AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Koža volá SOS

Leto jednoducho zbožňujeme. Keď na nás prídu jesenné skľúčenosti a depky, je naším spomienkovým životabudičom. Lenže slnko má na človeka okrem priaznivých vplyvov aj tie nie veľmi vľúdne, ktoré najviac pocíti práve vaša pokožka. Ako sa o ňu starať, aby sa po lete zase dostala do kondície?
Koža volá SOS

V dnešnej dobe, kedy už i v Slovenskej republike je sila slnečného žiarenia temer porovnateľná s tou africkou a rakovina kože stúpa neúmernou rýchlosťou, mali by ste si zo slovníka vyškrtnúť slovo opaľovanie a nahradiť
ho slovným spojením ochrana pred UV žiarením.

A pokiaľ je chytanie bronzu vašou veľkou vášňou, azda ste počas leta nezabudli na opaľovacie krémy. Čo sa deje s vašou kožou, keď na ňu dopadajú slnečné lúče? Trochu opakovania zo školských lavíc neuškodí: koža sa skladá z troch vrstiev, teda pokožky, škáry a podkožného tukového tkaniva.

Z hľadiska opaľovania je horná vrstva najdôležitejšia. Skladá sa zo zrohovatenej vrstvy mŕtvych buniek a vrstvy živých buniek, v ktorých je obsiahnutý pigment. Pigmenty majú slabo ružovú farbu a pod vplyvom UVA žiarenia sa prefarbujú. Pod vplyvom UVB žiarenia sa môžu bunky tvoriace pigment deliť a čím silnejšie je bunkové delenie, tým viac pigmentu vzniká.

UVA žiarenie urýchľuje starnutie kože, UVB žiarenie má najvýznamnejší podiel na vzniku rakoviny kože. Slniečko je teda určite dobrý sluha, ale zlý pán, vaša koža by vám o tom mohla rozprávať. Poďme ju teda spolu rozmaznávať...

Premastená jeseň

Tá býva farebnejšia než leto a tiež premenlivejšia, čo sa počasia týka. Slnko strieda vietor, pľušte a dážď... A vysušená pleť po lete potrebuje stále väčšiu ochranu pred vonkajšími vplyvmi. Treba ju hydratovať zvnútra (aspoň 2 litre tekutín denne), ale, samozrejme, aj zvonku. Akákoľvek disharmónia sa na pleti hneď prejaví, takže pokiaľ cítite nepríjemné pnutie pokožky, je dehydrovaná, mazové žľazy produkujú príliš málo tuku.

To znamená, že kožné bunky už nie sú tak blízko pri sebe, tvoria sa mikroskopicky malé medzery, ktorými sa stráca vlhkosť z pleti, a tým trpí zvlášť najvrchnejšia vrstva pokožky. Rýchle vysúšanie pokožky vedie k tomu, že sa skoro vytvárajú vrásky.

„Je vhodné obnoviť povrch pokožky hutnejšími krémami a maskami s hydratačným efektom. Na zosilnenie elasticity a pevnosti pleti však už treba hlbší zásah. Existuje rad metód, ktorými sa snažíme napraviť narušené podkožie.

Laserové, rádiofrekvenčné či ultrazvukové prístroje svojou energiou sťahujú kolagénové vlákna a pleť na povrchu vypínajú. Nepravidelná pigmentácia a hrubosť povrchu sa môže znížiť i chemickým peelingom,“ odporúča doktorka Yvonne Bergerová, spolumajiteľka BcD Clinic, ktorá sa špecializuje na estetickú, cievnu medicínu a miniinvazívnu plastickú chirurgiu.

Namieste je však dodať, že všetky laserové, rádiofrekvenčné i ultrazvukové zásahy do tela sú kontraindikované u tehotných a dojčiacich žien.

Predčasné starnutie pleti!

Prílišné opaľovanie a vystavovanie sa slnku, zvlášť v poludňajších hodinách, spôsobuje predčasné starnutie pleti, preto jej treba dodať výživu a hydratovať. Súčasťou starostlivosti u vás doma by mala byť hydratačná krémová maska, ktorú by ste pleti mali dopriať niekoľkokrát týždenne.

Dobrým pomocníkom je i avokádo. Keď ho rozmliaždite a nanesiete na pleť, tak vám ju nielen vyčistí, ale tiež „zreštartuje“. Je dôležité pleť ráno i večer dokonale vyčistiť, potom si dopriať ošetrenie minerálnou vodou v spreji, dokiaľ kvapky neostávajú na povrchu.

Pod krém s obsahom minerálu, kolagénu alebo kyseliny hyalurónovej je vhodné po slnečnej dovolenke naniesť hydratačné sérum a na suchšiu a zrelšiu pleť sérum proti vráskam. Vhodný mejkap nielen zakryje vzniknuté pigmentácie, ale poskytuje aj ochranu proti vonkajším vplyvom v priebehu dňa.

S dieťatkom v brušku

„V tehotenstve môže pokožka zmeniť svoj charakter, väčšinou sa stáva citlivou,
na niektoré prípravky, na ktoré bola zvyknutá, reaguje začervenaním a svrbením. Tomu treba prispôsobiť starostlivosť, to znamená zvoliť prípravky, ktoré sú určené na citlivú pleť, vrátane pleťovej vody bez alkoholu. Najlepšie sú vody micelárne, tie pleť účinne vyčistia, ale nedráždia.

V rámci hormonálnych zmien má pleť v tehotenstve výrazný sklon k pigmentácii, je teda veľmi vhodné ju starostlivo chrániť prípravkami s ochrannými faktormi pred UV žiarením,“ vysvetľuje doktorka Bergerová.

Čo sa týka zvýšenej pigmentácie (chloasma) v tehotenstve, väčšinou po pôrode časom zmizne. Pokiaľ sa tak nestane, navštívte dermatológa. Dnes je už rad možností, ako túto drobnú kozmetickú chybu na kráse zvládnuť.

Balzamujte, vyživujte!

Spočítala som, že vlastním trinásť jeleních lojov alebo balzamov na pery. Povedala by som, že je to až taký tik, ale nemôžem si pomôcť. Len čo ucítim, že mám iba trochu suché pery, natieram a natieram. Totiž to najhoršie, čo môžete urobiť, je, že pri pocite suchosti začnete pery oblizovať, čo je bežná prax temer každej z nás.

Pery však tak vysušujeme ešte viac, preto si teraz po lete vytvorím ešte mohutnejšiu zásobu balzamov na pery. Samostatnou kapitolou je pokožka okolo očí. Tam sa totiž to, čo ste počas leta napáchali, zúročí najviac.

„V tejto oblasti je pokožka veľmi jemná, navyše jej chýbajú mazové žliazky, ktoré by vytvárali povrchový ochranný film. Preto sa v očnom okolí objavia vrásky medzi prvými, spočiatku drobné, jemné, postupne sa prehlbujú. Mastnejší očný krém je vhodné nanášať 2x denne, večer i v hrubšej vrstve
s obsahom špeciálnych látok určených na reparáciu očného okolia,“ radí odborníčka.

Čo najdlhšie čokoládová alebo ako predĺžiť opálenie

Chcete si udržať vzhľad mliečnej čokolády? Základom je, samozrejme, hydratácia pokožky v podobe lotionov a telových mliek. Určite na nejaký čas vymeňte sprchové gély za sprchové oleje a vynechajte domáce peelingy.

Zabudnite tiež na epiláciu, depilačné vosky alebo cukrové pasty. Tie totiž spoločne s chĺpkami odstraňujú i vrchnú vrstvu kože. Pár mesiacov po lete sú bezpečné akurát žiletky a depilačné strojčeky. Hnedé zafarbenie pokožky podporí beta-karotén v tobolkách a veľa tekutín.

Do jedálneho lístka zaraďte lososa, ktorý obsahuje tyrosín, čo pomáha produkcii melanínu. Ten ovplyvňuje práve farbu vašej kože. Tyrosín nájdete aj v morčacom mäse, mandliach, sóji a vaječných bielkoch. Po čase pridajte do svojej starostlivosti o pleť i trochu samoopaľovacieho krému, nech vám „dovolenkový efekt“ vydrží čo najdlhšie. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma