AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Koľko kalórií denne by mal zjesť školák a koľko predškolák

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
Koľko kalórií denne by mal zjesť školák a koľko predškolák

Otázka

IVETA K.: Koľko kalórií denne by mal zjesť školák a koľko predškolák? Moje dve deti v tomto veku jedia rovnako. Myslím, že to nie je dobre. Školáčka stále sedí v lavici a mne pripadá, že tučnie, na rozdiel od syna, ktorý sa
v škôlke nezastaví.

Odpoveď

Hana Knížková, DiS.: V predškolskom veku deti intenzívne rastú. Váš syn preto potrebuje predovšetkým dostatok mlieka a mliečnych výrobkov, ktoré obsahujú vápnik, kvalitné bielkoviny a tuky. Predpokladám, že sa stravuje v materskej škole, napriek tomu sa snažte, aby jedlo bolo rozdelené do 5–6 denných dávok (3 väčšie jedlá a 2–3 menšie desiate).

V letných mesiacoch dbajte predovšetkým na pitný režim. Deti by mali vypiť viac než 1 liter za deň, základom sú neperlivé vody, riedené ovocné džúsy
a šťavy, ovocné, zelené a bylinkové čaje, mliečne nápoje. Zásady stravy v školskom veku sú obdobné. Popisujete, že vaša dcéra začína mať problémy s telesnou hmotnosťou. Určite by som však jedlo neobmedzovala.

Pokúste sa zaradiť pohybovú aktivitu, ktorá je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Bolo by vhodné, aby dcéra športovala pravidelne. Určite nie je dobré dlho vysedávať napríklad pri televízii alebo počítači. Známym pravidlom je, že príjem energie (príjem stravy) má sa rovnať výdaju energie (pohybu).

Snažte sa tiež obmedziť sladkosti a sladené nápoje a nahrádzať ich
napríklad ovocím, sušeným ovocím a müsli výrobkami, ktoré zároveň obsahujú zdraviu prospešné látky. Počítať kalórie v detskom veku nie je potrebné.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma