AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Keď vaše dieťatko ochutná piesok

Jar dávno vonia vo vzduchu a deti sú na pieskovisku už zase ako doma. Ale čo keď sa tam vaše ratolesti ešte len chystajú „zabývať“ a vy budete musieť riešiť, nakoľko je pre ne toto miesto bezpečné?
Keď vaše dieťatko ochutná piesok

Nejde len o potenciálne riziko preliezačiek v okolí, o lákadlá v podobe splašených kolotočov, pohojdávajúcich sa autíčok na pružinách alebo o zúrivo pobiehajúce deti, ktoré sú oveľa staršie ako to vaše.

Do úvahy totiž naozaj treba vziať samotné pieskovisko, teda predovšetkým piesok. Vaše deti ho spoznajú veľmi zblízka, nespočetnekrát ho dokonca ochutnajú a čo vy s tým? Na úvod si zapamätajte, že na pieskovisku stretnete v tejto súvislosti dva veľmi odlišné druhy mamičiek.

Jedny budú šalieť a dvíhať sa, kedykoľvek ich dieťa strčí do pusy zaprášenú lopatku. Druhé budú tú istú scénu pokojne sledovať z lavičky. Možno zdvihnú hlavu od rozčítanej stránky, dieťa upozornia, že piesok sa jesť nemá, a zase sa začítajú.

Obe skupiny však budú mať pre svoje konanie jasné dôvody. Na strane tých prvých bude stáť obava o zdravie dieťaťa, strach z najrôznejších nákaz, infekcií a pod. Pokojné matky si zase budú stáť za svojím a opakovať, že ich  potomok si pri ochutnávaní piesku posilňuje prirodzenú imunitu. Ku ktorým matkám by ste sa mali pridať vy?

Piesočná „spoznávačka“

Je pravda, že deti používajú ochutnávanie, ktoré sa nám dospelým môže zdať nepochopiteľné a niekedy až odporné, ako svoj spôsob poznávania sveta. Majú to tak od chvíle, kedy sa ešte celé prekvapené z narodenia po prvý raz prisali k maminmu prsníku, a pusou potom jednoducho v poznávaní sveta pokračujú.

Samozrejme, len po určité časové obdobie, kým začnú svet skúmať ostatnými zmyslami rovnako ako dospelí. A kedy tá chvíľa príde? To je u každého dieťaťa iné, počítajte jednoducho s batoľacím obdobím. Dovtedy sa musíte vyrovnávať práve s takými „lahôdkami“, ako je pusa plná piesku. Čo si budeme navrávať, estetické to práve nie je a nezlučuje sa to ani so základnými hygienickými návykmi civilizovaných spoločností.

„Z tohto uhla pohľadu je, samozrejme, špinavá lopatka od piesku či hliny v ústach dieťaťa celkom nevhodná,“ hovorí na rovinu doktor Peter Žáček, pediater a vedúci lekár detského oddelenia súkromného lekárskeho zariadenia Program H Plus.

Jednako len pokiaľ dieťa iba ochutná a vy zabránite veľkej pieskovej hostine, až taká tragédia sa zase nedeje. „Je totiž pravda, že v slinách dutiny ústnej sú biologicky aktívne látky, ktoré pôsobia proti zárodkom infekčných chorôb.

A kyslé prostredie v žalúdku potom tiež výrazným spôsobom ničí rad baktérií,“ upokojuje pediater s tým, že azda neexistuje dieťa, ktorému by sa v pusinke nikdy neocitla lopatka piesku.

Relatívne bezpečie

Aby ste bezpečnosť svojho dieťaťa na pieskovisku naozaj poistili, dobre ho strážte. Viac-menej v pokoji môžete byť na ihriskách oplotených, strážených,
u seba alebo u kamarátky v záhrade.

Skrátka, všade tam, kde ste si istá, že do piesku nechodia močiť psi na prechádzke, túlavé mačky, bezdomovci alebo rozjarení opilci či pubertiaci. Toto je, samozrejme, nereálne ustrážiť, ale všímajte si okolie svojho vybraného pieskoviska.

Povaľujúce sa psie exkrementy, použité injekčné ihly, črepy a iné odpadky budú viac než napovedať, že ide o ideálne prostredie pre všetky možné infekcie, preto sa radšej vydajte inam, do väčšieho bezpečia. Tam si potom ešte postrážte, či dieťa nemá žiadne poranenia, myslené predovšetkým v oblasti úst a ústnej dutiny.

„Pri poranení sliznice dutiny ústnej, na pere alebo napríklad v prípade ranky po vypadnutom zube je lepšie dieťa strážiť o niečo viac. Otvorenou rankou by sa totiž prípadná infekcia dostala priamo do krvného obehu,“ upozorňuje doktor Žáček.

Plné bruško...

Zaujíma vás, čo by sa stalo, keby ste včas nezasiahli a vaše malé zjedlo piesku napríklad za plnú lopatku? „Pokiaľ sa piesok v čistej podobe a vo veľmi obmedzenom množstve dostane do tráviaceho traktu, potom prejde žalúdkom a črevom, odíde so stolicou a pacientovi sa nič mimoriadne nedeje.

Keby piesku bolo naozaj veľké množstvo, čo však väčšinou nebýva náhodné a stáva sa to napríklad pacientom s určitým psychickým ochorením, môže dôjsť k jeho zadržiavaniu v žalúdku, kde môže vzniknúť poškodenie žalúdočnej sliznice, vedúce ku krvácaniu, prípadne až k perforácii žalúdka či k obmedzeniu priechodnosti čreva, vyžadujúcemu chirurgický zákrok,“ vysvetľuje Peter Žáček.

Pravdaže, k takej výdatnej konzumácii pod vaším bedlivým dohľadom s veľkou pravdepodobnosťou nedôjde, preto berte vyššie uvedené ako informáciu, nie ako fakt, ktorý by vás mal vyhnať z detských ihrísk a zavrieť doma. Keď budete už rovno na pieskovisku alebo najneskôr po príchode domov dodržiavať základné hygienické návyky, bude všetko v najlepšom poriadku a nič vážne dieťaťu nehrozí. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma