AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Koža bábätok je citlivá, starajte sa o ňu v lete viac

To, že koža bábätka je mimoriadne citlivá, ste určite zistili už v pôrodnici. V letných dňoch sa o ňu starajte viac než inokedy, veľmi ľahko sa podráždi alebo dokonca spáli.
Koža bábätok je citlivá, starajte sa o ňu v lete viac

Deväť mesiacov v sterilnom prostredí plodovej vody v maternici, koža chránená mazom a okolie absolútne čisté. Po narodení musí krehká koža dieťatka kadečo vydržať: okolie plné mikroorganizmov a nečistôt, podráždenie napríklad i pracími práškami alebo nevhodne zvolenou kozmetikou.

Že je páliace slnko nebezpečné, viete určite sama, veď kto z nás nemal aspoň raz spálené plecia či nos. Na svoj poklad v kočíku buďte preto maximálne opatrná.

Slnko aj pod clonou

„Spomínam si, ako som syna natierala krémom s vysokým faktorom a na slnku sa zdržiaval minimálne,“ hovorí Lenka. „Stačila ale chvíľa, keď bol premrznutý z kúpania v bazéne a ja som ho nechala pásť koníčky na deke pod slnečníkom, pritom mu vykukovali nožičky spod župana. A večer mal vzadu spálené lýtka.“

„Všeobecne platí, že zhruba do jedného roka života by sa dieťa nemalo vôbec vystavovať slnku a malo by ostávať len v tieni,“ upozorňuje doktorka Helena Reisingerová.

Čo však neznamená, že by ste mali vynechať starostlivý výber i nanesenie prípravku s vysokou ochranou. Aj do tieňa pod slnečník alebo do kočíka sa totiž dostane vysoké percento slnečného žiarenia, cez mraky prenikne údajne až 80 % lúčov.

Ktorý je ten naj?

Výberu prípravku vhodného pre vaše dieťatko venujte zvýšenú pozornosť. Bude vás to síce stáť niekoľko desiatok eur, ale investícia do zdravej pokožky sa vyplatí. Prípravok pre citlivú detskú kožu, ktorá navyše krém vstrebá vo väčšom množstve ako dospelá, by mal byť hypoalergénny a s obsahom takzvaných minerálnych filtrov.

Tie dokážu odrážať UV žiarenie a detskú pokožku zbytočne nedráždia, čo by iný druh filtrov, chemický, mohol. Chemické filtre sa totiž do kože vstrebávajú. „Určite odporúčam voliť prípravky z lekárne, a nie z drogérie,“ radí dermatologička.

„Mali by byť tiež zamerané vyslovene na deti, nie na dospelých, pretože okrem štandardných ochranných látok a minerálnych filtrov obsahujú rôzne ďalšie dôležité látky napomáhajúce ochrane práve jemnej detskej pokožky.

Rozhodne by som odporučila prípravky s vysokým faktorom ochrany. V zásade je jedno, či ide o olej alebo krém. Jediný rozdiel je v tom, že olej sa trochu jednoduchšie rozotiera.“

Natierať, natierať...

Pri bábätku neplatí pravidlo „menej je viac“. Pamätajte na to a do prebaľovacej tašky na leto nachystajte napríklad vreckové balenie krému s UV faktorom 30 až 50. Detská pokožka je tenšia ako naša a obsahuje menej pigmentu – o to viac ju musíme chrániť.

Krémom alebo olejom preto nešetrite a nanášajte ho v hrubšej vrstve. „Rozhodne by sme mali pokožku mastiť často, zhruba každé dve hodiny. A pokiaľ môžeme použiť čiapočku alebo rôzne clony, určite sa to vyplatí,“ dodáva doktorka Reisingerová.

„Osobne mám veľmi dobré skúsenosti i s UV oblečkami, sú to chytré vynálezy.“ Čiapočka by mala byť automatická, chráni nielen proti slnku, ale aj úpalu. A UV oblečky sa vám môžu výborne hodiť, keď chcete bábätko vykúpať. „Ak ste
s dieťatkom na dovolenke, rozhodne sa s ním zdržiavajte v tieni, cloňte, chráňte čiapočkou i krémom, nezabudnite na zvýšenú hydratá- ciu,“ upresňuje lekárka.

Pokožku vždy ošetrite

Hoci dieťa slnku nevystavujete, dbajte na kvalitný pitný režim počas horúcich dní. Ruka v ruke s ním by mala ísť starostlivosť o jemnú detskú kožu i po pobyte pri vode alebo len po prechádzke. Voľte kvalitné „aftersun“ prípravky a užite si masáž celého telíčka dieťaťa. A cez deň buďte opatrná ohľadne slnka!

„Bábätko by sa nikdy nemalo nechať spáliť,“ varuje odborníčka. „Keď sa tak stane, ide najmä o veľkú neopatrnosť matky. Všeobecne možno aplikovať poopaľovacie utišujúce prostriedky, ako je Panthenol alebo Bepanthen.“ „V horúcom počasí chodím s malým von až neskôr odpoludnia alebo ráno,“ hovorí Ivana. „Tak od jedenástej do pätnástej hodiny by som radšej nevychádzala.

Keď už idem, tak jedine do tieňa a ešte ho dôkladne namastím. A v kočíku mu stále obraciam sedačku.“ Keď sa vaše dieťatko spáli a ani babská rada alebo Panthenol to nezachránia, vyberte sa k lekárovi: „Ak je situácia skutočne akútna a bábätko sa veľmi spáli, najčastejšie sa predpisuje kortikosteroidová emulzia. Je jemnejšia ako masť či krém, rýchlejšie sa vstrebáva,“ uzatvára dermatologička. 

Ako chrániť dieťatko pred nebezpečným slnkom?

Problém nemusí spôsobiť len pobyt na priamom slnku, opatrná buďte i na prechádzke s kočíkom. Pri tridsaťstupňových horúčavách radšej počkajte s prechádzkou až do času po 16. hodine odpoludnia.

Bábätká zle znášajú i pobyt v rozpálenom aute, v horúčavách teda absolvujte len nevyhnutné cesty.

Nikdy nenechávajte kočík so spiacim dieťaťom na slnku, strieška pred horúčavou neochráni a teplota vo vnútri kočíka sa ešte zvýši.

Cez poludnie dozrite na to, aby bolo dieťatko výhradne v tieni. 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma