AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Kedy už sa konečne posadí?

Motorický vývoj dieťaťa má svoje zákonitosti, ale rodičia často v dobrej viere až príliš pomáhajú dieťatkám a zbytočne ich tým preťažujú. Aké sú tie najčastejšie chyby? Vybrali sme pre vás osem prehreškov, o ktorých by ste mali vedieť a dávať na ne pozor.
Kedy už sa konečne posadí?

1. SIDS a poloha na brušku

Chyba: Rodičia sú vystrašení syndrómom náhleho úmrtia dojčiat a do polohy na bruško sa boja dieťa dávať i v čase bdelosti. Pasením koníčkov dieťa často trávi len pár minút denne.

Fakty: Poloha na brušku je pre vývoj dieťaťa zásadná, a to najmä v prvých troch mesiacoch, kedy sa vďaka nej tvorí základ pohybového vývoja. Jej zanedbávanie zabraňuje správnemu nastaveniu chrbtice i vytvoreniu pohybových vzorcov (postupnému zapájaniu svalov z polohy horizontálnej do vertikálnej). Aby sa bábätko mohlo neskôr začať pretáčať na bok a na bruško, musí svaly trénovať, čo nie je možné bez striedavého polohovania na brušku a na chrbte (na rovnej podložke). 

Domov a rodina | Zábava | Dojča

VIDEO: Kobry chránia spiace dieťa!

2. Správne „pasenie koníčkov“

Chyba: Rodičia sa domnievajú že pri pasení koníčkov ide len o zdvíhanie hlavičky, a nemajú tušenie o dôležitosti jej správneho prevedenia. V nesprávne vykonávanej polohe potom dieťa plače, ono i rodičia sú vystresovaní a na bruško ho automaticky dávajú menej často.

Fakty: Podstatné pri „pasení koníčkov“ je, či pri tejto polohe dieťa zapája správne svaly a či ju robí správne. Dôležitá je opora horných končatín, aby nedochádzalo k preťažovaniu svalov v oblasti krčnej chrbtice a záklonom hlavy. Je dôležité zabezpečiť dieťaťu polohu na brušku nielen na rovnej podložke, ale tiež na lopte alebo na tele rodičov, kde je dieťa k opore rúk prirodzene nútené.

3. Nesprávny smer pretáčania

Chyba: Dieťa zvládne ako prvý otočný manéver z bruška na chrbát, čo je žiaduce na vytvorenie správnych svalových vzorcov. Často sa takto dieťa pretočí len preto, že v nestabilnej polohe na brušku zatne pästičky, urobí „lietadlo“ a jednoducho prepadne.

Fakty: Pre dieťa je vo vývoji podstatná správna postupnosť, ako prvé by dieťa malo zvládnuť otočenie na bok a následne z boka na bruško. Opačne, teda z bruška na chrbát, sa dieťa pretočí až postupným zapájaním ďalších svalov.

4. Predčasné posádzanie

Chyba: Rodičia dieťa podopierajú niekoľkými vankúšmi alebo ho umiestňujú do detských sedačiek skôr, než si samo sadne.

Fakty: Dieťa by sa malo do rovného sedu posadiť samo, a to až po fáze lezenia štvornožky a zvládnutí šikmých sedov.

Predčasné posádzanie preťažuje celý dosiaľ nevyzretý pohybový aparát, zaťažuje nepripravené trupové svalstvo a zarába na telesné ťažkosti: problémy s chrbticou, chybné držanie tela (vystrčený zadoček, „somálske bruško“), rotácia kolien do X alebo do O, chybné našľapovanie (po špičkách, na hrane chodidla). Predčasné posádzanie dieťatku sťažuje aj dýchanie (dochádza k silnému tlaku orgánov, s ktorým si bábätko nedokáže poradiť).

5. Po polroku do športového kočíka

Chyba: Rodičia sa často sťažujú, že sa im dieťa nevojde do korbičky a predčasne prechádzajú na športový kočík, teda sedačku, kde už dieťa nemá zabezpečenú trvalú pozíciu poležiačky. Dieťa väčšinu času trávi polosediačky.

Fakty: Tento spôsob riešenia ubližuje dieťaťu dvojnásobne. Veľmi preťažuje nepripravené trupové svalstvo a sťažuje dýchanie dieťaťa. Negatívne pôsobia aj nárazy nedostatočne odpruženého kočíka.

6. Autosedačky a ležadlá

Chyba: Praktické prenášanie bábätka vo vajíčku nahráva tomu že rodičia autosedačku využívajú oveľa častejšie a variabilnejšie – pri nákupoch alebo návštevách.

Fakty: Autosedačka je nutná pre bezpečie dieťaťa pri jazde autom, jej tvar je však pre bábätko obmedzujúci. Dojča v nej nemá možnosť voľného pohybu a poloha v sedačke zaťažuje chrbticu, preto je dôležité dieťa do nej umiestňovať v prípade prepravy autom, v ostatných prípadoch však treba myslieť na motorický vývoj dieťaťa.

Domov a rodina | Materstvo | Slávne maminky | Zábava | Životný štýl

VIDEO: Psa alebo mačku má doma každý! Alia má leňochoda

7. Chodúľky a hopsadlá

Chyba: Sotva majú rodičia pocit, že sa ich dieťatko začína stavať na vlastné nožičky, zadovážia mu hopsadlo alebo chodúľku, aby tento novo objavený pohyb podporili a urýchlili tak ďalší vývoj.

Fakty: Mnohí rodičia netušia, že fyzioterapeuti týmto pomôckam hovoria „mučidlá“ a bojujú za ich „vyhladenie“. Chodúľky i hopsadlá totiž silno preťažujú nepripravené trupové svalstvo, bedrá, kolená i členky a nedovoľujú pohybovému aparátu prirodzene prejsť potrebným vývojom.

Dieťa tak nedobrovoľne preskočí niektoré vývojové medzníky, ktoré ho však, bohužiaľ, neskôr dohonia telesnými odchýlkami (dieťa vtáča špičky, trpí rotáciou kolien do X alebo O, má „vytrčený“ zadoček, nesprávnu chôdzu...). Pre samostatnú chôdzu treba dieťaťu dopriať priestor a čas, aby jeho pohybové vzorce mohli dostatočne dozrieť.

8. Nosidlá

Chyba: Rodičia nosia dojčatá v nosidle na bruchu, dieťatko je tak vo vertikálnej polohe s voľnými nožičkami bez opory.

Fakty: Pre dieťatko je táto poloha nežiaduca, dôležitá je poloha striedavo na chrbte a na brušku. Jedine tak totiž môže dôjsť k správnemu zakriveniu chrbtice a k nastaveniu pohybových vzorcov.

Dieťaťu sa v nosidle vytvára svalová nerovnováha (zapažením rúk a veľkým roznožením nožičiek) a okrem toho nosidlo nesvedčí ani hlavičke: hlava novorodenca váži približne štvrtinu váhy jeho tela a dieťa zatiaľ nemá ešte zatiaľ silu ju vzpriamene udržať samo bez následkov, ktoré by sa objavili
v budúcnosti. Nepomôžu ani „goliere“ týchto nosidiel, ktoré, naopak, podporujú nežiaduci záklon hlavy. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma