AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Kolikopédia: všetko o dojčenskej kolike a ako s ňou zatočiť

Na svoje prvé stretnutie s trojmesačnou kolikou nikdy nezabudnem. Jej priebeh sa totiž „nosí“ v našej rodine ako spoločenský bonmot, ktorý mi všetci radi z času na čas pripomenú. Zastihla ma totiž, ako sa hovorí „odzadu“ – nepripravenú, neinformovanú, a teda zúfalú.
Kolikopédia: všetko o dojčenskej kolike a ako s ňou zatočiť

Dnes je to už deväť rokov, ale svoje vtedajšie bezmocné pocity si vybavujem ako vtedy. Domov z pôrodnice sme si s manželom priviezli tichý voňavý uzlíček, ktorý sa zhruba po dvoch týždňoch zmenil na jačiace rádio, ktorého podvečerný program sa nedal preladiť ani vypnúť.

Domov a rodina | Zdravá výživa | Batoľa | Dojča | Novorodenec

Mamičky pozor! Nemáte doma nebezpečnú kašu?

Dcéra s temer pedantskou presnosťou začala o pol šiestej plakať, krútiť sa, prepínať nožičkami a nebolo možné ju „absolútne nijako upokojiť“ (dnes už viem, že bolo).

Ako vystrašená a neinformovaná prvomatka som teda večer čo večer skúšala (naivne) „všetky páky“, ktoré mi napadli – dojčiť po štvrťho- dine (vtedy som vôbec netušila, že častým dojčením bábätku vlastne skôr škodím), nosiť bábätko na rukách (a bez zavinovačky, letáky v pôrodnici totiž hlásali, že kontakt kože na koži je to naj), skákať s dcérkou na lopte, drnkať po obývačke s kočíkom s narýchlo umytými kolieskami. A potom to prišlo.

Bolo asi deväť večer, obvyklá scéna a moje kričiace dievčatko si od rozčúlenia vyšklblo pramienok vláskov. Zdvihla som teda v úplne zúfalom stave telefón a zavolala na svoju osobnú linku dôvery – svojej švagrinej.

Popísala som jej situáciu a čakala jej odstrašujúcu diagnózu (odchodom na pohotovosť počínajúc a končiac ubezpečením, že večerný plač mi bude zdvíhať hladinu kortizolu v krvi ešte rok). Švagriná však len povedala: „To je určite bolesť bruška, s tým sa dá pracovať. Vydrž, o chvíľu prídeme.“

Po štvrťhodine bola i s celou rodinou u nás a začala čarovať! Mňa pohladila po tvári, strčila do ruky Maminku a poslala ma do spálne nabrať dych. Sama si potom (za dôsledného dozoru manžela, ktorý toto školenie sledoval s veľkou nádejou) vzala plačúce bábätko, aby ho chvíľu chlácholivo čičíkala a hladkala.

Hlavným tromfom však bolo vybalenie dieťatka z plienky s masážou bruška, nakoniec dcére jemne krčila kolienka k brušku. Dievčatko pocítilo úľavu, vytlačilo z bruška nevítaný plyn a po chvíli bolo po plači.

Upokojené bábätko potom pevne zabalené v zavinovačke položila do postieľky a naša dcéra po niekoľkých týždňoch zaspala pred desiatou hodinou večernou. O niekoľko rokov neskôr som už po príchode z pôrodnice bola pokojnejšia. S trojmesačnou kolikou som pre istotu vopred počítala, bábätko dostalo po prvých príznakoch nepohody zodpovedajúce upokojenie a ja som sa naučila, že i šestonedelie môže byť krásne.

Vetríkové know-how

Dojčenská alebo tiež trojmesačná kolika postihuje zhruba 30 % dojčiat nezávisle od spôsobu výživy. Detskí pediatri tvrdia, že kolikové bolesti bruška a pravidelné večerné záchvaty plaču sú jedným z najčastejších smútkov rodičov.

Známy pediater Martin Gregora vo svojej knihe o materstve špecifikuje koliku takto: „Kolikou nazývame náhly stav dráždivosti, sprevádzaný neutíšiteľným plačom, krikom, napnutím bruška, priťahovaním nožičiek k brušku a začervenaním tváričky.“

Podľa lekára sa dá o dojčenskej kolike hovoriť, pokiaľ tieto prejavy trvajú viac než 3 hodiny denne viac ako 3 dni, po dobu minimálne troch týždňov vo veku dieťaťa medzi tromi týždňami až tromi mesiacmi. Svoj vrchol potom podľa odborníkov dosahuje v období šiestich týždňov.

O slovo sa dojčenská kolika hlási najčastejšie večer. Prichádza náhle, a to aj u detí, ktoré normálne prospievajú a okrem ataku kolík sú pokojné a spokojné. Kolikový záchvat môže trvať niekoľko minút i tri hodiny a končí často úľavným odchodom plynov či stolice, niekedy však úľava neprichádza a večerné trápenie ukončí až spánok, ku ktorému obvykle dôjde od vysilenia a únavy.

Rozhodne sa však nedeste, že by ste mali tri mesiace nezvratne postarané o dramatický večerný program. Proti kolikám sa dnes môžete pomerne dobre vyzbrojiť. Navyše niektorým dojčatám sa prejavy koliky môžu objaviť len po dobu niekoľkých dní či týždňov a v slabej forme prejavu.

Dôležitým spojencom v boji (a prevencii) proti takzvaným vetríkom je na prvom mieste váš pokoj (vyskúšané na vlastnej koži) a nadhľad (kolika vás nebude obťažovať stále, najneskôr v troch mesiacoch sa skončí a vy si už na ňu ani nespomeniete), v závese s „vetríkovým know-how“ – teda osvedčenými metódami, ako bábätku pomôcť od bolesti a plaču. 

Čo vám pomohlo zvládnuť dojčenskú koliku?

Gobča: „Zachránili nás tejpy. Malý prereval i 16 hodín denne, celé dni som len nahrievala a masírovala bruško, dávala kvapôčky a lietala
po laktačných poradkyniach. Ešte dnes je mi z toho na nič.

A potom mi v agentúre, z ktorej som si objednala na výpomoc opatrovateľku, poradili tejpovanie. Do hodiny bol pokoj. Považovala som to za zázrak. Desať centimetrov pásky a dva mesiace utrpenia boli preč. Malý začal prdieť a kakať sám, hlavne prestal toľko revať. Konečne sa totiž vyspal. Rozhodne odporúčam.“

Roman: „Nám pomohli probiotické kvapky. Sú dosť drahé, avšak fungujú dobre. Ak sa nedojčí, zaberá Nutrilon Comfort. Je dosť horký, a preto ho deti najprv veľmi nechcú, ale zvyknú si a potom už s tým problém nie je. Bola som zúfalá a teraz už máme pokoj.“

Iruška: „Aj my sme si prešli s Adlou peklom, preplakala v bdelom stave celé šestonedelie, potom to odznelo. U nás pomáhalo zavinúť, dať cumeľ a pohojdávať sa na lopte. A keď už som nemohla, zavinutú s cumlíkom som ju dala do ležadla a hojdala v ležadle.“

Kačena: „Keď sa u nás odohrával večerný plač, krotili sme ho v náručí, tiež sme masírovali bruško a nechávali ‚vyprdieť‘ priťahovaním kolienok k brušku. Spolu s probio kvapkami to fungovalo dobre, po pár týždňoch už bol úplný pokoj.“ 

Na pomoc prizvite probiotiká

Radou nad zlato, ktorú vám iste uštedrí i váš pediater, je podávanie probiotických kvapiek. Tie sa postarajú o dostatočnú prítomnosť správnych baktérií v zažívacom systéme, ktorý je zatiaľ veľmi nezrelý. Pravidelným podávaním probiotík posilníte tráviaci systém živými priateľskými baktériami, ktoré pomôžu vytvoriť črevnú mikroflóru (a tá už si s vetríkmi dokáže poradiť).

Za vznikom koliky však môžu stáť i ďalšie dôvody, napríklad prehĺtanie vzduchu pri kŕmení. Prehltnutý vzduch potom ostáva v brušku a robí neplechu, preto je dobré postrážiť si techniku dojčenia (dieťa má mať v ústach celý dvorec prsníka a zbytočne nehltať), prípadne kúpiť fľaštičku, ktorá bude bábätku vyhovovať tvarom, aby pri kŕmení neprehĺtalo prebytočný vzduch.

Po kŕmení, ale i počas neho nechajte dieťatko odgrgnúť (položte si ho na rameno a krúživým pohybom mu hladkajte chrbátik – uvoľníte tak bublinky vzduchu), vhodné je siahnuť aj po prípravkoch, ktoré dokážu plyn v čreve naviazať a rozložiť.

Vyskúšať môžete prírodné homeopatiká (voľte podľa prejavov bábätkovských ťažkostí) alebo medikamenty. Medzi nimi je osvedčeným pomocníkom napríklad Espumisan v kvapôčkach (podáva sa 5–10 kvapiek na lyžičke pred dojčením či do fľaštičky s mliekom), ktorého účinná látka simetikon rozkladá bublinky plynu v črevách.

Domov a rodina | Materstvo | Slávne maminky | Zábava | Novorodenec

GALÉRIA: Toto je úsmev najšťastnejšieho dieťaťa

Na trhu sa objavili i čapíky s rascovým olejom, ktoré pri zavedení zároveň stimulujú konečník a stolici umožnia následný prechod. Pokiaľ dojčíte, postrážte si stravu a vyhnite sa nafukujúcim potravinám (patria sem strukoviny, mlieko, kysnuté potraviny a čerstvé pečivo, sýtené nápoje, nafukujúca zelenina ako karfiol, brokolica, zeler, pór, cibuľa, cesnak, kapusta, ale tiež niektoré ovocie – predovšetkým hrozno, slivky a marhule).

Táto správa vás asi nepoteší, ale pozor si dajte aj na sladkosti, rafinovaný cukor totiž prispieva k premnoženiu kvasiniek v črevách, kde spôsobujú plynatosť. A prekvapí možno i výstraha „nebezpečenstva žuvačiek“, kedy sa žuvanie kvôli nadmernému prehĺtaniu vzduchu tiež neodporúča.

Masáž a cvičenie s kolienkami vždy zaberajú

Nenechajte sa vystrašiť všetkým, čo nesmiete alebo, naopak, musíte. Z vlastnej skúsenosti totiž viem, že iba pokojná mama dokáže docieliť rovnaký efekt aj u svojich detí. Pokiaľ sa u vášho drobčeka prejavia problémy s kolikou, berte to jednoducho ako dočasný stav.

Prvou manuálnou pomocou pri bolestiach by vždy mala byť masáž bruška (krúžte dlaňou v smere hodinových ručičiek) a krčenie kolienok k brušku. Nebojte sa chytiť bábätko pevne za členky a pritlačiť kolienka k brušku tak, aby kompresia vytlačila prebytočný vzduch.

Dieťatku sa čoskoro uľaví. Pokiaľ sa vám zdá, že nepomáha ani cvičenie s kolienkami, môžete po dohode s pediatrom použiť rektálnu rúrku (jej pravidelné používanie sa však neodporúča, bábätko by sa potom nemuselo vedieť samo vyprázdniť). Rektálna rúrka je úzka trubička, ktorú podobne ako teplomer zavediete do konečníka a uľaví od prípadnej zápchy.

Zatiaľ nie veľmi zaužívanou metódou, po ktorej môžete siahnuť, je takzvané tejpovanie bruška bábätka. Ide o nalepenie špeciálnej pásky, ktorá podporuje črevnú peristaltiku.

Mamičky, ktoré tejpy u svojich detí vyskúšali, väčšinou uvádzajú, že už nemuseli podávať žiadne prípravky a problémy prestali. Pamätajte tiež na pocity dieťatka: pevné zabalenie v zavinovačke (teda nie koža na koži, ako som si vtedy naivne myslela) poskytne bábätku pocit ochrany a porozumenia.

Hovorí sa, že prvé tri mesiace po narodení sú chýbajúcim štvrtým trimestrom (teda semestrom) a dieťatko stále potrebuje podmienky maternice. Hojdavý pohyb, uspokojené cicanie (dojčením, prstom či cumlíkom), čo najčastejšie čičíkanie v náruči, tlmené svetlo, váš pokoj a okolité podnety iba v rozumnej miere sú presne to, čo by vám taký dojčenský guru predpísal na prvé týždne života mimo maternicu.

Tejpovanie bruška

Jedným z variantov, ako s bolesťami bruška efektívne zatočiť, je tejpovanie bruška. Ide o účinnú metódu, ktorá podporuje črevnú peristaltiku a odchádzanie plynov.

O čo ide? O špeciálnu priedušnú, pružnú pásku, ktorá sa nalepí na bruško dieťaťa. Lepenie má svoj presný postup a pravidlá, a mal by ho preto robiť len terapeut alebo lekár na to zaškolený.

Výhodou tejto metódy je, že dieťa nič neužíva vnútorne, páska pôsobí ako podpora pohybu čriev, zlepšenie je viditeľné takmer hneď. Pásky nemajú alergizujúce účinky a obsahujú i protizápalový turmalín.

Nalepená páska vydrží 7 až 10 dní (znesie aj kúpanie) a po približne jeden až dvojdňovej pauze možno bruško znovu pretejpovať. Tejpy sú účinné a bezpečné, bežne ich využívajú fyzioterapeuti pri rehabilitáciách, často ich nosia tiež vrcholoví športovci.

Podpora trávenia

Črevná mikroflóra sa líši u detí výlučne dojčených a živených umelým mliekom. Zatiaľ čo u dojčených detí je na 90 % zložená z bifidobaktérií a laktobacilov (získaných z materského mlieka), u detí umelo živených je črevná mikroflóra oveľa pestrejšia.

Obsahuje popri bifidobaktériách aj bakteroidy, enterobaktérie, enterokoky a klostrídie. Dospelý typ črevnej mikroflóry je dotvorený až v období medzi prvým a druhým rokom, dovtedy ju môžete podporiť probiotikami.

Tie obsahujú živé baktérie Lactobacillus reuteri Protectis, ktoré sú telu prirodzené a v tráviacom trakte vytvárajú priateľské prostredie. Denná dávka päť kvapiek obsahuje 100 miliónov živých baktérií, ktoré harmonizujú funkciu tráviaceho systému.

Kolika alebo alergia?

Pri umelo živených deťoch sa opisuje väčší výskyt kolík v dopoludňajších hodinách, zatiaľ čo u dojčených skôr odpoludnia alebo večer. Vysvetlenie tohto javu by podľa doktora Gregoru mohlo prameniť z poznania kolísavej hladiny beta-laktoglobulínu (BL), ktorého najvyššia koncentrácia v materskom mlieku sa objavuje za 8–12 hodín po konzumácii kravského mlieka matkou.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl | Batoľa | Novorodenec

Zavinovačka - prežitok, alebo spása?

BL je totiž potenciálnym zdrojom alergie na bielkovinu kravského mlieka (BKM), ktorá má obdobné prejavy ako dojčenská kolika, v prípade vlečúcich sa ťažkostí je vyšetrenie na alergiu BKM na mieste.

Keď sú bolesti bruška veľmi  intenzívne, dlhotrvajúce (3 hodiny +), alebo spojené s nápadnými zmenami v správaní bábätka, prípadne horúčkou či neprospievaním, je vždy lepšie navštíviť lekára (lepšie dvakrát zbytočne ako niečo podceniť). Často môže lekár objaviť práve alergiu na bielkovinu kravského mlieka a odporučí špeciálnu umelú formulu, ktorá problém pomôže vyriešiť.

A čo mamička?

Nadúvajúca strava mamičky môže mať veľký vplyv na pocity dieťaťa. Je potreba strážiť, čo jete a potraviny "skúšať" na dieťati. Tie, ktoré prejdú a tie, čo mu vyložene nesedia a spôsobujú problémy.

Medzi TOP päťku nevhodných potravín patria čerstvé a kysnuté pečivo, strukoviny, hrozno, karfiol a cibuľa. Rozhodne by ste sa mali vyvarovať aj korenia, čokolády, kávy, samozrejme alkoholu a fajčenia. Deti sú veľmi citlivé a všetky "chute" v mlieku ihneď identifikujú.

Vrátia vám to formou prebdených nocí. Je samozrejme ťažké niekedy nezahrešiť kúskom čokolády, ale snažte sa aspoň zamaškrtiť bezprostredne po dojčení, aby bol čas pred ďalším kŕmením. Jedzte čo najpestrejšie, dostatočne pite neperlivú vodu a skúste piť feniklový alebo rascový čaj. Aspoň šálku denne. 

Čo rozhodne nerobte:

NETRASTE s bábätkom ani pri dlhodobom, neutíchajúcom plači netraste, hrozí riziko tzv. baby shaken syndromu (otras hlavičky môže trvalo poškodiť mozog!).

Ak ste na pokraji svojich síl (za čo sa rozhodne nehanbite!), dajte dieťatko niekomu inému a nechajte si minimálne hodinu a pol na revitalizáciu nervov. Odporúčajú psychológovia i pediatri.

NEPREHÁŇAJTE. Nedojčite bábätko skôr než po 1,5 hodine (neplače totiž od hladu, ale od bolestí bruška, ďalšou dávkou mlieka mu bolesti zacyklíte).

NEUNAVUJTE. Nevystavujte dojča pôsobeniu priveľa podnetov (na návštevy obchodných centier či nosenie bábätka čelom vpred máte dosť času). Niektoré deti netrpia ani tak kolikou ako večerným úľavovým plačom, kedy podľa odborníkov spracúvajú zážitky z celého dňa
a vyrovnávajú sa s nimi jediným možným komunikačným prostriedkom – plačom.

NEOMAMUJTE. Nepodávajte bábätku lieky na tíšenie bolesti.

Čo áno:

PROBIOTIKUJTE. Pravidelne podávajte probiotické kvapky, pomôžu výstavbe črevnej mikroflóry.

POMÁHAJTE. Pri ťažkostiach podajte liek – buď homeopatický alebo medikament, ktorý vám poradí pediater (napr. Espumisan, Sab Simplex, Lefax).

MASÍRUJTE. Bábätku masírujte bruško (použite feniklový krém, napr. detský krém Pupík proti plynatosti alebo spoľahlivý krém Protektin od Energy).

ZAHRIEVAJTE. Pomáha nahriata plienka na bruško alebo príjemne teplé vrecko naplnené čerešňovými či hroznovými kôstkami (udržia dlho teplotu a uľavujú od bolesti, kúpite napríklad v dm drogérii), zvoliť môžete i tejpovanie.

KÚPTE. Doprajte bábätku upokojujúci kúpeľ (napr. s levanduľovým olejčekom), teplá voda ho príjemne uvoľní.

ČIČÍKAJTE. Bábätko si položte do úľavovej polohy na predlaktie. Doprajte mu pocit bezpečia a ochrany. 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma