nielen neonatológovia, ale i rodičia predčasne narodených detí sa potom v prípade pôrodu veľmi nezrelého dieťaťa pasujú s mnohými etickými dilemami. Otázkou predovšetkým je, či sa má u ťažko nezrelých či ťažko poškodených detí vždy začínať špecializovaná starostlivosť, a či v prípadoch, kedy nie je nádej na prežitie, má byť táto starostlivosť ukončená.

Pravidlá sú také, že v otázke začatia resuscitácie detí na hranici životaschopnosti sa obvykle prihliada na želanie rodičov. Na nich je v takom prípade preťažké rozhodnutie, či má zmysel pokúšať sa udržať pri živote ťažko nezrelé dieťatko, ktorého prognóza je veľmi neistá. Od 25. týždňa sa resuscitácia začína vždy.

Darujete embryo?

Darovanie embryí je u nás legálnou metódou liečby neplodnosti. Darcami embryí bývajú páry, ktoré si liečili neplodnosť, a niektoré embryá im takrečeno ostali. Pred ich darovaním musí pár podpísať informovaný súhlas so záväzkom dodržania anonymity.

Domov a rodina | Materstvo | Tehotenstvo

Aké sú príčiny neplodnosti?

Darovať embryá môžu páry, v ktorých má žena maximálne 35 rokov, obaja partneri sú geneticky vyšetrení a majú negatívne testy na HIV a niektoré ďalšie choroby. Prijať darované embryo môže žena do 47 rokov s dobrým zdravotným stavom, ktorý umožňuje tehotenstvo. Aj príjemkyňa podpisuje informovaný súhlas a záväzok anonymity.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma