AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Kedy dať dieťatko na nočník?

Sotva sa vás všetci prestanú vypytovať, či už „leziete, sedíte, papáte zeleninku“, pridá sa do smršte otázok ďalší bod: „Už chodíte na nočník?“
Kedy dať dieťatko na nočník?

Úspešnosť v otázke včasného zbavovania sa plienok je totiž v poslednej dobe jedným z najpopulárnejších meradiel toho, či patríte medzi dobré matky. Naša spoločnosť je veľmi orientovaná na výkon a prenáša sa to, samozrejme, i do oblasti materstva.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl | Batoľa | Dojča

Kúpa prvých topánočiek: pred alebo po začatí chôdze?

A to, kedy, čo a ako dieťa zvláda, najlepšie ešte v predstihu, je potom meradlom geniality samotného dieťaťa i kvality rodičov. Chodenie na nočník nevynímajúc. My mamy v tejto otázke zbytočne šalieme z nátlaku okolia a často svoje deti dávame sedieť na nočník príliš skoro, príliš horlivo, neúspešne.

Ideálny vek

„Pre začiatok učenia na nočník sú ideálne dve obdobia. Jedno krátke, začína sa okolo ôsmeho mesiaca, kedy dieťa síce nie je ešte schopné vedome ovládať svoj močový mechúr ani zvierače, ale dokáže sa mechanicky naučiť, čo sa od neho chce.

Nevedia to, samozrejme, všetky deti, vlastne je skôr rarita, keď dieťaťu vydrží chodenie na nočník po tomto veku. Jednako len mnohé mamičky sa o to napriek tomu snažia. Jednak sú za to body za skvelé rodičovstvo v očiach iných a jednak na to majú ekonomické dôvody,“ vysvetľuje J. Kulhánek a pokračuje: „Druhé obdobie sa začína okolo druhého roku veku, kedy už je dieťa schopné poznať, že potrebuje ísť na záchod, a dať vám o tom vedieť.“

Pre väčšiu trpezlivosť potom hovoria i ďalšie argumenty: staršie dieťa už vie chodiť a na nočník ľahšie dobehne než lezec, ktorý by naň bez pomoci len zložito šplhal.

Priaznivé okolnosti

Vysledovali ste, že sa vyprázdňuje so železnou pravidelnosťou v určitú dobu? Že vás pozoruje, keď vy idete na záchod? Zdá sa vám, že je v zašpinených plienkach stále nespokojnejší? A dokážete medzi sebou vy dvaja komunikovať tak, že vy zvládnete vysvetliť, čo od dieťaťa chcete, a ono je vám, naopak, schopné dať najavo, že musí vykonať svoju potrebu?

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl | Batoľa

Prechod z mixovanej stravy na jedlo: používa zúbky?

Všimli ste si, že vydrží byť suché i viac než tri hodiny? Potom už je ten správny čas a vy môžete začať. Čím? Nákupom nočníka. Vôbec nemusí byť hrací, značkový ani drahý. A keď dieťa necháte, aby si ho samo vybralo, bude to tiež len bod k dobru.

Hlavne kladne!

Celé by to malo byť nenásilné, hravé, prívetivé. Nútenie totiž vedie u slabších pováh k zbytočným traumám a blokom, ktoré si so sebou môžu deti niesť nielen celé detstvo, ale i celý život. A za to ten pocit, že môžete na pieskovisku povedať „my už chodíme na nočník“ naozaj nestojí.

„Dieťa, ktoré v tomto smere cíti tlak, môže dokonca nočník programovo odmietať i vo veku, kedy už naň skutočne má najvyšší čas. Pretože ak nad ním sedí mama alebo ktokoľvek, kto zdvihne hlas, kedykoľvek sa nezadarí, alebo neustále nalieha, začne sa dieťa báť takýchto situácií.

Môže mať obavy i zo samotného vylučovania a odrazu napríklad bojovať so zápchou, ktorá má aj u nás dospelých prevažne psychosomatické príčiny,“ objasňuje psychológ Kulhánek s tým, že taký postup má potom, samozrejme, i devastujúce následky na detské sebavedomie („Neuspel som, mama sa na mňa zlostí.“).

Keď sa vrátia „nehody“...

Pred učením sa na nočník sa potom pripravte radšej aj na to, že môžu nastať situácie, kedy sa i najúspešnejšie dieťa odrazu začne pomočovať. „V podstate k tomu môžu až do šiestich rokov veku viesť tri najčastejšie dôvody. Tým prvým býva ochorenie – dieťa v horúčkach alebo nachladnuté má, samozrejme, na také nehody nárok.

Domov a rodina | Materstvo | Slávne maminky | Zábava | Batoľa

Betka Stanková: Pocit materstva sa nedá opísať slovami!

Pri zmene prostredia – na dovolenke, po sťahovaní, po príchode na prázdniny k babičke. A do tretice môže byť príčinou regresívneho správania príchod mladšieho súrodenca, ktorý staršie dieťa vyhodnotí ako ohrozenie a podvedome sa vráti na nižší stupeň svojho vývoja,“ vypočítava odborník.

Nájdite príčinu a pokúste sa ju odstrániť, keď sa to dá. S návratom k plienkam to ale radšej neskúšajte. Potomka pozitívne motivujte v tom, aby v chodení na nočník zase pokračovalo. Už predsa urobilo obrovský kus práce, je veľké a s vašou podporou to znovu zvládne,“ uzatvára J. Kulhánek.

 

Pomaly ale isto. Na prvú akciu sa pripravte

1. Nachystajte oblečenie, ktoré sa ľahko sťahuje a množstvo náhradných variantov, rovnako ako upratovacie náčinie, pretože prvé dni prinesú pár nehôd...

2. Obrňte sa trpezlivosťou, pretože za také nehody dieťa nesmiete karhať!

3. Kúpiť môžete tzv. tréningové nohavičky, ktoré sú do určitej miery nasiakavé, ale zase nie tak, aby v nich pocikané alebo pokakané dieťa chcelo ostávať. Alebo sa môžete rozhodnúť, že rovno prejdete na klasickú bielizeň.

4. Zariaďte si čo najviac voľna. Dieťa pri takom veľkom kroku bude potrebovať všetku vašu 5pozornosť.

5. Pre nočník vyberte pokojné miesto – deti síce majú zo svojho vylučovania skôr zábavu, ale učenie sa na nočník je významná udalosť a to, že pri tom bude dieťa pod paľbou pohľadov celej rodiny, by ho mohlo vystresovať a zbytočne zbaviť chuti na celé „nočníkové dobrodružstvo“.

6. Dopredu si rozmyslite, ako budete dieťa motivovať, povzbudzovať. V prvých dňoch treba zvlášť neposedné deti chváliť i za to, že na nočníku vydržia dlhšie než pár sekúnd, a všeobecne platí, že pobyt na nočníku by nemal presiahnuť pár minút.

 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma