AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Kliešte a očkovanie

MuDR. Rastislav Maďar, vedúci lekár očkovacieho centra, člen Európskej pracovnej skupiny pre kliešťovú encefalitídu a prezident Koalície na podporu očkovania
Kliešte a očkovanie

Pozor, kliešte!

Neverte mýtom, že infikovaného kliešťa môžete chytiť iba v lese. Nebezpečenstvo striehne v záhradke, v parku, ale aj v mestskej zástavbe. Kliešte sa vyskytujú na celom území SR. Okrem okolia Váhu sa za oblasti s vysokým výskytom nakazených kliešťov považuje tiež juhozápadná časť Slovenska.

Infikované kliešte sú napríklad v pohoriach Tríbeč, Vtáčnik, Nitrianska a Pohronská pahorkatina, ako aj v oblasti Malých Karpát či okresoch Trenčín, Nové Zámky, Nitra a Levice. Najviac kliešťov býva v apríli a máji, potom výskyt kliešťov prudko klesá a nastupuje opäť na jeseň.

Očkovanie

Štandardná očkovacia schéma sa skladá z troch dávok, ktoré vám lekár bude aplikovať v horizonte niekoľkých mesiacov. Prvé očkovanie prebehne ihneď, druhé, poskytujúce už vysokú imunitu, o 14 dní až 3 mesiace a po poslednú dávku si prídete za lekárom o 5 mesiacov až rok.

Na preočkovanie už len jednou dávkou sa potom dostavíte po troch až piatich rokoch od základnej vakcinácie.

Ochrana detí

Práve deti sa môžu od kliešťa nakaziť veľmi ľahko, napríklad pri pobyte v prírode alebo pri kontakte s domácimi maznáčikmi. Vakcíny proti kliešťovej encefalitíde dostať aj vo variante určenom deťom od jedného roku. Vakcíny obsahujú mŕtve vírusy, preto nemôže očkovanie zdravé dieťa nijako ohroziť. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma