AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Kristína Turjanová: Dieťaťom sa všetko len začína

Sympatickú herečku Kristínu Turjanovú momentálne na televíznych obrazovkách ani na divadelných doskách nenájdete. Hereckú úlohu vymenila za materskú. Zaujímalo nás, ako jej narodenie syna Marka zmenilo život...
Kristína Turjanová: Dieťaťom sa všetko len začína

Je niečo, čím vás materstvo prekvapilo alebo zaskočilo?

Najprv ma zaskočilo, keď som ako budúca mamička videla zoznam vecí, ktoré také bábo musí mať vo výbavičke a ktorú by ste mali mať aspoň sčasti doma pred jeho príchodom na svet. Všetko som si spísala na papier a boli to približne dve A4 a spojila som to aj so zoznamom vecí, ktoré budem potrebovať do pôrodnice ja sama.

Spolu s Martinom sme strávili neuveriteľných 5 hodín v jednom úžasnom obchode, v ktorom sme, našťastie, kúpili naozaj všetko :-), dokonca sme si tam vybrali aj kočík, v čo som ani len v náznaku nedúfala. Potom ma zaskočila batožina, ktorú som si pobalila do pôrodnice.

Bolo to niekoľko tašiek a vyzeralo to, akoby som išla aspoň na mesiac na dovolenku alebo akoby som sa na veľmi dlhé obdobie niekam sťahovala. Potom ma zaskočil a zároveň prekvapil príchod môjho syna na svet, hoci som vedela, že po 9 mesiacoch to raz musí prísť.

Ďalej ma prekvapil môj manžel, ako pri mne stál počas celého pôrodu a ako sa o nás staral, keď už sme boli traja a ja som nevládala... a mohla by som pokračovať, tých prekvapení a zaskočení bolo neuveriteľne veľa a ešte stále pretrvávajú. Ale momentálne ma príjemne prekvapuje, ako náš Marko napreduje, už si dokáže chytiť hračku do ručičky a zajtra ma určite opäť niečím milo prekvapí... :-)

Mali ste pohodové tehotenstvo?

Dá sa povedať, že áno. Vyhla som sa ranným nevoľnostiam, čomu som sa tešila. Ale každý deň som sa cítila inak, raz som mala pocit, že som malá "veľryba", inokedy veľká. Mala som obdobie, kedy som bola citlivá na pachy, inokedy som mala tak opuchnutú nosnú sliznicu, že som necítila vôbec nič...

To, čo sa počas celého tehotenstva nemenilo a stávalo sa mi to denne, bolo, že som sa budila o tretej hodine ráno a podarilo sa mi zaspať až okolo siedmej. Môjmu organizmu bolo jedno, či som unavená alebo že musím vstávať napr. k doktorovi alebo do práce.

Hrozilo teda, že naše dieťa bude mať obrátený biorytmus, ako mi povedalo niekoľko skúsených mamičiek. Chvalabohu, nestalo sa tak :-) Ale napriek všetkému som sa na naše dieťatko veľmi tešila a to prebíjalo všetku tú nepohodu, ktorú nám ženám tehotenstvo občas prináša.

Pripravovali ste sa nejako na pôrod? Mali ste naštudované odborné knihy a články z internetu?

Áno, snažila som sa nasať čo najviac informácií. Tých zdrojov je v dnešnej dobe veľa a nemyslím si, že všetky sú presné alebo správne. Preto je podľa mňa veľmi dôležité ich vedieť selektovať, alebo si ich prispôsobiť, ako to vyhovuje nám, ak sa to, samozrejme, dá. Nakoniec vás realita aj tak milo a niekedy aj nemilo prekvapí...

Ako si s odstupom času spomínate na pôrod? Bol taký, aký ste si ho
v tehotenstve predstavovali?

Tak to ani náhodou. Myslela som si, že budem rodiť prirodzene. Nestalo sa tak. A ako si na pôrod spomínam? Na mnohé z toho si už nepamätám, hlavne na to zlé. Marko bol v poriadku a to bolo pre mňa najdôležitejšie.

A touto cestou by som chcela poďakovať celému tímu gynekologického a pôrodníckeho oddelenia v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Boli naozaj úžasní a ja som do posledného dňa, ktorý som tam strávila, neoľutovala, že som si vybrala práve túto nemocnicu.

prva.jpg

Ako ste prežívali návrat domov z pôrodnice? Zaskočili vás hormóny v šestonedelí?

To neviem posúdiť, na to by ste sa mali spýtať skôr manžela, ale nesmierne som sa potešila, keď nám oznámili, že môžeme ísť domov, lebo kvôli menším zdravotným komplikáciám sme tam museli byť o trochu dlhšie.

Aké bol Marko bábätko v prvých dňoch?

Nepatril medzi najmenšie bábätká, ale aj tak bol veľmi krehký a jemný. Cez deň v podstate stále spinkal, takže som ho musela budiť, aby sa napapal. V noci to bolo trochu horšie, lebo vtedy nám svojím neúnavným plačom dával najavo, že je hladný. Takto sme fungovali aj prvý týždeň doma, potom však prišla na naše prekvapenie obrovská zmena.

Zaspal o ôsmej večer a zobudil sa o piatej. Asi pochopil, že nás má nechať oddýchnuť si. Teraz sa nám to však opäť trošku vrátilo do čias, keď sme boli ešte v nemocnici a nespával. Ale na to som si už zvykla.

Trápili ho aj dojčenské koliky alebo iné bežné problémy?

Našťastie, nie :-) Ak tam bol čo len menší náznak, použila som éterické oleje, ktorými som ho masírovala okolo pupčeka a po pätičkách. Tým sa mu bruško uvoľnilo. A používam ich dodnes, myslím, že stále dobre zaberajú :-)

Myslíte, že ste úzkostlivá mama?

Myslím, že nie, ale viem, že chcem to, čo každá mama. Aby bolo moje dieťa zdravé, šťastné a milované.

Aký je Martin otec, ako vám pomáha s malým?

Okrem kŕmenia :-) robí absolútne všetko. Je mi veľkou, nielen psychickou oporou. Výborné na tom je, že doteraz mal obdobie, kedy bol v prípravnej fáze na sezónu. To znamená, že nemal preteky a mohol byť po celý čas s nami doma, okrem pár hodín zo dňa, ktoré venoval tréningu.

Od konca marca mu už začala sezóna, počas ktorej bude dosť často cestovať za hranice a to bude pre nás aspoň zo začiatku trochu náročnejšie. Ale my to zvládneme :-) 

druha.jpg

Čo si na ňom najviac vážite?

Že je obetavý, láskavý, citlivý, milujúci, vtipný, energický, ctižiadostivý...

Kto myslíte, že bude z vás dvoch prísnejší vo výchove?

Myslím, že to u nás bude 50 : 50.

Ako ste pre syna vyberali meno? Zhodli ste sa rýchlo?

Ani nie. Martinovi sa meno Marko zo začiatku nepáčilo, tak sme rozmýšľali aj nad tým, že by sa naše dieťa volalo po ňom. Ale to si časom rozmyslel, takže sme sa opäť vrátili k Markovi. Ja som ho vybrala kvôli tomu, že sa nedá nijako skomoliť ani zmeniť a ani sa nedá použiť ako zdrobnenina. Ostáva stále v pôvodnom tvare Marko. Ale meno Martin má nesmierne veľa podôb.

Ako chcete, aby váš syn spomínal na detstvo?

To nechám na ňom, ja sa budem snažiť byť mu čo najlepšou mamou, aby mal všetko, čo potrebuje.

Ktoré hodnoty by ste mu chceli odovzdať do života?

Ľudskosť, úctu, pokoru, životaschopnosť...

Aké bolo vaše detstvo?

Plné hier, športu. Veľakrát som robila skôr chlapčenské aktivity než dievčenské. A neustále som bola vonku. Chcem, aby niečo také zažil aj Marko, aby sa vyhol neustálemu sedeniu pri počítači alebo televízore.

Je niečo, čo ste vyčítali svojim rodičom, že vás nenaučili?

To ani nie. Moja mamina sa mi snažila dať absolútne všetko, čo bolo v jej silách a to, že som sa niektoré veci nenaučila, môžem vyčítať len sama sebe.

S herectvom ste prišli do kontaktu pomerne skoro, nikdy ste neoľutovali rozhodnutie byť herečkou? Občas boli chvíle, kedy som použila slávnu vetu nebohej Adely Gáborovej: "Mamička moja, prečo si ma nedala robiť do zelovocu." Ale v skutočnosti si neviem predstaviť, že by som robila niečo iné ako herectvo.

Hrali ste už veľa postáv, aký charakter vám najviac vyhovuje a ktorá rola sa vám najviac vryla do pamäti?

Divadlo je moja srdcovka, mám rada živý kontakt s divákmi, ktorý nám hranie na javisku umožňuje. A aký charakter preferujem? Asi žiadny. Snažím sa popasovať s každou úlohou, ktorú dostanem. Momentálne sa mi vryli
do pamäti postavy, ktoré som hrala naposledy a väčšina z nich je pre túto divadelnú sezónu "zmrazená" kvôli môjmu materstvu, teda sa nehrajú.

Napríklad pani Johnová v predstavení od Gerharta Hauptmanna – Potkany, Katarína od W. Shakespeara v predstavení Skrotenie zlej ženy, alebo Eva v predstavení Gazdina Roba od Gabriely Preisovej, či autorské predstavenie Jeden za všetkých, všetci do neba od Karola Vosátka a spol. v divadle La komika v Bratislave, kde som hrala postavu Eniko. Ale túto postavu si momentálne môžete pozrieť v prevedení mojej kolegyne, ktorá ma alternuje.

tretia.jpg

Pociťujete rozdiel medzi televíziou a divadlom?

Samozrejme, hlavne v systéme práce. Ale nakrúcanie, okrem toho, že ma baví, ma aj živí. Vďaka televízii ma ľudia poznajú a potom sa na mňa mnohí prídu pozrieť aj do divadla.

Kde sa cítite lepšie?

Mám rada všetko, čo sa mojej práce týka, ale ako som už spomínala, divadlo je moja srdcovka.

Ako herečka ste žiadaná a vyťažená. Vďaka čomu?

Tak to sa musíte opýtať režisérov :-)

Nemáte pocit, že vám dieťa pribrzdilo rozbehnutú kariéru?

Vôbec nie. Keď máte dieťa, neznamená to, že sa niečo končí, ale práve naopak, niečo nové sa začína a to sa týka naozaj všetkého, teda aj mojej práce.

Plánujete pre Marka aj súrodenca?

Áno, plánujeme sestričku :-), ale ešte nevieme kedy to bude...

Zrejme teraz dostávate veľmi často otázku, kedy sa plánujete vrátiť späť k práci.

Oficiálne som dohodnutá s mojím materským divadlom DAB Nitra, že predstavenia, ktoré mám naštudované a ktoré zmrazili, začnem hrať od budúcej divadelnej sezóny 2016/2017. Do Búrlivého vína sa pravdepodobne vraciam po skončení materskej dovolenky, ale aby to nebolo časovo náročné, po dohode so scenáristami nebude mať zatiaľ postava Rity Kernovej taký veľký priestor, aký mala doteraz. 

Foto - Ivy E. Morwen

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma