AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Kolika: príčiny a pomoc

Radí MUDr. Petra Šimunková, detská lekárka
Kolika: príčiny a pomoc

Bolestivý stav v brušnej dutine, o ktorého pôvode sa mnohokrát špekuluje. Je spôsobený väčšinou plynatosťou v tráviacom trakte a trápi až 30 percent dojčiat v prvých mesiacoch, preto trojmesačná kolika.

Príčiny

Môže ísť o nezrelosť tráviacej sústavy alebo o aerofágiu, jav, kedy bábätká prehĺtajú pri kŕmení priveľa vzduchu, ktorý ich tlačí v brušku. Samozrejme, za kolikou môžu byť skryté aj iné problémy, k nim patrí neznášanlivosť bielkoviny kravského mlieka, poruchy látkovej výmeny v organizme alebo dysmikróbia (nesprávne zloženie mikróbov v čreve).

Faktorov, ktoré sa môžu spolupodieľať na ťažkostiach, je viacero. Treba však vylúčiť vážnu chorobu, ktorá môže koliku imitovať. Pokiaľ dieťa neprospieva, treba urobiť vyšetrenia na vylúčenie závažného ochorenia.

Pomoc

V prípade klasickej koliky pomáhajú masáže bruška, časté kŕmenie v menších dávkach, pestovanie v úľavovej polohe na predlaktí, nosenie v klbôčku. Príjemné a účinné sú nahrievacie vankúšiky (tie s kôstkami zároveň bruško aj masírujú), cvičenie s nožičkami (ich pokrčenie v kolenách).

Keď sa dieťa často prikladá k prsníku, spúšťa sa gastrokolický reflex, ten rozhýbe črevá a prirodzene zbavuje dieťatko vetrov. Samozrejmosťou musí byť dostatočné kŕmenie, bez neho bábätko neukladajte do postieľky.

V prípade urputných bolestí, kedy sa dieťa prehýba, má napäté bruško a nemôže sa zbaviť vetríkov, môže pomôcť šetrné zavedenie rektálnej rúrky. Existujú sirupy proti kolike, ale ich podávanie vždy konzultujte s pediatrom. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma