AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

„Letná angína“: Skutočne existuje?

Je tzv. letná angína len mýtom, alebo naozaj existuje? Ak áno, čím sa líši od tej bežnej a aké sú najčastejšie príčiny jej vzniku?
„Letná angína“: Skutočne existuje?

Angína - či už "letná, alebo" zimná "býva vždy veľmi nepríjemná. Krk vás bolí a páli, uzliny sú bolestivo napuchnuté, každé prehltnutie je boj, celé telo je citlivé, unavené a vysilené, často zužované nevoľnosťou. No snáď každý, malý i veľký, ľahšie znesie povaľovanie v perinách počas sychravej jesene a blatistej zimy, ako v letných mesiacoch, kedy nás von láka toľko úžasných aktivít - kúpanie, plávanie, splavovanie riek, slnenie, cyklistika, turistika a veľa ďalších, typicky letných "príjemností". Sú tzv. letné angíny niečím špecifické? Líšia sa nejako od tých, ktoré nás sprevádzajú sychravejším zvyškom roka?

Vírusovú alebo radšej bakteriálnu?

Angínu samozrejme diagnostikuje lekár; skúsený praktik ju obyčajne odhalí už pohľadom do krku a podľa niektorých ďalších príznakov. Určenie diagnózy zvyčajne podporí aj laboratórne vyšetrenia, ktoré môžu naznačiť najefektívnejší smer liečby (aké antibiotiká nasadiť). Angíny môžu byť ako bakteriálne, s typickými belavými až žltkavými ložiskami a povlakmi na mandliach, tak vírusové. Vtedy je celé hrdlo skôr červenkasté a antibiotiká sa zvyčajne nepredpisujú.

Sýto červená sliznica hrdla môže tiež naznačovať streptokokovú angínu, ktorá má však na rozdiel od vírusovej veľmi rýchly nástup. Angína je síce väčšinou dobre liečiteľná, avšak jej liečbu býva nevyhnutné zveriť odborníkovi, zvlášť v prípade bakteriálnej angíny, ktorá môže byť v prípade neliečenia potencionálne nebezpečná.

„Zimná a letná“: Líšia sa nejak?

"Tzv. letné angíny majú rovnakého pôvodcu ako angíny, ktoré deti trápia po zvyšok roka, ich nástup ale môže byť vďaka teplu, ktoré baktériám svedčí, rýchlejší. Prispieva k tomu napr. aj to, keď deti, ktoré sú rozpálené zo slniečka, vypijú ľadový nápoj alebo zjedia rýchlo zmrzlinu. "Tvrdí napríklad detská lekárka Lenka Jeřábková.

Letné angíny bývajú navyše samozrejme omnoho "otravnejšie" - aj napriek tomu, antibiotiká zvyčajne rýchlo zaberú a horúčky klesnú, zakáže vám prakticky každý lekár pobyt na slnku. Ten totiž oslabený organizmus nadmieru vyčerpáva a niektoré druhy antibiotík tiež zvyšujú citlivosť pokožky na slnečné žiarenie, tzv. fotosenzitivitu - pokožka sa potom veľmi ľahko spáli.

Typické príčiny letnej angíny: Alebo že by mali babičky pravdu?

Asi by sme naše babičky naozaj mali vypočuť v tom, že ľadový nápoj a urýchlené hltanie zmrzliny horúčavou vyprahnutému hrdlu skôr uškodí, ako dopraje osvieženie. "Najčastejšie je príčinou narušenia rovnováhy medzi vnútorným prostredím tela a vonkajšou teplotou... Ak je váš organizmus prehriaty a napijete sa studenej vody, potom sa teplotným šokom zmenia podmienky na sliznicu v hrdle, hltana a tonzilách tak, že sú ľahšie priestupné pre infekcie." Tvrdí napríklad český lekár Zbyněk Mlčoch.

A ďalej dodáva to, čo naše babičky tušiť ani zažiť nemohli: "Veľkú úlohu hrá v letných mesiacoch používania klimatizácie v budovách, obchodných centrách a automobiloch. Klimatizácia navyše vzduch nepríjemne vysušuje. "Je teda viac než zjavné, že čím je rozdiel medzi klimatizovaným a vonkajším priestorom väčší, tým väčšiemu stresu telo pri rýchlej zmene vystavujeme. Bohužiaľ najmä malé deti sú k týmto zmenám veľmi citlivé.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma