AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Keď sa váš predškolák v lete zamiluje...

Možno vám predstava, že sa váš predškolák v lete zamiluje, príde trochu zábavná. Máme však pre vás zásadnú správu – detská láska je vážna vec!
Keď sa váš predškolák v lete zamiluje...

Z vášho pohľadu ide o bezvýznamnú epizódku, na ktorú váš potomok čoskoro zabudne pre príliv iných zážitkov. Z jeho pohľadu je to však otázka života a smrti a jeho pohľad je teraz ten najdôležitejší.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Školák

Na čo je v škole psychológ

Prvá láska prichádza

Napriek tomu, že vám ešte prednedávnom váš malý chlapček
s vážnou tvárou tvrdil, že až bude veľký, vezme si za ženu jedine vás samotnú, práve v predškolskom veku sa jeho názor mení. Keď bol batoľa, predstavovala pre neho mama celý jeho svet a život bez nej si vôbec nedokázal predstaviť.

V predškolskom veku však začal zisťovať, že mať pri sebe kamarátku z radov vrstovníc môže byť rovnako skvelé (a navyše vás už si pre seba akosi zabral otecko). Práve predškolské obdobie je tak vek prvých zamilovaní – a týka sa to, samozrejme, absolútne rovnako chlapčekov i dievčatiek.

Letný režim bez mnohých obmedzení a každodenného poriadku je potom úplne ideálny pre takú prvú lásku.

Nesmejte sa, je to vážne

Pre deti vo veku od troch do siedmich rokov má prvá láska naozaj zásadný význam, preto ju nikdy nezľahčujte a dieťaťu sa nesmejte, hoci z jeho úst zrejme počujete perly hodné vytesania do kameňa.

V skutočnosti je detská láska čistý cit, okolo ktorého treba našľapovať po špičkách. Napriek tomu, že vy sa pozeráte svojimi dospelými očami na detský cit celkom pragmaticky, a teda trochu skepticky, snažte sa dieťaťu jeho veľkú lásku nekaziť napríklad tým, že ju budete bagatelizovať („Takých ešte bude!“) alebo zosmiešňovať („A kedy bude svadba?“). Mohli by ste totiž stratiť tú vzácnu dôveru, ktorú vám potomok prejavuje, keď sa vám zveruje.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Predškolák | Školák

Prvý deň v škole alebo v škôlke. Máte všetko v malíčku?

Vyzvedanie zakázané

Áno, táto láska vášmu dieťaťu s najväčšou pravdepodobnosťou nevydrží, to však nič nemení na tom, že je pre neho aktuálne veľmi dôležitá. Ide o citlivú vec, ktorú váš syn či dcérka prežívajú po prvý raz a sami sú z toho trochu zmätení, preto ich netrápte zverejňovaním detailov pred širokým príbuzenstvom či kamarátmi a známymi.

Jediným výsledkom by bola strata detskej dôvery, a to by vás neskôr mohlo poriadne mrzieť. Nevyzvedajte ani podrobnosti – i malé deti majú právo na svoje tajomstvá. Môžete si však zaspomínať na svoju prvú lásku, takéto príbehy deti obvykle veľmi zaujímajú.

O sex tu vôbec nejde

Môže sa vám zdať, že dieťa v piatich rokoch má ešte more času na to, aby sa vodilo za ruku s osôbkou opačného pohlavia, alebo dokonca regulárne plánovalo počet spoločných detí. Buďte v pokoji, toto je jediné obdobie v celom živote, kedy sa dá s istotou povedať, že o sex tu vôbec nejde.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Batoľa | Predškolák

Počas leta deti rastú rýchlejšie

Ak chcete oponovať hrou na doktora, nemusíte. Preskúmavanie vlastného i cudzieho tela nemá s detskou láskou nič spoločné, ide jednoducho o obyčajnú zvedavosť. V prípade zamilovaných predškolákov ide skutočne len o splynutie duší.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma