AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Keď sa počatiu nedarí

S neplodnosťou sa pasuje zhruba každý šiesty pár. Pokiaľ sa aj vy zatiaľ neúspešne pokúšate o dieťatko, zistite, čo presne vás pri liečbe neplodnosti čaká, aké máte možnosti a šance a ako dlho by ste mali čakať s vyhľadaním odborníka.
Keď sa počatiu nedarí

Vo chvíli, keď sa Lucia s partnerom začali snažiť o dieťa a ona potom po prvý raz dostala menštruáciu, ešte dokázala žartovať.

„Nečakala som, že by sme uspeli na prvý raz. Neboli sme práve najmladší, ja som mala tridsaťtri a manžel tridsaťsedem rokov. Povedala som mu, že aspoň môžeme v pokoji vyraziť na dovolenku do Grécka bez toho, aby som sa musela obmedzovať v pití alkoholu a miesto raňajok vracala. Je pravda, že ma trošku sklamalo, že to nevyšlo, ale niesla som to statočne. Zatiaľ ešte áno,“ opisuje mamička ročnej dcéry.

S každým ďalším mesiacom však nádej ubúdala a pribúdala bezmocnosť. „Pár dní pred očakávaným termínom menštruácie som sa bála chodiť na záchod, či sa na papieri zase neobjaví krv. Dokonca som si pravidelne vsugerúvala tehotenské príznaky, boleli ma prsia a mala som výkyvy nálad a pocit, že je mi trochu nevoľno. Občas som si urobila tehotenský test, ale jedna čiarka ma vždy spoľahlivo zdeptala.

A potom sa zase objavilo krvácanie a ja som vedela, že dieťa nebude a že ma čaká ďalší mesiac plný stráženia ovulácie a planých nádejí,“ hovorí Lucia.

Po roku márnych pokusov sa s manželom rozhodli vyhľadať pomoc. „Gynekologička nám najprv urobila nejaké vyšetrenia, ale potom nás poslala
na kliniku reprodukčnej medicíny. Nasledoval ďalší rok, kedy som najprv absolvovala laparoskopický zákrok a užívala hormóny.

Prirodzene počať sa nám ale nepodarilo, ani dve inseminácie nevyšli, a tak sme sa rozhodli podstúpiť IVF. V tej dobe som bola veľmi nešťastná, väčšina kamarátok už deti mala a ja som mala len šialené nervy. Nebola som schopná sa s nimi stýkať, bolo mi hrozne ľúto, že ony mali šťastie a ja nie. Trochu ma upokojil rozhovor s psychologičkou, ale keď prvý IVF pokus nevyšiel, nemala som ďaleko k zrúteniu,“ rozpráva Lucia.

Od druhého pokusu si už veľa nesľubovala, skôr sa pohrávala s myšlienkou, že si budú musieť dieťa adoptovať. „Keď som nedostala menštruáciu v predpokladaný deň, myslela som si, že mám rozhodený cyklus. Vôbec som sa neodvažovala dúfať, ani som si nechcela robiť tehotenský test, hrozne som sa bála, že zase budem sklamaná. Krvácanie sa však nedostavilo a lekár mi potvrdil, že som tehotná!“ 

Po roku alebo aj skôr

Luciin príbeh pozná dôverne, hoci v rôznych obmenách, približne 15 až 20 % párov, ktoré sa tiež neúspešne snažia o dieťa a nakoniec im neostane iné, len vyhľadať odborníkov. Ako dlho je vlastne normálne „čakať“ a kedy už nastáva čas na dôkladnejšie vyšetrenie? Odborníci hovoria o jednom roku, obzvlášť v prípade, že žena už prekročila tridsiatku.

Pokiaľ ale máte podozrenie, že niečo nie je v poriadku, napríklad nemenštruujete alebo máte nepravidelnú menštruáciu, pokojne sa k svojmu gynekológovi vyberte aj skôr. Záleží na ňom, či vás najprv skúsi liečiť sám, alebo vás rovno pošle na IVF kliniku.

Pokiaľ zvolí prvý variant, podstúpite pri ňom pravdepodobne dôkladné ultrazvukové vyšetrenie, ktoré by malo odhaliť, či ovulujete. Tiež vám môže nechať vyšetriť hladiny hormónov v krvi a mal by s vami, samozrejme, aj dôkladne prebrať anamnézu.

„Gynekológ vám môže napríklad nasadiť lieky podporujúce ovuláciu. Začínate ich užívať na začiatku cyklu a desiaty až dvanásty deň by ste mali prísť na kontrolu, pri ktorej vám lekár ešte aplikuje injekciu, ktorá vyvolá ovuláciu. Tiež vám povie, kedy je podľa ultrazvuku ideálna doba na oplodnenie,“ vysvetľuje doktorka Katarína Veselá, riaditeľka Sanatória Repromeda.

Váš partner by mal ale ešte predtým absolvovať vyšetrenie spermy, aby sa vylúčila chyba na jeho strane. Lieky na podporu ovulácie môžete užívať opakovane, celkovo však maximálne počas troch nasledujúcich cyklov, a nie viackrát než šesťkrát za život.

Laparoskopia? automaticky nie!

Ešte pred desiatimi rokmi bolo tiež pomerne bežné, že lekári posielali neplodné ženy automaticky na laparoskopiu, ktorá im mala spriechodniť vajcovody. Dnes sa tak už nedeje, alebo by sa tak minimálne nemalo diať automaticky.

„Predtým patril k najčastejším faktorom neplodnosti takzvaný tubárny faktor, teda nepriechodnosť vajcovodov. V uplynulých dvadsiatich rokoch sa však pomer faktorov zmenil a ako príčina neplodnosti dnes vystupujú iné faktory, veľmi často je to vyšší vek. Po tridsiatom roku života totiž klesá žene množstvo i kvalita vajíčok a s rastúcim vekom sa to zhoršuje.

Netreba teda posielať ženu na laparoskopiu, pokiaľ na to neexistuje dôvod. Keď žena spomenie, že opakovane trpela gynekologickými zápalmi, že prekonala akútny zápal slepého čreva, pri menštruácii trpí veľmi silnými bolesťami brucha alebo je na ultrazvuku nález, potom je laparoskopia namieste,“ potvrdzuje doktorka Veselá.

Dieťa chceme

„Celkom dlho sme sa s priateľom odhodlávali, či ísť na IVF kliniku, alebo nie. Nevedeli sme, do čoho ideme, či je to správne... Po dvoch rokoch bezvýsledného snaženia sme sa rozhodli, že dieťa jednoducho chceme. A že nás síce mrzí, že to nejde prirodzenou cestou ako u našich kamarátov a známych, ale sme ochotní podstúpiť čokoľvek.

Takmer sa nám počas tejto doby rozpadol vzťah, pretože gynekologička nám odporučila mať sex každé dva až tri dni, čo po desiatich rokoch vzťahu nebolo úplne jednoduché. Z milovania sa stala povinnosť, odrazu sme spolu nespali podľa toho, ako máme chuť, ale podľa kalendára.

Nakoniec sme to ale, našťastie, ustáli a dospeli k dvom veciam: chceme spolu zostať a chceme spolu mať dieťa,“ vysvetľuje tridsaťšesťročná Helena, ktorá práve začala s IVF liečbou, svoju cestu za asistovanou reprodukciou.

Ide to aj bez žiadanky

Keď lieky aplikované gynekológom nepomôžu, pravdepodobne vám vypíše žiadanku na kliniku reprodukčnej medicíny. Pokiaľ má pár žiadanku od gynekológa, nemusí si muž hradiť vyšetrenie spermiogramu, ktoré stojí od 15 eur.

Keď po prvý raz prídete na kliniku, ktorá sa zaoberá liečbou neplodnosti, najprv absolvujete pohovor s lekárom, ktorý s vami dôkladne preberie anamnézu. Ako dlho sa o dieťa snažíte? Čo ste už podnikli, čím ste si prešli? Trpeli ste opakovanými zápalmi? Menštruujete pravidelne?

Muž absolvuje vyšetrenie spermiogramu a žena detailný ultrazvuk vaječníkov a maternice a tiež odbery krvi. „Obvykle zisťujeme hladiny hormónov, koncentráciu AMH v krvi a ďalšie ukazovatele ovariálnej rezervy, kontrolujeme hladiny hormónov štítnej žľazy. Na základe týchto vyšetrení už zvyčajne vieme, v čom môže byť problém, prípadne urobíme ešte doplňujúce vyšetrenie,“ opisuje doktorka Veselá.

Hormóny, nepriechodnosť, alebo spermie?

Vo chvíli, kedy má lekár k dispozícii všetky výsledky, si s párom sadne, všetko mu vysvetlí a odporučí vhodnú liečbu. Niektoré páry si ešte berú čas na rozmyslenie, väčšinou sú však už odhodlané a chcú sa začať liečiť čo najskôr.

Príčin neplodnosti môže byť veľa. U žien to býva najčastejšie hormonálny faktor, teda buď problémy s tvorbou a dozrievaním vajíčok, alebo s hormónmi štítnej žľazy, ďalej spomínaný tubárny faktor, imunologický faktor (napríklad alergia na spermu) a veľmi často aj genetický faktor.

U mužov ide obvykle o malé množstvo spermií, ich zlú pohyblivosť, prípadne ich zlý tvar, v niektorých prípadoch sa spermie v semenníkoch netvoria vôbec. „Liečebnú stratégiu stanovujeme vždy každému páru presne na mieru. Samozrejme, pri niektorých pároch je zrejmé, že budeme musieť zvoliť rovno metódu IVF, pretože ostatné metódy fungovať nebudú,“ vysvetľuje lekárka.

„Veľa párov si sľubuje úspech od metódy IUI, kedy žena najprv podstúpi hormonálnu stimuláciu vaječníkov a muž odovzdá spermu, ktorá sa v laboratóriu upraví a následne sa vpraví do tela ženy počas jej ovulácie. Táto metóda však vyžaduje, aby mal muž náležitú kvalitu spermií.

Je nevyhnutné uviesť, že IUI je metóda všeobecne veľmi málo úspešná, hodí sa len pre celkom obmedzený podiel párov a otehotnie po nej maximálne desať percent žien. U starších párov nie je táto metóda vôbec vhodná, pretože úspech iba odďaľuje a zatiaľ čo žene klesá ovariálna rezerva, zdržuje to pár na ceste k úspechu.“

Ako vzniká embryo

Klasická IVF metóda prebieha tak, že žena najprv podstúpi hormonálnu stimuláciu vaječníkov, ktorej cieľom je získať čo najviac kvalitných vajíčok. „Druhý až tretí deň po začiatku menštruačného cyklu si žena začína aplikovať stimulačné injekcie. Po piatich až šiestich dňoch príde na kontrolný ultrazvuk, počas ktorého lekár zistí, koľko vajíčok zreje pacientke vo vaječníku, a môže tak stimulačný protokol upraviť. Potom nasleduje ešte jeden alebo dva kontrolné ultrazvuky a nato už samotný odber vajíčok,“ hovorí odborníčka na reprodukčnú medicínu.

Odber prebieha v krátkej pätnásťminútovej narkóze s pomocou ultrazvuku a špeciálnej ihly cez pošvovú stenu. V ten istý deň odovzdá jej partner spermu, ktorou sú vajíčka oplodnené. Staršia metóda, kedy je vajíčko spoločne so spermiami vložené do špeciálneho roztoku a je nutné čakať, či sa vajíčka oplodnia či nie, je dnes už na ústupe.

Nahradzujú ju oveľa účinnejšie postupy, ktoré šance na otehotnenie podstatne zvyšujú. Tie však nie sú hradené zo zdravotného poistenia a pacienti si za lepšiu liečbu musia priplatiť.

Presný výber spermie

Metóda získania vajíčok je pri nadštandardnej metóde taká istá, lekári však dnes už dokážu vybrať najlepšiu možnú spermiu aj z veľmi zlej vzorky. Napríklad tak, že sa spermie dajú pod špeciálny mikroskop a na základe ich tvaru a pohyblivosti sa vyberie tá najlepšia.

Lekári tiež vedia vybrať najvhodnejšiu spermiu pomocou kyseliny hyalurónovej alebo ich triediť v magnetickom poli. „Manželovi vyšiel celkom zlý spermiogram. Dosť ho to vzalo, obaja sme automaticky predpokladali, že chyba je na mojej strane. Ja som ale bola podľa lekárov v poriadku.

Odporučili nám metódu PICSI, ktorá vraj vyberá len zdravé spermie. Nakoniec lekári získali niekoľko kvalitných embryí, jedno mi preniesli a zvyšok sme nechali zmraziť. Teraz som v piatom mesiaci,“ rozpráva tridsaťpäťročná Hanka. 

Embryo, vyvíjaj sa!

Lekári dnes vpravujú vybranú spermiu priamo do vajíčka. Vzniknuté embryo, respektíve embryá, sa potom päť dní kultivujú, pričom sú neustále pod dohľadom skúseného embryológa.

„V špeciálnom boxe môžeme detailne pozorovať vývoj embryí. Zlé embryá sa počas prvých piatich dní prestávajú vyvíjať. Vďaka týmto technológiám a tiež vďaka genetickému testovaniu tak môžeme vybrať to najlepšie možné,“ konštatuje Kateřina Veselá.

V období kultivácie embrya sa robí aj preimplantačný genetický skríning u pacientov s genetickými rizikami alebo nositeľmi genetických chýb. Keď je vybrané najvhodnejšie embryo, nastáva čas na jeho prenos do maternice. Aj v tomto kroku majú lekári možnosti, ako zvýšiť pravdepodobnosť otehotnenia. Môžu napríklad stenčiť obal embrya, čo napomáha jeho uhniezdeniu v maternici.

Voľte správne

Popri metódach a technológiách je však dôležité aj to, ako sa k vám na klinike správajú a ako sa tu cítite. „Keď sme s manželom podstupovali prvý pokus, chýbal mi ľudský prístup. Pripadali sme si ako v továrni na deti, nikto sa s nami veľmi nebavil, bolo to čudné. Na polovicu otázok sme nedostali odpovede. Nevedeli sme, v čom presne je táto metóda lepšia. Dostala som lieky a už sme zase stáli pri sestre. Nakoniec som neotehotnela,“ spomína tridsaťsedemročná Mária.

„Vedeli sme, že po druhý raz už sem nepôjdeme. Známa nám odporučila inú kliniku, kde bol prístup oveľa príjemnejší. Lekár s nami skoro dve hodiny sedel, všetko nám v pokoji vysvetľoval, odpovedal na otázky, nechal nám priestor.

Dokonca mi o niečo neskôr telefonoval, že o liečbe ešte premýšľal a že by navrhoval ešte jednu menšiu zmenu. Od začiatku sme mu dôverovali, cítila som sa v jeho prítomnosti pokojne a celá klinika vo mne budila dôveru. Absolvovala som tu svoj druhý IVF cyklus a výsledkom je teraz dvojročný syn.“

Kým teda niekomu zveríte svoje reprodukčné zdravie, zistite si najprv referencie napríklad na internete. A pokiaľ vás pri prvej návšteve personál alebo prostredie odradí, zmeňte podnik. Psychika hrá pri otehotnení dôležitú rolu a stresu už ste si predsa užili až priveľa. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma