AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Kto je tu šéf! Alebo ako zvládnuť prvé dni po pôrode

Tiež je vám ľúto, že vám v pôrodnici k novorodencovi nepribalili poriadne tučný návod na použitie? S naším sprievodcom však starostlivosť o bábätko určite zvládnete!
Kto je tu šéf! Alebo ako zvládnuť prvé dni po pôrode

Stará pravda hovorí, že žiadny učený z neba nespadol, a platí to o natieraní plota úplne rovnako ako o starostlivosti o dieťa. Zrozumiteľný manuál s podrobnými vysvetlivkami by pravdepodobne uvítala väčšina prvorodičiek. Pôrodnice ani pediatri ho však neposkytujú predovšetkým preto, že každé dieťa, ale tiež každý rodič je úplne iný.

Aspoň jedna spravodlivosť však existuje. Všetci máme raz dieťa prvýkrát a musíme sa s tým nejako popasovať. "Keď sa mi narodil prvý syn, zaplavila ma vlna eufórie, po ktorej takmer okamžite nasledovalo zdesenie. Ako si s tým krehkým stvorením preboha poradím?" Spomína na svoje materské začiatky tridsaťsedemročná Markéta.

"Môj pocit, že to nezvládnem, ešte zosilnel, keď som videla, ako sestry na novorodeneckom oddelení s bábätkami zručne manipulujú, ako jednoducho presne vedia, čo majú robiť. Pretože ja som to teda rozhodne nevedela. Keď sme prišli z pôrodnice domov, bolo to ešte celkom dobré, pretože manžel si vzal týždeň voľna, a tak sme na to boli dvaja. Desila som sa ale okamihu, až odíde do práce, a ja zostanem s drobcom sama," dodáva Markéta.

Takéto obavy sú úplne prirodzené, nenechajte sa nimi ale úplne ovládnuť! Až budete hodení do vody, ako väčšina ostatných mamičiek to skrátka nejako zvládnete. A aj keď to možno spočiatku nebude výstavný kraul, jedna vec je istá - vaše dieťatko vás bude milovať.

Som novorodenec. Kto je viac?

V niektorých rodinách to po narodení prvého dieťaťa skutočne vyzerá, ako by do domácnosti pribudol nový šéf. Bábätku sa potom úplne podriaďuje režim celej rodiny, dospelí rezignujú na všetky svoje potreby a túžby a postupne sa prepracovávajú ku kolapsu.

Pre začiatok bude najlepšie, keď si stanovíte priority. Dieťa musí v každom prípade dostať najesť a byť prebalené. Pri prebaľovaní nezabúdajte na dôkladné očistenie zadočku, následné osušenie suchým uterákom a nanesenie krému proti zapareninám.

Práve zapareniny bývajú častou príčinou plaču. Dbajte tiež na premazanie pokožky. Novorodenci totiž majú veľmi jemnú kožu, ktorá je tenšia než u dospelých, a pretože ešte nemajú vyvinutú vrchnú odolnú vrstvu, reagujú na vonkajšie vplyvy citlivejšie. Nemajú ešte všade ani dokonale vyvinuté mazové žľazy, preto môže byť koža často suchá a šupinatá. Z toho dôvodu je dôležité používať správne kozmetické prípravky a dodržiavať určité pravidlá.

Po kúpaní, ktoré však nie je nutné dennodenne, by ste mali kožu novorodenca namazať ideálne špeciálnymi krémy či olejčekmi (napr. Konopný), ktoré neobsahujú konzervačné látky ani parfumy. Dieťa by malo byť vždy aj adekvátne oblečené, to znamená ani málo, ani príliš. Obaja by ste sa tiež mali primerane situácii vyspať.

Po prvých týždňoch zžívania nie je vôbec nutné, aby ste sa venovali len a len potomkovi. Myslite aj na seba, a ak vás starostlivosť o bábätko vyčerpáva, cielene vyhľadávajte odpočinok. Nemá žiadny zmysel, aby ste sa obetovala a po každom zakvílení bežala uspokojovať potreby svojho dojčaťa. Aj jemu totiž prospeje, keď občas počká alebo sa ich v rámci svojich možností pokúsi uspokojiť sám. Pamätajte na jednoduchú rovnicu: šťastná mama = šťastné dieťa.

Ďalšie rady, ako zvládnuť starostlivosť o novorodenca nájdete v aktuálnom čísle časopisu Maminka 3/2015. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma