AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Kedy je ten správny čas na dieťatko

Ročná doba, dátum narodenia, hviezdne znamenie... Čo všetko hrá rolu pri plánovaní potomka? Víťazia pragmatické dôvody, ako je materiálne zabezpečenie, alebo, naopak, láska? A kedy je teda najlepšie mať dieťa?
Kedy je ten správny čas na dieťatko

S plánovaním tehotenstva je to trochu vitamíny a stopové prvky. S voľbou poradí klamlivé. Problém je v tom, že zďaleka lekárnik alebo ošetrujúci gynekológ, ktorý je nie každému páru sa podarí počať oboznámený so situáciou, že sa pár pokúša hneď v tom mesiaci, kedy sa pre to rozhodne. o tehotenstvo. Dôležitá je vyvážená strava.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Životný štýl | Tehotenstvo

Mýty a pravdy o plodnosti

Plánovať otehotnenie možno na ktorúkoľvek ročnú dobu. Do úvahy je vhodné vziať, že pokiaľ žena počne v zime, posledné mesiace tehotenstva strávi v lete, čo nemusí byť úplne príjemné. Budúci rodičia alergici by sa mali poradiť so špecialistom alergiológom, kedy je počatie vhodné. Niekedy sa tým podarí znížiť riziko pre potomka. To sú len niektoré argumenty, ktoré k plánovaniu počatia uvádza gynekológ MUDr. Jan Šulc z kliniky GEST.

Ako na to, aby bolo dieťa čo najzdravšie

„Určite je vhodné užívať multivitamín určený pre ženy plánujúce tehotenstvo. Ten bude obsahovať kyselinu listovú, ďalšie dôležité Snaha o otehotnenie však nemusí prinášať nejaké excesy. Je vhodné obmedziť alebo najlepšie vynechať fajčenie. Podobne to platí na konzumáciu alkoholu.

Pohár piva po obede alebo malý pohárik vína večer však iste neublíži. Neodporúčam piť rôzne bylinkové čaje. Nikdy nie je presne jasné, čo v nich je a aký majú možný dopad na plod. Konzumáciu bežných čajov a kávy radím obmedziť, ale rozhodne ju nezakazujem,“ dodáva MUDr. Šulc.

„Fyzickú aktivitu netreba nejako zásadne obmedzovať. Možno len by som radil nesiahnuť‘ si v ničom až na dno fyzických síl. Každá žena, ktorá sa
s čímkoľvek lieči, by mala navštíviť pred otehotnením svojho lekára a informovať sa, či môže otehotnieť, ako upraviť liečbu atď.“

Čo je rizikové

„Osobne za najdôležitejšie pre počatie považujem fyzickú a psychickú pohodu. Ideálny je kvalitný vzťah s určitou mierou ekonomického zabezpečenia. Veľmi rizikové je snažiť sa vzťah počatím zachraňovať. To je často cesta do pekla. Za veľmi dôležité považujem i to, aby sa snaha o počatie nestala stredobodom všetkých činností. Treba normálne žiť.

Venovať sa bežným aktivitám, koníčkom, pracovať, športovať. Sexuálna aktivita by mala byť pre oboch partnerov príjemným spestrením života, nie iba snahou o dieťa. Veľmi neodporúčam vytrvalo sa špacírovať v rôznych internetových diskusiách.

Občas sa tam nájdu rozumné podnety, oveľa častejšie ale nezmysly, ktoré vás len zbytočne vystresujú. Žite pre seba a pre pohodu, bábätko bude odmenou
za kvalitný vzťah i celkový život.“

Keď „hlava“ štrajkuje

Psychika má nezanedbateľný vplyv na ženský organizmus v snahe o počatie. Zvyšuje sa počet pacientiek, ktorých telo je pre prípadné otehotnenie
po fyzickej stránke v úplnom poriadku, ale tehotenstvo sa nedostavuje.

Pocity beznádeje, úzkosti a depresie doliehajú predovšetkým na ženy, ktoré dlhodobo neúspešne podstupujú liečbu (ne)plodnosti. Hoci je to u nás stále, bohužiaľ, akýmsi „tabu“, ženy pomaly začínajú okrem centier asistovanej reprodukcie vyhľadávať i pomoc psychológa, lekárov zaoberajúcich
sa psychosomatikou či volia rôzne alternatívne spôsoby liečby.

Možné psychické príčiny neplodnosti

Príčinou neúspechu môže byť i psychika ovplyvňujúca predovšetkým ženy. Pocity strachu a psychickej nerovnováhy sú rôzne. Môžu vychádzať už z detstva a rodinného prostredia, vznikli napríklad na základe nepríjemných či ťažkých životných udalostí alebo pramenia z neistoty samotnej ženy.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl | Tehotenstvo

Mám nevoľnosti v druhom mesiaci. Pomôžu nejaké homeopatiká?

Niekedy môžu vzniknúť obavy až pri samotnej liečbe, kedy žena stráca nádej
na pozitívny výsledok, začne sa pokladať za niečo menejcenné, stratí vzájomnú blízkosť s partnerom. Ženy vyhľadávajú psychologickú pomoc väčšinou po 2 až 3 rokoch neúspešnej snahy o počatie.

Pri samotnej liečbe neplodnosti môže niekedy ísť o beh na dlhú trať, ktorý môže byť pre ženu (ale i pre oboch partnerov) veľmi vysiľujúci a psychicky náročný. „Vo svojej praxi sa najčastejšie stretávam s takzvanými blokmi – neistota ženy, či zvládne materstvo, absencia vzoru matky, pochybnosti, či je daný partner tým vhodným, nemožnosť vybudovať ‚hniezdo‘, strach o svoju postavu, o to, ako ju materstvo zmení, ďalej spoločenské konvencie, tlak okolia, vek.

Keď pacientka vyhľadá pomoc psychológa, väčšinou si neuvedomuje, čo je hlbšou príčinou jej problémov. K týmto záverom sa dopracujeme až na základe terapie. Ženy sa väčšinou uvoľnia, lepšie poznajú príčinu svojho strachu a sú tak pripravené lepšie ho pochopiť a čeliť mu.

Je dôležité, aby žena poznala svoje ja, svoje priority, neupínala sa iba na tehotenstvo, ale našla svoj pokoj a rovnováhu. Pokiaľ sa telo vďaka vyrovnanejšej psychike uvoľní, je väčšia šanca na otehotnenie,“ uvádza psychologička Markéta Rokytová.

Nebojte sa vyhľadať pomoc

Väčšina žien sa obáva vyhľadať odbornú pomoc, pritom rozhodne nie je za čo sa hanbiť. Pre ženu i muža môže byť otázka neplodnosti veľmi zásadnou a ťažkou situáciou. Nie každý má vo svojom okolí niekoho, kto ho vypočuje, podporí, dodá silu a odvahu.

Obaja partneri bývajú často touto spoločnou témou vyčerpaní, sú precitlivení, neustále pod vzájomným tlakom. Niekedy je naozaj lepšie zveriť sa so svojimi obavami a úzkosťami niekomu inému a ešte viac vzťah nezaťažovať.

Čo zmôže lekár

Prístup lekára je pri liečbe (ne)plodnosti nesmierne dôležitý. Ide o veľmi citlivú
a po psychickej i fyzickej stránke pomerne náročnú záležitosť. Lekári by mali brať pacientku ako komplexnú bytosť – nezaoberať sa len telom, ale i psychikou, tým, čo prežíva.

Domov a rodina | Peniaze | Životný štýl

FOTO: Najkrajšie svadobné šaty roku 2014

To je však v našich podmienkach skôr nereálne. „Som veľmi rada, že niektoré kliniky ponúkajú v rámci liečby neplodnosti zdarma aj pomoc psychológa. Ide zatiaľ skôr o raritu, ale verím, že služby psychológa zavedú
i centrá asistovanej reprodukcie,“ dodáva Markéta Rokytová.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma