AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Kedy ísť s dieťatkom na pohotovosť?

Namerali ste svojmu polročnému dieťaťu teplotu a premýšľate, či to zvládnete sami doma, alebo vyrazíte za lekárom? Niekedy stačí počkať a nepanikáriť, inokedy je však nutné hneď odísť do nemocnice, alebo dokonca zavolať záchranku.
Kedy ísť s dieťatkom na pohotovosť?

Klasická dilema u väčšiny mamičiek, zvlášť v prípade, že máte prvé dieťa. Hoci ste toho možno veľa načítali, postupne sa ešte len všetko učíte. Trebárs aj to, ako reagovať v konkrétnej situácii, napríklad vtedy, keď odrazu vaša polročná dcérka začne pokašliavať a tečie jej z nosa.

Vo väčšine podobných prípadov postačí, keď „naordinujete“ dieťaťu Paralen, teplý čaj, teplú postieľku a dostatok nehy a lásky, najmä v zimných mesiacoch, kedy sú infekčné choroby na vrchole. Inokedy je však potrebné odísť na pohotovosť čo najrýchlejšie.

„Keď mala Klárka asi sedem mesiacov, z ničoho nič dostala veľkú horúčku, skoro štyridsiatku. K tomu sa pridalo vracanie a hnačka aj 5-krát za hodinu. Neustále som ju prebaľovala a prezliekala jej postieľku.

Po piatich hodinách sme odišli do nemocnice na pohotovosť a dobre sme urobili. Mala akútnu rotavírusovú infekciu s komplikovanejším priebehom a došlo u nej už k dehydratácii, takže bolo nutné napojiť ju na infúziu,“ rozpráva tridsaťpäťročná mamička Radka. Kedy teda rozhodne vyraziť na pohotovosť? 

Novorodenci a dojčatá do šiestich mesiacov

Tvoria špecifickú skupinu, pri ktorej alarmujúce signály vyzerajú inak ako v neskoršom veku. „Varovným príznakom je nechuť k pitiu, opakované vracanie, apatia, nezáujem o okolie alebo, naopak, nezvyčajný nepokoj, žlto-zelený nádych kože, trvalý tichý plač, pokles svalového napätia (dieťa vyzerá ako handrová bábika), vyklenutá fontanela či dráždivosť (zášklby tela pri najmenšom podnete),“ vymenúva detská lekárka Marta Šimůnková.

Ak teda ide o novorodenca alebo veľmi malé dojča, nemá zmysel hrať sa na hrdinov a vo vyššie uvedených prípadoch treba odísť na pohotovosť alebo zavolať záchranku. Pokiaľ nameriate u dieťatka viac než 37,5 stupňa, poraďte sa s detským lekárom, ale keď teplota neporastie, netreba situáciu dramatizovať. Pokojná mamička je pre dieťa najdôležitejšia.

Staršie dojčatá a batoľatá

Začalo vaše dieťa pokašliavať a dostalo nádchu? Potom ide zrejme o klasické nachladnutie, a to spravidla zvládnete sami doma. Nádcha nie je smrteľná a vydávať sa s ňou o polnoci na pohotovosť v nemocnici nie je dobrý nápad.

„Keď je však teplota nad 38,0 (38,5 meraná v zadočku) a trvá dlhšie ako dva dni, alebo keď neklesá ani po paracetamole či ibuprofene, radšej zájdite na pohotovosť alebo k lekárovi. Rozhodujúci je vždy celkový stav dieťaťa. Keď prijíma tekutiny, má zdravú farbu pokožky (ružovú) a reaguje primerane na podnety (komunikuje), môžete vyčkať, ako sa bude situácia vyvíjať,“ radí lekárka.

Pozor – deťom nikdy nedávajte Acylpyrin, Aspirin ani iné lieky, obsahujúce kyselinu acetylsali- cylovú! Ak je kašeľ dráždivý, vyčerpávajúci a bráni dieťaťu, aby spalo alebo pilo, je to dôvod na vyšetrenie u lekára. Náhly, nočný „štekavý“ kašeľ je známkou prudkého zápalu hrtana, ihneď preto zavolajte lekára.

Tak isto ho vyhľadajte v prípade hnačky a vracania. „Pri hnačke je nutné overiť, či ide naozaj o hnačku. Redšiu a častejšiu stoličku mávajú dojčené deti, redšia a rôzne sfarbená sa objaví aj pri zaraďovaní príkrmov a nových potravín do jedálneho lístka dojčaťa i batoľaťa. Len čo sa v stolici objaví hlien či dokonca krv, neváhajte a choďte na pohotovosť, hrozí dehydratácia,“ vysvetľuje doktorka Šimůnková. 

Rýchla reakcie je dôležitá

 

MUDr. Marta Šimůnková, detská lekárka

Sú príznaky sprevádzajúce stavy, pri ktorých rýchla reakcia môže dieťaťu zachrániť život. A to bez ohľadu na vek. Ide predovšetkým o tieto nepríjemné príznaky: bezvedomie (akéhokoľvek pôvodu), kŕče (zášklby svalstva a/lebo celého tela so stratou i bez straty vedomia), tepnové krvácanie (z rany strieka jasnočervená krv), popáleniny väčšie, než
je veľkosť dospelej dlane, a všetky popáleniny 3. stupňa (do živého mäsa), u dojčiat však radšej vždy choďte k lekárovi! 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma