AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Kupovaná vs. varená strava: Najdôležitejšie sú suroviny

Kupovaná vs. varená strava: Najdôležitejšie sú suroviny

Premýšľajte už od začiatku

Tuhú stravu začínajú deti prijímať v dojčenskom veku medzi 4. a 6. mesiacom, a to bez ohľadu na to, či sú dojčené alebo kŕmené umelým mliekom. Ich tráviaca sústava je v tomto období veľmi citlivá, preto je potrebné dbať na to, aby neobsahovala priveľa cukrov, soli, nevhodných tukov, farbív a konzervantov.

A naopak, aby v nej bol dostatok ovocia a zeleniny, vlákniny, bielkovín, nenasýtených mastných kyselín a mliečnych výrobkov. Na správny vývoj mozgu a jeho fungovanie majú vplyv také látky ako nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny skupiny B, železo, zinok, jód alebo bielkoviny. Tým, že deťom doprajete vyvážené množstvo týchto látok v strave, umožníte im správne a rýchlo sa vyvíjať a objavovať stále nové a nové schopnosti.

Ako ale zabezpečiť, aby strava pre deti mala naozaj to, čo pre svoj vývoj potrebujú? Je lepšie variť doma alebo nakupovať hotové príkrmy?

Domáca strava

ZA: Domáce jedlo je domáce jedlo, hovoríte si. A na jednej strane je to samozrejme pravda. Pre domácu stravu hovorí fakt, že si jedlo môžete pripraviť tak, aby vyhovovalo vašim malým stravníkom. Presne totiž viete, koľko čoho ste do jedla pridali, nepotrebujete žiadne konzervanty a zahusťovadlá a deti dostávajú pokrm čerstvý. Rozhodnutie sa môže zdať jasné, ale variť doma nemusí byť zase také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

PROTI: Budete sa možno diviť, ale jedna z najväčších prekážok, na ktorú môžete pri varení doma naraziť, sú suroviny. V bežných supermarketoch dostanete možno na oko dokonalú a veľkú zeleninu alebo ovocie, ale za krásu sa musí platiť. A tak je poväčšine táto zelenina rýchlo vypestovaná a vykúzlená takzvane na efekt, skoro bez vitamínov a prospešných látok, ktoré vaše dieťa tak potrebuje. A čo si budeme hovoriť, tiež je často bez chuti.

Druhý variant je potom ovocie a zelenina, ktoré majú najlepšie dni za sebou, sú obité a nahnité. Nič takéto na tanier vašich detí nepatrí, ani keď to najlepšie okrájate. Žiaľ bohu ani dnes také obľúbené farmárske trhy nemusia byť zárukou najvyššej kvality, pretože jednotliví predajcovia neprechádzajú prísnymi kontrolami.

Ideálnym variantom sa tak môžu stať obchody so zdravou výživou a BIO potravinami, ktoré samozrejme nepatria k najlacnejším.

Bežne kupované príkrmy

ZA: Rýchle a jednoduché riešenie, zvlášť pre rodičov malých nedočkavcov, ktorí musia mať jedlo na stole hneď, sú kupované poháre s detskými príkrmami. Sú ihneď po ruke a vďaka tomu, že prechádzajú sterilizáciou, sú mikrobiologicky nezávadné. Ďalšia výhoda sú kontroly obsahu sodíka, ortuti, olova alebo dusičnanov, ktoré nesmú presiahnuť určitú normu nariadenú Ministerstvom Zdravotníctva a predpisy Európskeho spoločenstva.

A tak na rozdiel od doma pripraveného jedla, presne vieme, koľko čoho taký príkrm obsahuje. Ďalší fakt, ktorý môže byť za hotové príkrmy sú zaujímavé chuťové kombinácie, ktoré by nám pri domácom varení nemuseli len tak napadnúť. A nakoniec je to cena, ktorá môže byť veľmi priaznivá a omnoho nižšia ako pri podomácky pripravenom jedle.

PROTI: Všetko má ale aj svoje proti a práve nízka cena, ktorá je pre veľa mamičiek určujúca, môže znamenať tiež nižšiu kvalitu. Na etiketách totiž síce nájdete zloženie výrobku, ale už nie to, odkiaľ suroviny pochádzajú a v akej sú kvalite. To by malo každú mamičku prinajmenšom donútiť ku pátraniu, či je daný výrobok pre jej dieťa vhodný.

Rovnako by malo byť pre výber príkrmov určujúce, aké sú v ňom použité zahusťovadlá, dochucovadlá, pomer cukru a tiež soli. Výrazná chuť pokrmov, ktorá často prebíja prirodzenú chuť ingrediencií, je pre malých stravníkov síce príjemná, ale úplne nevhodná.

Bio príkrmy

ZA: Tým najschodnejší variant, ktorý bude vyhovovať zaneprázdneným rodičom, netrpezlivým jedákom aj tým, ktorí úzkostne dbajú na zdravý životný štýl, sú detské príkrmy v BIO kvalite.

Tieto výrobky prechádzajú ďaleko prísnejšími kontrolami ako bežné detské príkrmy. Kontrolami prechádza nielen samotný hotový pokrm, ale tiež jednotlivé suroviny. Vďaka tomu, že jednotlivé suroviny nesmú byť akokoľvek ošetrované chemicky, sú výživnejšie, obsahujú viac vitamínu C a tiež antioxidantov. Jeden z takých tradičných BIO detských príkrmov je značka HIPP.

Nemecká značka detských príkrmov sa sama dlhodobo zaoberá organickým poľnohospodárstvom na tej najvyššej úrovni, a preto si svojich dodávateľov vyberá nielen podľa toho, že sú ich produkty v BIO kvalite, ale tiež podľa toho, či ich pestujú a spracovávajú podľa zásad organického poľnohospodárstva. Tento spôsob hospodárenia sa vyznačuje nielen tým, že nevyužíva vôbec žiadnu chémiu, a každý problém je tu riešený prírodnou cestou, ale k práci na poliach sa napríklad nevyužívajú ani ťažké stroje, ktoré by pôdu zbytočne zaťažovali.

Na farme firmy HIPP je napríklad mrkva zbavovaná buriny ručne, a vďaka tomu zostáva pôda na poliach zdravá. Z tejto farmy ale pochádza len malé percento surovín, zvyšok je starostlivo vyberaný u pestovateľov po celom svete, ktorí podliehajú trojnásobne vyššej kontrole kvality, ako je pre BIO pestovateľov bežné. Skôr ako sa fľaštička s príkrmom dostane na pulty obchodov, prejde až 260 rôznymi kontrolami.

Jeden z nadštandardov pre rodičov nakupujúcich hotové príkrmy je tiež fakt, že podľa čiarového kódu na nádobke je možné zistiť jednot-livé suroviny, z ktorých bol pokrm pripravený. A prečo je vlastne také dôležité jesť BIO a organické potraviny? Má to hneď niekoľko dôvodov: Tieto potraviny majú výraznejšiu a lepšiu chuť, obsahujú vyššie množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré sú dôležité pre ľudský organizmus a zvlášť v období vývoja sú nenahraditeľné.

A v neposlednom rade neobsahujú pesticídy, stopy chemikálií ani iné škodlivé látky, ktoré by sa do nich mohli dostať z pôdy.

PROTI: Jediný bod, ktorý by mohol niektoré mamičky odradiť, je cena BIO detských príkrmov. Verte ale, že v tejto cene získate ďaleko viac ako pri lacnejších produktoch. A to nielen v prítomnosti, ale hlavne do budúcnosti vašich deti.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma