AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Kúpa prvých topánočiek: pred alebo po začatí chôdze?

Pomaly sa blíži čas, kedy by ste mali dieťaťu kúpiť prvé pevné topánočky. Lenže je to pred alebo až potom, čo vaše dieťa urobí prvý krok?
Kúpa prvých topánočiek: pred alebo po začatí chôdze?

Je to vlastne jednoduché. Odborníci sa zhodujú, že dôležité je všímať si predovšetkým to, ako naše dieťa chodí, či sa o chôdzu pokúša, a tomu prispôsobiť i nákup topánočiek. V slovenských rodinách to býva tradičná záležitosť, a v nejednej zásuvke preto nájdete topánočky aj tridsať rokov staré – prvý krok ste v nich urobili vy, musí teda predsa i vaše dieťa...

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl | Batoľa

Prechod z mixovanej stravy na jedlo: používa zúbky?

Lenže práve pri voľbe času, nákupu, tvaru obuvi i ďalších neznámych by ste mali vychádzať z dôležitej premisy: istotne nepatríte medzi mamičky, ktoré podliehajú módnym trendom a už v dojčenskom veku kupujú svojim deťom topá- nočky, pričom ich ratolesť sa sotva prekotúľa z bruška na chrbát a späť.

Podľa odborníkov je pre deti ideálne behať naboso a v kočíku si tak isto precvičovať chodidlá. Argument, že by vaše dieťa mohlo od nôh nachladnúť, neobstojí. Pokiaľ je vo vašom byte či vonku chladno, navlečte mu na dolné končatiny teplé froté ponožky, ktoré umožnia dostatok pohybu. V tých (opatrených protišmykom) môže urobiť i prvých pár krokov. Až potom nastáva vhodná doba vyraziť na nákup.

Sledujte svoje dieťa

„Tak ako si v úlohe rodičov všímame reč či správanie našich ratolestí, musíme venovať pozornosť i tomu azda nemenej dôležitému, a tým je ich kontakt so zemou, teda spôsob chôdze a došliapnutia,“ upozorňuje Jaroslav Fešar, z Centra komplexnej starostlivosti o nohy atelo.

„Deti s obľubou chodia tak, že pohadzujú nožičkami, trú kolienkami o seba, chodia po špičkách a podobne. Ak je to spôsobené dlhou chvíľou alebo náladou, môže to byť predmetom rodinného úsmevu.

Lenže ak naše dieťa našľapuje akýmkoľvek spôsobom, ktorý sa vymyká normálnej rovnej, pohodovej a sviežej chôdzi, môže to byť charakteristické pre vznik prípadnej odchýlky od normálneho vývoja dolných končatín, prípadne je to dôležité vo vzťahu k fungovaniu celého pohybového aparátu,“ varuje odborník.

Kde a čo nakupovať?

„Topánky hrajú vo vývoji detskej nožičky zásadnú rolu. Aj keď sú nám, samozrejme, známe i prípady, keď rodičia kupovali deťom značkové
a drahé topánky ocenené všelijakými zvieratkami a nohy ich detí aj tak neboli v stave, ktorý by sa nám odborníkom páčil.

Domov a rodina | Materstvo | Slávne maminky | Zábava | Batoľa

Betka Stanková: Pocit materstva sa nedá opísať slovami!

Na druhej strane iní rodičia kupovali úplne nevhodné a neodporúčané topánky a nohy boli v absolútnom poriadku. Vývoj nožičiek jednoducho podmieňuje mnoho faktorov. Okrem zásadného vplyvu topánok sú to najmä genetické predispozície, pohybové aktivity, celkový zdravotný stav, kvalita terénu, v ktorom sa dieťa často pohybuje, ale tiež váhové a rastové odchýlky od normálu,“ dodáva podológ.

V každom prípade sa vyhnite nákupu detských topánočiek v tržnici, vždy starostlivo prekonzultujte zásadné pravidlá na zvolenie správnej veľkosti so školeným personálom a pamätajte si pravidlo prostredníka. Aké to je? Keď dieťaťu obujete zvolenú topánočku, mali by ste k pätičke pohodlne pridať svoj
prst a dieťa by sa nemalo cítiť nepohodlne.

Podľa štatistiky nosia deti topánočky priemerne aj o dve čísla menšie, než by vlastne mali. Topánočku by ste mali dieťaťu kupovať vždy v odpoludňajších hodinách, chodidlá nohy sú totiž v tejto dobe viac povolené.

A v neposlednom rade: okrem všetkých atestov, zdravotných vychytávok a ďalšieho, topánočky musia mať na sebe aj tie správne figúrky, ktoré vaše deti tak milujú. Pretože len také budú s láskou nosiť a nedočkáte sa toho, že po dvoch dňoch budete musieť zájsť po nové. Zohnať ideálnu detskú topánku rozhodne nie je žiadna zábava. Držíme vám palce.

Domov a rodina | Materstvo | Peniaze | Životný štýl | Batoľa

Ako sa starať o detskú pokožku

 

Nožičky detí nechajte pred nástupom do školy vyšetriť

Môžu rodičia poznať, že s nožičkami ich detí nie je niečo v poriadku? Alebo je to skôr na pediatrovi, aby odhalil prípadné chyby a poslal ich na špecializované pracovisko?

Deti dochádzajú na pravidelné prehliadky k pediatrovi, kde sa pri prehliadke sleduje i vývoj nožnej klenby. V prípade, že nie je všetko v poriadku, dieťa sa odošle na odborné vyšetrenie k ortopédovi. Rodičia si však často všimnú odlišnosti skôr a sami požadujú odborné vyšetrenie.

Čím skôr sa odlišnosť zachytí, tým skôr je nádej na odstránenie.
Kedy sa dajú prípadné chyby rozpoznať? V prvom týždni po narodení dieťa vyšetrí v pôrodnici ortopéd, ktorý vyšetruje nielen bedrá, ale sleduje aj tvar a funkciu nožičiek. S postupným rastom dieťatko obúvame, dávame mu pančuchy, ponožky, ktoré tiež môžu ovplyvniť správny vývoj nožičiek.

Majú deti chodiť naboso? Najzdravšia je chôdza naboso v prírodnom teréne, dochádza tak k optimálnemu tréningu svalov chodidla. Väčšinou je to ale naopak – doma chodí dieťa bosé a v prírodnom teréne má topánky.

 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma