AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Kto je tu tehotný?

Ráno sa zrazíte pred záchodom, spoločnými silami plienite chladničku, popoludní si bok po boku doprajete výdatný „šlofík“. A niekedy neviete, či ste „v očakávaní“ vy, alebo váš partner.
Kto je tu tehotný?

Nálady sa u neho striedajú ako na hojdačke. O polnoci bez váhania vstane a ide si robiť krkovičku alebo klobásku, pretože na niečo podobne výdatné práve
dostal neprekonateľnú chuť. Kriticky sa potom celé dni obzerá v zrkadle a vzdychá, že sa mu zase zrazili nohavice (inými slovami, opäť pribral).

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl | Batoľa

Chudnutie po pôrode. Ako začať?

Robí si z vás žarty? Nastávajúce mamičky často podozrievajú svojich partnerov z trénovania na Oscara v niektorej z hlavných kategórií. Budúci tatkovia totiž často vydarene napodobňujú ich vlastné tehotenské symptómy.

Ba čo viac – koľkokrát si ich vymyslia len preto, aby ukázali, že oni sú na tom ešte horšie! Ďalšie dámy sa domnievajú, že páni na ženy jednoducho žiarlia – pretože sami nemôžu rodiť deti.

Mužom prekáža, že len čo na nás poznať graviditu, zastavujú nás cudzí ľudia na ulici, vypytujú sa, ako sa bude potomok volať, kedy máme termín, chcú si siahnuť na brucho, alebo nás nebodaj púšťajú sadnúť si v autobuse... Kam vkročíme, tam sme obletované, zatiaľ čo naše náprotivky stoja skromne obďaleč a pripadajú si ako piate depresívne koleso na voze.

Samozrejme, muž môže s vami zahrať etudu „Dnes ma ukrutne bolia zuby, radšej to pôjdem vyspať“, pretože sa chce vyhnúť domácim prácam. Ak však trpí couvade syndrómom, pozor – nič nepredstiera.

Ako Arnold v Juniorovi

Robí sa mu nevoľno, nezažmúri oka, koža svrbí ako čert,trápi ho zápcha, pod tričkom sa dokonca črtá pekne vypuklé bruško. Trampoty sa obvykle objavia už v prvom trimestri vašej gravidity, počas druhého odznejú, aby s väčšou razanciou znovu nastúpili v treťom či tesne pred pôrodom.

Priebeh a príznaky sa u každého líšia. Sú takí, ktorých sužujú silné kŕče okolo pupka, len čo ich žena mieri do pôrodnej sály. Iní sú celé tehotenstvo v pohode, po nejakých zdravotných ťažkostiach ani pamiatky, ale sotva ich partnerka porodí, líhajú s neduhmi do postele.

Aj u vás môže nastať kuriózna situácia, kedy nebyť pohybujúcej sa ručičky na váhe ani neviete, že ste v inom stave, zatiaľ čo váš náprotivok trpí. Vy jete to, čo obyčajne – on si potrpí na kyslé uhorky a mäso s čokoládou. V noci spíte spánkom spravodlivých, muž počíta ovečky. Vy sa bavíte s kamarátkou, partner džavoce na uzlíček v kočíku...

Niektorým nastávajúcim mamičkám pripadá veľmi vtipné, že sa páni pasujú s tehotenskými trampotami, a dobrosrdečne si ich kvôli tomu doberajú. Ďalšie si v kútiku duše prajú, aby sa s nimi musel popasovať práve „ten ich“, pretože potom by azda pochopil, čím si prechádzajú, a možno by bol pozornejší.

Nájdu sa však aj zástupkyne slabšieho pohlavia, ktoré sú zo svojich „tehotných“ partnerov trochu rozčarované. Predstavovali si, ako sa o nich budúci otecko stará, v kadečom ich zastúpi, keď im nie je dobre – a čoho sa dočkali? Počúvajú, kde ho čo pichá, a ešte ho musia obskakovať?!

Som azda „v tom“?

Zatial čo Arnold Schwarzenegger ako Alex Hesse vie absolútne presne, prečo v romantickom filme roní krokodílie slzy, mužom, ktorým naskakujú kilá, páli ich záha a znenazdajky pokladajú bábätká za roztomilé, napospol nenapadne
dávať tieto symptómy do súvislosti s tehotenstvami svojich partneriek.

Domov a rodina | Materstvo | Pôrod | Tehotenstvo

Pôrod: bojím sa!

Keď im tie príznaky nie sú vyslovene protivné, do ordinácie sa nehrnú. Čo
je jedným z dôvodov, prečo sa nedá určiť, koľko percent pánov asi tak postihuje couvade syndróm. Pre doktorov predstavuje stále ešte novinku a často nevedia, podľa akých kritérií by syndróm mali rozpoznať. Aj ak by sa teda váš partner vybral k lekárovi, aj tak sa nemusí dozvedieť pravý stav vecí.

Áno, vyšetrí ho, urobí testy, ale asi nič zvláštne nenájde. Keďže po súvislostiach už potom nepátra, záhada ostáva záhadou.

Prečo práve ja?

Keďže je couvade syndróm dosiaľ neprebádanou oblasťou, je otázkou, prečo sa s ním niektorí nastávajúci oteckovia osobne zoznamujú a iní ho poznajú len z počutia, pokiaľ vôbec. Príčin môže byť viac. Napríklad partnerovi robí problém vyrovnať sa s faktom, že vás vôbec priviedol do iného stavu. Keď vidí, čo všetko na vás naložil, trápi sa, vyčíta si to, cíti sa previnilo.

Snaží sa „odčiniť svoje hriechy“. Nosí vás na rukách, prianie vyčíta z očí skôr, než ho stačíte vypovedať, keby sa to dalo, zniesol by vám aj modré z neba. A mimochodom, ticho vracia a chodí v záklone, podopierajúc si dlaňami kríže.

Tak ako rodička pochybuje, či bude dieťaťu dobrou matkou, stresuje
sa tiež budúci otec, či finančne zaistí rodinu, či zvládne rolu tatka, ako mu potomok zmení život a tak podobne. Náchylnejší k couvade syndrómu bývajú tiež muži z páru, ktorý bojoval s neplodnosťou, prípadne kde tehotenstvo ženy neprebieha bez komplikácií.

Jednako len ani v reálnom živote nemusia príznaky gravidity nevyhnutne trápiť iba nastávajúcich oteckov, podobne môžu trpieť tiež ďalšie osoby blízke budúcim mamičkám. Niekedy sa preto o couvade syndróme hovorí ako o solidárnom tehotenstve.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Tehotenstvo

Zázrak Inozitol: vitamín skupiny B pomáha ženám otehotnieť

Byť zase v poriadku!

Doktori sa s ním stretávajú čím ďalej, tým častejšie, a to nielen u pánov, ktorí čakajú svoj prvý prírastok do rodiny, ale aj u ostrieľaných „mazákov“ v otcovskej roli. Tehotenské trampoty sa spustia mimovoľne a neexistuje na ne žiadna zázračná medicína. Napriek tomu nejde o nič vážne.

Niekedy mužovi pomáha, keď sa dozvie, v čom je zakopaný pes, že nejde o smrteľnú chorobu a nie je sám, kto si môže pripadať ako blázon. Či už svoj stav konzultuje s lekárom, alebo so svojimi spolupútnikmi pri pive v krčme, upokojí sa a symptómy sa zmiernia.

A keď nie? Potom neostáva iné, len vydržať do chvíle pôrodu. Len čo sa totiž dieťatko narodí, väčšinou sa tatkovia vracajú, aspoň čo sa zdravia týka, do normálnych koľají, hoci inak sa im život obráti hore nohami a už nikdy nebude ako predtým. Dovtedy, kým nastane deň D, sa partnerovi neposmievajte.

A už vôbec mu nehovorte, že je slaboch. Naopak, neuškodí, keď mu prejavíte účasť a máte pre neho trošičku súcitu. Sem-tam mu „pofúkajte bobo“ a trošku ho poľutujte. Ale netlačte na pílu! Niektorí odborníci sa domnievajú, že aj tlak na nastávajúceho otca môže mať za následok spustenie couvade syndrómu.

Pokiaľ ho teda ešte nemá. Zúčastniť sa na predpôrodných kurzoch, chodiť na ultrazvukové vyšetrenia a riešiť to, či kúpite zelené, fialové alebo oranžové dupačky, to všetko môže budúceho otecka uviesť do stavu, v ktorom bude počítať doslova minúty, zostávajúce do pôrodu. Samy uvidíte, ako sa na to bude tváriť.

Venujte sa sebe navzájom, rozmaznávajte sa a vychutnávajte si chvíľky, kedy ste zatiaľ len vy dvaja. Potom na ne totiž budete s nostalgiou spomínať počas prebdených nocí a pri prechádzaní kočíka cez kadejaký obrubník.

 

Couvade syndróm v skratke

Dnes tento výraz pomenúva predovšetkým stav, kedy partner gravidnej ženy trpí tehotenskými príznakmi. Za jeho používanie vďačíme antropológovi E. B. Tylerovi, ktorý už v roku 1865 takto označoval rituály spojené s prechodom mužov z radov „bez záväzkov“ do rolí otcov. Objavovali sa v priebehu dejín v rôznych kútoch sveta a dodržiavali sa presne dané postupy.

Napríklad zatiaľ čo žena mala naponáhlo, keď privádzala dieťa na svet, jej manžel dostal úlohu postarať sa, aby na ňu nedotierali temné sily. Ich pozornosť sa snažil prilákať tým, že sa odobral na lôžko, kde po celý čas, kým sa dieťatko konečne po prvý raz nadýchlo vzduchu, so sebou šklbal, hádzal, ochkal, stenal, skrátka predvádzal, že vlastne rodí on.

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma