AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Koža v zime trpí

Nepríjemné svrbenie a škriabanie, ktoré sprevádza atopickú dermatitídu, dokáže vaše dieťa poriadne potrápiť. Poradíme vám, ako najlepšie prežiť zimu, ktorá je z hľadiska ekzému obzvlášť náročným obdobím.

A prečo je práve zima pre pacientov s atopickým ekzémom najťažšia? Zatiaľ čo zdravá koža dokáže udržať v tele dostatočné množstvo vody a chráni ho proti agresívnemu vonkajšiemu prostrediu, atopická koža to nezvláda. „Pacienti sa často sťažujú na suchú kožu, ktorá je začervenaná. Koža totiž nedostatočne viaže vodu a jej nervové zakončenia sú nadmerne dráždené, preto prepuká svrbenie. Chorí sa často silne škriabu,“ vysvetľuje MUDr. Radek Litvik, dermatológ.

Domov a rodina | Batoľa | Dojča | Novorodenec | Predškolák

Homeopatiká. Poznáte ich účinky?

Rozškriabaná a olupujúca sa koža je ideálnym miestom na útok vonkajších škodlivín, ktoré vyvolávajú permanentný zápal, taký charakteristický pre atopický ekzém. Ten síce nemusí byť vždy viditeľný na prvý pohľad, dáva však o sebe vedieť opakovanými vzplanutiami choroby. A práve v zime sú tie „najvhodnejšie“ klimatické podmienky, ktoré obranyschopnosť kože maximálne oslabujú. Pokiaľ nie je pokožka dobre ošetrovaná, ekzém prepukne v plnej sile.

1. V zime je v koži menej ceramidov

Ceramidy sú základnými stavebnými časťami medzibunkovej hmoty povrchovej vrstvy kože. Sú vlastne takou „maltou“, ktorá utesňuje tehličky čiže kožné bunky. Dôležité je spomenúť, že koža je termosenzitívna – na zníženie vonkajšej teploty bežne reaguje menšou tvorbou ceramidov.

Keď je „malty“ (teda ceramidov) málo, ľahko sa vytvoria „diery v škárach“. Štruktúra už aj tak nie veľmi odolnej atopickej kože sa ďalej naruší a otvára sa možnosť pre ľahší únik vody z kože a tak isto pre ľahký priechod agresívnych alergénov či infekcií hlbšie do kože.

2. Príliš teplé oblečenie spôsobí spotenie

Vedeli ste, že i v zime sa človek potí viac než obvykle? Čo to spôsobuje? Priveľa oblečenia. Určite nám dáte za pravdu, že azda každá mamička sa bojí nachladnutia, a tak svoje ratolesti poriadne oblieka. Lenže pri prechode z vonkajšieho mrazivého počasia do vyhriatych (niekedy až prekúrených) priestorov sa deti nie vždy môžu zobliecť tak, ako by potrebovali.

A pot, ktorým sa telo snaží ochladiť, ekzematickú pokožku dosť dráždi. Zvyšuje sa totiž aktivita špeciálnych enzýmov, tzv. serínových proteináz, ktoré pôsobia v najvrchnejšej vrstve kože, kde majú na starosti jej normálne mierne olupovanie (odlučovanie opotrebených buniek na povrchu). Keď je enzýmu viac, koža sa nadmerne olupuje a vysušuje.

3. Nedostatočná ochrana koža

Napriek tomu, že vám kamarátky radia, že suchá koža sa musí v prvom rade poriadne namazať krémom, v prípade ekzematikov to nie je tak úplne pravda. Namazať si proti mrazu tvár a ruky mastným krémom im ani trochu nepomôže. A nepomôže to ani ostatným častiam kože sužovanej chorobou. Nanesenie hrubej vrstvy mastného krému na podráždenú pokožku možno krátkodobo uľaví od škriabania, ale nič to nerieši.

Mastná hmota totiž nepriedušne upchá póry, ale neurobí to, čo treba. Dôležité je, naopak, podporiť procesy, ktoré vodu v koži vedia zadržiavať. Lekári preto odporúčajú používať výhradne také „premasťovadlá“ alebo emolienciá, ktoré majú ľahkú textúru a obsahujú ceramidy. Len ich doplňovaním sa vrchná vrstva pokožky dostatočne utesní, a to zabráni úniku vody.

Predškolák | Školák

Záchodová doska ako nepriateľ detí

Kortikofábia stále vládne

Keď mamička príde s chorým dieťaťom k pediatrovi, býva to väčšinou vo chvíli silného vzplanutia choroby. Preto sú mu obvykle nasadené nielen emolienciá, ale pri nezadržateľnom rozvoji atopického ekzému lekár odporučí i lokálne kortikoidy I. triedy.

To sú prípravky najnižšej sily, od ktorých sa pri liečbe ekzému môže v prípade, že nezaberajú, postupovať k silnejším liečivám. „Topické kortikoidy sú účinné lieky a ich nasadenie na kožu postihnutú ekzémom v akútnom štádiu obvykle vedie k rýchlemu zlepšeniu a úľave od svrbenia a pálenia,“ vysvetľuje MUDr. Xénia Kučerová zo súkromnej dermatologickej ambulancie Skin Care.

Podľa nej je však pre mamičky ekzematických detí typická takzvaná kortikofóbia, teda hrôza z liekov obsahujúcich kortikoidy. Často ju vyvolá čítanie internetových diskusií, ktoré v mamičkách vzbudí panickú hrôzu z toho, čo sa ich ratolestiam stane, keď dostanú masť s hormónmi.

„Kortikoidy chorú kožu rýchlo upokoja, ale naozaj nie sú vhodné na dlhodobú liečbu, ktorú väčšina ekzematikov potrebuje. Majú i nepríjemné vedľajšie účinky, predovšetkým vyvolávajú stenčenie čiže atrofiu kože,“ upozorňuje MUDr. Kučerová.

Najlepšia liečba cieli na imunitu

Dermatologička preto sama postupuje tak, že predpíše dieťaťu kortikoidnú masť, ale spolu s ňou aj ďalší liek, a mamičke odporučí kortikoidy postupne vysadzovať a používať len topické imunomodulátory. Tieto lieky sú vhodné nielen pre deti, ale i pre všetkých ekzematikov, ktorých kortikoidná lokálna liečba trvá už príliš dlho, alebo ak ide o terapiu na miestach, kam sa neodporúča kortikoidy vôbec nanášať (napríklad tvár, dekolt alebo šija).

Medzi topické imunomodulátory patrí napríklad látka takrolimus, ktorá dokáže meniť priebeh imunitných reakcií v koži a je zacielená na zápalové procesy len v horných vrstvách kože. Preto tiež nemá nežiaduce účinky ako kortikoidy a ani pri dlhodobom užívaní kožu nestenčuje.

Domov a rodina | Predškolák | Školák

Problémy odstávajúcich uší

Dôležité je včas nasadiť topické imunomodulátory, pretože čím skôr sa podarí v ekzematickej koži potlačiť aktívny zápal, tým dlhšie potom trvá pokojové obdobie. „Keď budú mamičky dodržiavať všetky pokyny lekárov a navyše deťom chorú kožu poctivo mazať, potom majú veľkú šancu, že ochorenie bude prebiehať len mierne, a ako dokladajú štatistiky, zažijú deti len jedno, maximálne dve vzplanutia choroby za rok,“ dodáva doktor Litvik.

Pripravila: Vanda Ročková

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma