AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Kedy začína dieťa vnímať knižky

Tiež by ste chceli počuť z úst vášho drobčeka túto vetu? Máte doma niekoľko krásnych kníh, no ani jedna ho nezaujíma? A pritom každé dieťa zbožňuje knihy – aj to vaše. Je len a len na rodičoch, ako svojmu synčekovi či dcérke svet kníh predstavia a či si dieťa odnesie z prvého kontaktu s knihou pozitívnu skúsenosť. Práve tá je rozhodujúca.
Kedy začína dieťa vnímať knižky

Význam knihy (nielen) v detskom veku, je nesporný. Niet pochýb, že práve čítanie rozvíja slovnú zásobu. Aké výhody teda získavajú deti, ktoré sa zoznámili s knihou už v útlom veku, oproti svojim rovesníkom, ktorí k čítaniu nie sú vedení? „Knihy sú pre deti nenahraditeľné. Rozvíjajú vnímanie, fantáziu, empatiu, zlepšujú logické uvažovanie a schopnosť myslieť abstraktne.

Prostredníctvom kníh deti získavajú sociálne zručnosti a rozvíjajú komunikačné schopnosti. Kniha dieťa upokojí, učí sa v pokoji počúvať a tým si precvičuje svoju pozornosť. Keď rodič dieťaťu číta knihu, buduje v ňom základy správnej výslovnosti, artikulácie, rozvíja najprv pasívnu a neskôr aj aktívnu slovnú zásobu.

No a z psychologického hľadiska to najhodnotnejšie je práve spoločne strávený čas s dieťaťom, čas na spoločné témy pre ďalšie rozhovory. Čítanie tak prehlbuje vzťah medzi dospelým a potomkom. Navyše, také čítanie knihy pred spaním buduje u detí rituál, ktorý im pomáha utíšiť sa a lepšie zaspať,“ hovorí psychologička Jana Besperátová.

Kde robíme chybu

Pamätáte si názvy kníh, v ktorých ste dennodenne ako dieťa listovali? A stalo sa vám, že keď ste knihu z detstva objavili na povale u rodičov, tak vás zaplavili emócie? V súčasnej dobe, keď deti majú všetkého viac ako dosť, tento pocit vzácnosti zažijú iba výnimočne. A práve toto je jedna z najčastejších chýb, ktoré robia rodičia.

Zamerajú sa na kvantitu, nie na kvalitu. Je lepšie mať v polici päť dobrých kníh ako desiatky zlých. Druhá častá chyba je, že pri výbere nezohľadňujú vek dieťaťa. Kniha, ktorá zaujme ročnú Kristínku, už nemusí zaujímať trojročného Peťka. Navyše, v každom veku dieťaťa je dôležité rozvíjať iné kľúčové schopnosti.

Vedeli ste, že najdôležitejšie obdobie vývoja zmyslov, schopností a zručností, je vek medzi 3. – 36. mesiacom? Poradíme vám, na čo sa pri výbere detských kníh zamerať s ohľadom na vek ratolesti. Pretože dobrá kniha dieťatko nielen baví, ale aj rozvíja.

3 mesiace - už vidím!

Novorodeniatko vidí rozmazane, avšak ako sa blíži k trom mesiacom, zrak sa mu zaostruje a svet vníma rovnako, ako my dospelí. Už v tomto období je dobré ukázať mu prvú knihu. Vďaka včasnému zoznámeniu sa, ju bude neskôr vnímať ako samozrejmú súčasť života a bude si knihy brať do rúk samo. A čím zaujať malého človiečika? Predsa zvukmi!

Látkové šuštiace knihy určite vzbudia jeho zvedavosť. „Siahnite po leporelách s čierno-bielymi ilustráciami. Prípadne po takých, ktoré obsahujú jasné kontrastné farby, ktoré dieťatko v tomto veku rozpoznáva – oranžová, zelená, žltá. Kniha by mala byť ľahká, aby ju dieťa dokázalo samo udržať v rúčkach. V tomto období je najdôležitejšie, aby dieťatko pochopilo, že v knihe sa listuje,“ radí Barbora Borovská, majiteľka internetového kníhkupectva www.babyknihy.sk, ktoré sa na čítanie pre najmenších špecializuje.

Prvá kniha sa číta hmatom

Máte doma polročného chrobáčika? Je čas zaobstarať mu detskú knihu. Prvá skúsenosť je totiž rozhodujúca. Mala by priniesť pozitívne emócie a príjemný zážitok. Je veľmi dôležité vybrať takú knihu, ktorá obsahuje obrázky predmetov, ktoré dieťatko dôverne pozná. Môžu to byť zvieratká alebo predmety, ktoré vidí v domácnosti alebo na prechádzke.

Pri listovaní leporela si všímajte ilustrácie. Mali by byť čo najreálnejšie. Modré zajačiky a havkovia, ktorí šoférujú traktor, dieťatko zbytočne zmätú. Vedeli ste, že existujú knihy, ktoré predurčujú, že dieťa si ich čítanie okamžite zamiluje? Počuli ste o tzv. touch and feel leporelách? Ide o špeciálne leporelá, ktoré sa v zahraničí umiestňujú na prvých priečkach obľúbených kníh pre deti.

Tieto leporelá obsahujú dotykové plochy z rôznych materiálov (kartón, látka, srsť). Bábätká so záujmom hladkajú rôzne povrchy, ktoré rozvíjajú hmat a zrak. Ak siahnete po touch and feel leporele, určite trafíte do čierneho. „Nepoznáme dieťa, ktoré tento druh leporela nezaujal. Ak vaše bábätko zo začiatku nejaví záujem o knihy, dajte mu jedno takéto leporelo pohladkať. Úspech je zaručený. Dotykové leporelá si naši zákazníci nevedia vynachváliť,“ odporúčajú odborníci z kníhkupectva www.babyknihy.sk.

Rovnako atraktívne sú aj zvukové knihy. Upokojujúca melódia uspávanky či zvuky zvieratiek sú to, čo drobca istotne zaujme. Aj tu platí - čím reálnejší zvuk, tým lepšie.

Sfúknutie prvej sviečky na torte

Až keď sa žena stane mamou, uvedomí si, ako ten čas neskutočne rýchlo letí. Oslávili ste prvý rôčik a dieťatko napreduje nielen fyzicky, ale i psychicky raketovou rýchlosťou. Toto obdobie je ideálne na rozvíjanie slovnej zásoby. Aj vy ste zostali šokovaná, keď váš chrobáčik vyslovil slovo, ktoré ste ho neučili?

Dieťatko totižto do prvého roku života nasáva pasívnu slovnú zásobu od svojich rodičov (takže pozor na všetky slová, ktoré pred ním používate. Dieťa už vo svojich ôsmich mesiacoch rozumie 80 % z toho, čo hovoríte). No a po prvom roku ich začína aktívne používať.

Preto mu ponúknite knihy s prvými slovami a vôbec sa neobávajte zložitejších obrázkových kníh, ktoré majú na strane viac, napr. 10 - 15 obrázkov. Detská pamäť si totižto postupne zapamätá všetky. 12 - 18-mesačný človiečik už dokáže dlhšie udržať svoju pozornosť, a preto zvládne aj krátke príbehy.

Siahnite po klasike typu Chorý medvedík či Žabiatko. Verte, že spojenie textu a farebných ilustrácií ratolesť určite zaujme. A ak si odbehne pohrať sa s hračkou, nevadí. Buďte trpezliví a vráťte sa k čítaniu neskôr na mieste, kde ste skončili.

Zoznámenie sa s písmenkami a číslami

Dobre čítate. Psychológovia odporúčajú už 12-mesačným detičkám ukazovať grafickú podobu písmen a čísel. Už 18-mesačné dieťa dokáže v duchu počítať predmety. A ak sa už v útlom veku zoznámi s tým, ako vyzerajú písmená abecedy, uloží si tento poznatok do pamäti a neskôr ho určite využije v škole.

Skúste siahnuť po kartičkách s písmenkami, ideálne s jednoduchým obrázkom, čím si dieťa ľahšie prepojí vizuálnu podobu písmena so súvisiacim objektom.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma