AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Kontaktné rodičovstvo ako váš prvý dialóg s bábätkom

Často skloňovaný pojem „kontaktné rodičovstvo“ môže znamenať pre každého niečo iné. Všeobecne však platí, že poznať dobre svoje dieťatko a vyladiť vzájomné potreby je najlepšou investíciou do práve sa rozvíjajúceho vzťahu. Čo zasejete, zožnete v období vzdoru alebo počas puberty.
Kontaktné rodičovstvo ako váš prvý dialóg s bábätkom

Spať spolu, alebo každý sám? Nosiť, alebo chodiť s kočíkom? Reagovať ihneď na každý plač? A ako v tom všetkom fungovať i pre seba? Otázok okolo kontaktného rodičovstva už bolo položených veľa, definícií a postupov spísaných tiež. Už pojem „kontaktný“ môže znamenať pre každú čerstvú mamu niečo iné.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Batoľa

Výlety s batoľaťom: Nerobte si veľké plány

Rady babičiek varujú „hlavne si to dieťa nerozmaznaj“, články, diskusie a knihy hocikedy zase, naopak, hrozia, že na vývoj dieťaťa bude mať zhubný vplyv, pokiaľ ho necháte spať v kočíku alebo dáte na pol dňa opatrovateľke a budete sa venovať len sebe.

Túžba byť najlepšou mamou je nám vlastná, ale v záplave dobre mienených rád sa stratíme a sebavedomie je razom na bode mrazu. Najjednoduchšie je riadiť sa intuíciou a snažiť sa svoje dieťa dobre poznať.

Mama – brána do sveta

Nikdy predtým ste nezažili taký pocit zodpovednosti ako v momente, kedy držíte v náručí svoje bábätko. Ste pre neho celý vesmír, čo je nádherný, ale na druhej strane zaväzujúci pocit. „Mama je základný zdroj bezpečia, vstupná brána do sveta,“ hovorí detská psychologička Mgr. Alena Vávrová.

„Cudzí svet je nevyspytateľný a dieťa potrebuje stabilizačný bod, ktorý ho uistí, že je všetko v poriadku. A tým bodom je mama alebo iná ústredná o neho sa starajúca osoba.“ Existuje jednoduchá nepriama úmera – čím je dieťa menšie, tým väčšiu blízkosť svojho „bodu“ potrebuje.

Pokiaľ sa nám od začiatku darí nastaviť vedomie, že sme tu jeden pre druhého, poznáme potom vzájomné potreby i limity. Keď sa jeden druhému vzďaľujeme, strácame o sebe prehľad a len sa domnievame, čo naše dieťa asi práve potrebuje a čo mu robí dobre.

Len vy dvaja a žiadna príručka

Kontaktné rodičovstvo však nie je o dodržiavaní presných postupov, ako často dieťa masírovať, koľkokrát dojčiť, alebo ako usporiadať spálňu. Blízky kontakt s dieťaťom a jeho okolnosti si nastavujete sama. Možno nízke sebavedomie nás matky doháňa k príručkám a presne miereným radám, ktorých sa chceme zubami-nechtami držať, aby sme sa nestratili v novom, cudzom svete budovania vzájomného spolužitia.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl | Tehotenstvo

Ako bezpečne cvičiť počas tehotenstva

„Nie je jedna vec, ktorá by mala na dieťa najväčší vplyv. Ale ak má dieťa blízko rodiča, môže od neho čerpať to, čo aktuálne potrebuje,“ vysvetľuje psychologička. „Pokiaľ je kontakt vzdialenejší, musí sa dieťa oveľa viac snažiť a prispôsobovať svoje správanie, aby bolo videné a počuté a dostalo, čo potrebuje.“

Nie je to sebaobetovanie

Byť „kontaktným rodičom“ by však nemalo znamenať obetovať sa absolútne potrebám dieťaťa. Aj vy máte svoje limity, ďalšie deti, domácnosť, často i prácu alebo len obyčajnú túžbu napustiť si vaňu plnú peny. V pojme „kontakt“ by sa tak mal udržať tiež ten vás samotnej so sebou.

Ak totiž nie som v kontakte so sebou, nemôžem dobre vnímať ani druhých. „Bola som odhodlaná splniť dieťaťu bezo zvyšku ihneď všetky jeho potreby,“ spomína Vladka. „Malý mal necelé dva mesiace a ja som bola na dne. Spal iba so mnou v posteli alebo v šatke, upokojil sa len pri poskakovaní na lopte.

Hrozne ma bolel chrbát, občas som sa nestačila za celý deň ani najesť, čo bolo poznať na kvalite dojčenia. Nerada spomínam na to obdobie.“ Kontaktné rodičovstvo je dialóg, ktorému sa spoločne s deťmi učíme. Obidvaja máme svoje potreby a je dôležité a často ťažké nájsť rovnováhu, aby ani jeden z nás nebol frustrovaný.

„Dialóg je o vnímaní seba a druhého,“ dopĺňa Mgr. Vávrová. „Sme tu dvaja, obaja máme svoje potreby a niekedy plníme tvoje, inokedy svoje. Dieťa si často svoje potreby nevie naplniť samo, na to tu má práve rodičov,
ale rodič na tie svoje musí myslieť sám. Nezabudnúť na seba je zásadné.“

Cesta do duše pomocou dotykov

Budovanie správneho „kontaktného vzťahu“ sa deje prostredníctvom pochopenia vzájomných potrieb. A ruka v ruke tu ide fyzická stránka s psychickou, ako potvrdzuje i fyzioterapeutka Mgr. Lucia Hladká: „Nadviazanie vzťahu mamičky s dieťaťom sa deje komunikáciou cez dotyk, ten podporuje emotívny psychický vývoj.

Už samotný pôrod je veľká záťaž pre dieťa i matku, môže vyvolať psychický blok. Jednou z ciest ‚k sebe‘ sú masáže a akékoľvek túlenie dieťaťa a manipulácia s ním.“ Dotyky, masáže a hladenie majú navyše ďalšiu pridanú hodnotu. Pokiaľ sa masáži bruška venujete napríklad pri každom prebaľovaní, dieťatko netrpí známou podvečernou kolikovou krízou.

Len pre otecka | Materstvo | Životný štýl

Čo trápi spermie?

Z masáží sa tak stáva príjemný rituál, ktorý v mnohých ohľadoch presahuje podporu vznikajúcej emocionálnej väzby. „Masáž hrudníčka uvoľňuje pri zahlienení, dotyky okolo členkov pôsobia preventívne i liečebne pri zápale stredného ucha a masáž pozdĺž chrbtice zase stimuluje vnútorné orgány.

Mamička pri masážach ‚číta‘ neverbálne prejavy dieťaťa, a tým stúpa vzájomné porozumenie,“ dodáva špeciálna pedagogička raného veku Mgr. Eva Šupčíková. „Zásadný je však emočne nabitý zážitok, ktorý masáž obom poskytuje, potom obvykle nasleduje dojčenie a túlenie a to považujem za pôdu na rozvoj kontaktného rodičovstva.“

„Diskutujte“ s bábätkom

Rozhodnutie, či spať spoločne, používať šatku či bezplienkovú metódu, robte spoločne s dieťaťom. Hoci to znie úsmevne, komunikácia s nemluvniatkom je možná cez jeho neverbálne prejavy a vašu intuíciu. Odhoďte rozum bokom. Podľa Mgr. Hladkej racionálne cesty nefungujú. Ako mamy jednoducho vieme, čo a ako robiť: „Apelujem však na zdravé nosenie.

Naša generácia má problémy s chrbtom z chodúľok, predčasného posadzovania, vodenia za ruky v dobe, kedy dieťa len ťažko stálo, nieto chodilo. Dnešným deťom môže problémy spôsobovať nosenie vo zvislej polohe v šatke či nosidielku v dobe, kedy na ne nie sú pripravené, a nevhodná manipulácia všeobecne.

Bábätká majú slabé šijové svaly a pri nesprávnom nosení hlavička tlačí na chrbticu, čo podľa nových poznatkov môže stáť za problémami s hyperaktivitou a poruchami učenia.“ V nosení teda radšej ponechajte intuíciu bokom a navštívte kvalitný kurz, alebo si nechajte poradiť.

A netreba pripomínať, že „kontaktný“ rodič myslí i na seba, v tomto prípade na svoj chrbát. Len pohodová mama bez bolestí môže fungovať stopercentne.

Bez limitov to nepôjde

„Len daj pozor, nech ho hneď nerozmaznáš,“ varujú babičky, keď nás vidia s dieťaťom v šatke či náruči. Kontaktné rodičovstvo však nie je voľná výchova v štýle „vyhoviem ti vo všetkom a kedykoľvek“. Je o nastavení harmónie a zdravého vzťahu, ale ten má aj svoje hranice a limity.

Materstvo | Životný štýl | Tehotenstvo

Ako byť v lete krásna

Pokiaľ ich dieťa nemá, dostáva sa ľahko do úzkosti a agresie. Dobre položené základy zdravého vzťahu, nech už ich nazveme kontaktné rodičovstvo či akokoľvek inak, sa nám rodičom môžu v budúcnosti len zúročiť v ťažších obdobiach puberty, choroby v rodine alebo inej vypätejšej situácii. Už preto majú zmysel.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma