AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Koniec leta sa blíži, obavy zo škôlky a školy prichádzajú

Áno, vaše deti môžu pár dní pred koncom prázdnin prepadnúť obavám, aké to bude tento rok v škole či v škôlke. Od toho, aby sa to nestalo, ste tu vy, ich rodičia!
Koniec leta sa blíži, obavy zo škôlky a školy prichádzajú

Dni sa pomaly skracujú, zaránky býva chladno. Taký je koniec augusta a deti zisťujú, že doba, kedy nemuseli nič, je v nenávratne a opäť sa pred nimi rozprestiera more povinností a s nimi prichádzajú obavy, ako ich zvládnuť. Prípadnú melanchóliu musia jednoznačne rozprášiť rodičia. A my vieme ako...

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Batoľa | Dojča

Kontaktné rodičovstvo ako váš prvý dialóg s bábätkom

1. Vkĺznite do rutiny

Je to ľahké. Pomaly deťom vysvetľujte a predveďte, že je dôležité vstať
v určitú hodinu. Nie hneď o šiestej ráno, nechajte ich dospať do ôsmej, potom ich však posledný týždeň prázdnin nemilosrdne buďte.

Keď uberiete dve hodiny spánku tento týždeň, bude sa im lepšie vstávať ešte o hodinu skôr, až po prvý raz zazvoní. Nenastane taký obrovský šok, ktorý by prišiel, keby ste budík začali zamestnávať až prvý školský deň.

2. Zamestnajte ich

Napríklad tým, že nákupy do školy nebudete robiť pokútne, ale pekne
s nimi. Vaše ratolesti by si mali začať namáhať mozog a vyloviť z neho, čo asi budú potrebovať v tohtoročnom školskom roku.

Stratilo sa kružidlo, rozlomil trojuholník s ryskou? O tom by ste však mali vedieť nielen vy, ale predovšetkým vaše dieťa. Korigujte ho, ale nechajte, aby si veci do školy pripravovalo viac-menej samo.

3. Pripravte sa na problémy

Tie nastávajú väčšinou na konci septembra, kedy deťom docvakne, že leto je naozaj v háji a nič než povinnosti ich v najbližšej dobe naozaj nečaká. Toto zistenie so sebou nesie horší spánok, pokles výkonu v škole – teda i zlé
známky – a celkové nenaladenie.

Toto platí o vekovej skupine 5 až 8 rokov, pre ktorú je dvojmesačné voľno signálom, že škola už možno nikdy nebude. Bavte sa s deťmi o svojich povinnostiach, o tom, čo ich čaká, a víkendy naplňte dodatočnou prázdninovou zábavou.

Domov a rodina | Len pre otecka | Peniaze

Zlodeji dovolenku nemávajú

4. Načúvajte

Keď vám dieťa začne rozprávať o svojich pocitoch, spomaľte a sledujte jeho myšlienkové pochody. Nezveličujte starosti, ktoré ho čakajú, ani nad jeho obavami nemávajte rukou ako nad niečím, čomu nechcete venovať čas.

Rodičia často robia chybu, že obavám svojich detí nevenujú dostatočnú pozornosť, prípadne si myslia, že detské starosti sú neporovnateľné s tými dospeláckymi. Čo je omyl, ktorý sa vám môže na prelome obdobia vypomstiť.

5. Pripravte sa na problémy

Keď vaše dieťa nastupuje do novej školy, venujte novému školskému roku zvýšenú pozornosť. Dieťa sprevádzajte a zisťujte, či nepotrebuje väčšiu podporu, než od vás dosiaľ dostávalo.

Spoločne sa venujte úlohám a zabudnite na to, že by ste ich len podpisovali. Deti sa môžu obávať toho, že škola bude ťažšia ako vlani, len čo však dostanú prvú jednotku, ich obavy sa čiastočne rozptýlia. Na vás je, aby prvou známkou naozaj bola vytúžená jednotka.

6. Maznajte sa

Ale, preboha, nie pred školou. Tretiak môže pokojne odmietnuť pusu pred školskou budovou a má na to plné právo, pretože sa nechce cítiť trápne pred kamarátmi.

Verte však, že pokiaľ má obavy z toho, ako celý rok prebehne, bude si po pusu na dobrú noc a pomaznanie chodiť tajne doma, za zavretými dverami, kam spolužiaci nedozrú. Neodmietajte ho. Ubezpečenie, že žijú v láskyplnom prostredí, totiž potrebujú z času na čas všetci.

Domov a rodina | Len pre otecka | Psychológia a vzťahy | Životný štýl

10 dôvodov prečo manželstvo predlžuje životy

7. Relaxujte

Vy sama relaxačné techniky poznáte, preto by ste ich mali ako kouč naučiť i svoje deti. Zhlboka dýchať, jogínske techniky meditácie a tak ďalej. Pretože
to všetko využije vaše dieťa v dobe, kedy bude bojovať s prichádzajúcim stresom.

Výborne funguje na vizualizáciu – naučte študenta, aby v najväčšom strese myslel na tie najkrajšie momenty z prázdnin. Naučte ho prebiť negatívnu realitu pozitívnym snením a optimizmom, ktoré potom prevedie do reality.

8. Zdolávajte méty

Naučte deti, ako si stanoviť osobné a predovšetkým reálne ciele. Nielen akademické, ale aj sociálne. Ideálne je ciele si spísať a na konci školského roku zistiť, že to, čo sa na začiatku školy javilo ako neprekonateľný problém, nakoniec sa dalo zvládnuť.

A nezabudnite za to potomka pochváliť. Deti sa z toho navyše poučia – napríklad, že nie je dobré hádzať flintu do žita skôr, ako je to skutočne nutné.

9. Usporiadajte párty

A počas nej sa dôstojne rozlúčte s letom. Piknik, posledné grilovanie, čokoľvek vám napadne. Pozvite kamarátov zo školy i z prázdnin a poriadne si to
užite. Leto a zážitky, ktoré máte, si trochu piety zaslúžia.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma