AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Keď sa dieťatko ponáhľa na svet...

Nedonosených detí sa rodí čím ďalej tým viac. Našťastie už dávno neplatí, že predčasný pôrod rovná sa choré dieťa.
Keď sa dieťatko ponáhľa na svet...

Dokonca to býva práve naopak. Medicína pokročila a lekári dnes zachraňujú deti, ktoré by pred rokmi nemali šancu na prežitie. Kvalita života nedonosených detí sa prudko zdvihla a na väčšine z nich by ste po pár mesiacoch nepoznali, že na svet sa ponáhľali o niečo viac než ostatní.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Tehotenstvo

Tajomstvo zdravého a šťastného tehotenstva odhalené

Anetkin príbeh

Predčasne sa tohto roku v apríli narodila i Anetka, ktorej mamička sa nám zverila so svojím príbehom. „Náš príbeh sa začal už pol roka pred otehotnením, keď som prežila mimomaternicové tehotenstvo. Bolo umiestnené vzadu za maternicou, operovať sa muselo cez maternicu, takže na ľavom maternicovom rohu vznikla jazva.

Pol roka nato som znova otehotnela, našťastie, tehotenstvo bolo tentoraz na správnom mieste, teda v maternici. Tehotenstvo som si naozaj užívala, nič ma netrápilo až do konca 31. týždňa tehotenstva. Keď som bola tehotná presne 30 týždňov a šesť dní, v noci ma začalo pobolievať v podbruší. Bolesť ale po tridsiatich minútach ustala, preto som ju pričítala poslíčkom.

Druhý deň, to som teda bola presne 31 týždňov tehotná, som bola na veľkom ultrazvuku, kde bolo všetko v poriadku. Ten deň v noci sa mi bolesť vrátila a neustávala, tak sme s manželom išli do pôrodnice. Na príjem na pôrodnú sálu 2 sme prišli okolo druhej hodiny ráno. Tam ma vyšetrili a nechali na pozorovanie.

Na bolesť som dostala infúziu s magnéziom, ktorá vôbec nezabrala. O piatej hodine ráno si po mňa prišli sestričky, aby mi natočili monitor. Najprv sa im to nedarilo, potom sa im to nejako nezdalo, tak zavolali doktorku. Tá mi urobila ultrazvuk, a keďže bolesti neustávali, zavolala primára.

Pichli mi kortikoidy, ale po nameraní nízkeho tlaku a vysokého pulzu sa pán primár rozhodol pre okamžité ukončenie tehotenstva. Na sálu už som nebola schopná dôjsť ani preliezť na pojazdné ležadlo. Potom to šlo bleskovo. Odrazu bola okolo kopa ľudí, mne bolo na vracanie.

Po akútnom cisárskom reze som sa prebudila na gynekologickej JIS. Nevedela som, či je Anetka v poriadku. Keď som sa dostala k telefónu, volala som manželovi, že som porodila a ten sa hneď išiel pozrieť za Anetkou. Anetka ležala na oddelení neonatológie na ARO v inkubátore.

Po prvý raz som ju teda videla len na fotke, bola nádherná. Narodila sa v 31. +1tt s mierami 1740 g a 43 cm. Na JIS mi prišiel doktor povedať, čo sa stalo. Praskla mi maternica v mieste, kde bola operovaná po mimomaternicovom tehotenstve. Mala som vnútorné krvácanie do dutiny brušnej, stratila veľa krvi a mala som odlúčenú placentu v črevách, takže Anetka bola nejakú dobu bez živín z placenty.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Životný štýl | Pôrod

PORADŇA: Po šestonedelí vôbec nemám chuť na sex

Ako mi bolo povedané, utiekli sme obe hrobárovi z lopaty. Anetka bola deväť dní na ARO v inkubátore, z toho sedem dní na podpore dýchania. Potom ju presunuli na oddelenie, kde robila obrovské pokroky, a začali sme s dojčením.
Po štrnástich dňoch Anetku preložili na klasickú izbu a mňa k nej opäť prijali do pôrodnice. Lenže tam nás čakala ďalšia skúška.

Anetke neurobilo dobre očné vyšetrenie a spolu s anémiou, ktorú mala už od pôrodu, musela dostať transfúziu a dýchať cez Vapotherm. Našťastie ho potrebovala len na jeden deň. Domov Anetku prepúšťali po 41 dňoch, v 36. +6tt s váhou 2560 g. Je to naša obrovská bojovníčka.

Novorodenecký skríning nám vyšiel trikrát pozitívny na kongenitálnu adrenálnu hyperpláziu (CAH), čo je dedičná porucha tvorby životne dôležitých hormónov v kôre nadobličiek, ale dosiaľ ju Anetke ani nepotvrdili, ani nevyvrátili.“

Hlavný vinník infekcie

Ako predčasný pôrod sa označuje pôrod pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva alebo pôrod dieťaťa s pôrodnou váhou pod dva a pol kilogramu. Ako veľmi nezrelé sa označujú plody vážiace menej než kilogram a pol, za extrémne nezrelé sa považujú plody s hmotnosťou pod kilogram.

V Slovenskej republike porodí predčasne asi päť percent gravidných žien. Najčastejšou príčinou predčasného pôrodu je infekcia. Častejší je pôrod pred termínom pri viacpočetných tehotenstvách, pretože sa dieťatká jednoducho do maternice už nevojdú.

Ďalšími príčinami potom môže byť užívanie drog, tabaku či alkoholu, príliš divoké sexuálne praktiky a psychický stres. Z toho je zrejmé, že testy, ktoré u nás tehotné ženy plošne podstupujú, nemôžu predčasnému pôrodu zabrániť. Drvivá väčšina žien sa nikdy nedozvie, prečo sa ich dieťa narodilo predčasne.

Čo im hrozí

Väčšina predčasne narodených detí sa po príchode na svet pasuje s určitý- mi ťažkosťami, skrátka preto, že ešte nebol ten správny čas. Najčastejšie sú to problémy s dýchaním, s udržaním telesnej teploty a príjmom potravy. Nedonosenci bývajú aj viac náchylní na infekciu.

Problémy predčasne narodených detí sú ovplyvnené radom faktorov a pochopiteľne, iné ťažkosti možno očakávať u bábätka narodeného krátko za polovicou tehotenstva s pôrodnou hmotnosťou 500 gramov a iné u dieťaťa po predčasnom pôrode v 36. gestačnom týždni s hmotnosťou okolo 2500 gramov.

Všeobecne možno povedať, že medzi najbežnejšie patológie týchto detí patria dychové problémy (dychová nedostatočnosť či nepravidelnosť) a mimoriadna vnímavosť voči infekciám,“ vysvetľuje doktor Jan Malý.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Dojča

Dojčenská kolika - ako s ňou bojovať

My, rodičia, v hlavnej úlohe

A nie je to len cieľ lekárskeho a zdravotníckeho personálu, rovnakú túžbu majú, samozrejme, i rodičia nedonosených detí. Akú môžu hrať úlohu? „Zásadnú. Napríklad možnosť výživy materským mliekom je pre nedonosené dieťa spojená s preukázateľne kvalitnejším rastom, zvýšením odolnosti voči infekčným komplikáciám, vedecky dokázaným zlepšeným dlhodobým neurologickým vývojom a tak ďalej.

Preto veľmi stojíme o to, aby boli mamičky so svojimi deťmi v kontakte, aby pre ne odstriekavali mlieko v situácii, kedy ešte tieto deti nie je možné dojčiť, aby sa zapojili do ošetrovania bábätka a ďalšej starostlivosti o neho. Funkčná rodina potom znamená pre nedonosené dieťa veľký benefit, lebo napríklad správne a pravidelne vykonávaná rehabilitácia môže zmierniť či celkom minimalizovať neurologický hendikep dieťaťa,“ vysvetľuje lekár.

Kde sa o vás postarajú

Slovenská republika patrí v starostlivosti o predčasne narodené deti
k svetovej špičke. V perinatologických centrách sa sústreďujú deti narodené v dobe od 24. do 32. týždňa tehotenstva, teda tie najviac nezrelé.

Len čo hrozí vášmu dieťatku predčasný pôrod a je jasné, že narodenie dieťaťa je neodvratné, všetky nemocnice sú povinné odoslať ju práve do opatery najbližšieho perinatologického centra. Odborne sa tomu hovorí transfer in utero, teda preprava v maternici – dieťatko je prepravené ešte v matkinom bruchu tam, kde sa o neho po jeho narodení postarajú najlepšie.

Tým sa predchádza následnej rizikovej preprave nezrelého novorodenca. Perinatologické centrá disponujú plne vybavenými jed- notkami intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti, intermediárne centrá riešia patologické a nezrelostné stavy, ktoré už nevyžadujú intenzívnu starostlivosť.

Perinatologické centrá v SR:

Ich súčasťou je 24 hodinová transportná služba. Sú najvyšším konzultačným
a liečebným centrom v rámci neonatológie vo svojom spádovom území.

Na Slovensku nájdete Perinatologické centrá v týchto mestách:
UNB Antolská 11, 851 07 Bratislava, Petržalka
FNsP Slovenská 11/A, 940 34, Nové Zámky
FNsP Námestie L. Svobodu 1, 975 17 Banská Bystrica
FNsP Kollárova 2, 036 59, Martin

FNsP Trieda SNP 1, 040 11 Košice
FNsP Hollého 14, 080 75 Prešov

 

Máte šťastie? Pomôžte!

Mala vaša rodina to šťastie, že sa vám deti narodili v termíne a v poriadku? Skúste teda myslieť na tých, ktorým sa tejto výsady nedostalo, a pomôžte im. Pokiaľ ste práve porodili a vaše prsníky tvoria viac mlieka, než váš potomok potrebuje, prebytky nevylievajte, ale venujte mliečnej banke.

Nebude vás to nič stáť, zato vás bude hriať pocit, že ste práve pomohli niektorému dieťatku, ktoré by bez vás muselo byť nakŕmené umelou výživou. „Zapojiť sa môžu mamičky zdravých detí a darovať svoje prebytky mlieka, ktoré sú veľmi časté v prvých týždňoch po pôrode, mliečnym bankám.

To sú zariadenia, ktoré toto mlieko spracúvajú a ponúkajú ho na výživu deťom, ktorých matky nemajú svojho mlieka dostatok, alebo nemôžu vôbec dojčiť, napríklad v dôsledku svojich vlastných zdravotných ťažkostí,“ potvrdzuje doktor Malý.

Neistá prognóza

Predčasný pôrod je pre rodinu väčšinou veľkým šokom, z ktorého sa novopečení rodičia aj ich blízke okolie nejakú dobu ťažko dostávajú. Čo radí doktor Malý, ktorý už v tomto šoku videl desiatky a stovky rodičovských párov?

„Predčasný pôrod dieťaťa s extrémne nízkou pôrodnou hmotnosťou, teda s váhou pod jeden kilogram, je pre oboch rodičov i širšiu rodinu šokom. Celkom automaticky sa vybavujú otázky typu: Prežije? Bude v poriadku? Aké veľké zdravotné problémy môžeme očakávať? Bohužiaľ, seriózny lekár nemôže na tieto otázky dať krátko po narodení presnú odpoveď.

A dokonca i so znalosťou výsledkov ďalších vyšetrení a ďalšieho priebehu môže byť tento dohad veľmi nepresný.“

Čo bude ďalej?

Ako sa teda so situáciou čo najlepšie vyrovnať? „Podľa mojich skúseností je najväčším problémom rodičov neznalosť, strach a obavy z budúcnosti.

Je veľmi dôležité pokúsiť sa pochopiť, s akými problémami sa bábätko pasuje, porozumieť informáciám od lekárov, nebáť sa spýtať, pokiaľ mi niečo nie je jasné, a vytýčiť si záchytné body, napríklad prvé ultrazvukové vyšetrenie mozgu, odpojenie od ventilátora, ukončenie podávania infúzie, ku ktorým sa začneme pomaličky prehrýzať.

Ideálnym predpokladom je, samozrejme, navodenie dôvery medzi rodičmi a zdravotníkmi a trebárs i s vedomím toho, že neonatologické tímy dnes disponujú znalosťami a vybavením, ktoré umožňujú záchranu drvivej väčšiny nedonosených detí vrátane tých najmenších,“ dodáva neonatológ.

Donosené vs. nedonosené

Donosené je každé, ktoré sa narodí od 38tt vyššie. A ako ich od seba rozoznať na prvý pohľad? Urobte si rýchly test:

 • Váha okolo 3500 gramov, dĺžka 50 cm
 • Pôrodná hmotnosť pod 2500 gramov
 • Nechtíky presahujúce vankúšiky prstov
 • Chrupavka v uškách je mäkká
 • Chodidlá sú ryhované
 • Ryhovanie nožičiek chýba
 • Vyvinuté pohlavné orgány
 • Nezrelý genitál
 • Jasne zreteľné prsné dvorce
  Dvorce sú nevyvinuté
 • Jemné páperie na chrbátiku a pleciach
 • Lanugo pokrýva temer celú kožu
 • Ružová koža pokrytá mazom
 • Koža je červená, maz chýba

Kde vás podporia?

Ocitli ste sa v situácii, s ktorou si neviete dať rady? Nevešajte hlavu, nie ste v tom sami! Vyhľadajte pomoc niektorej organizácie, ktorá sa na nedonosené deti špecializuje.

 • MALÍČEK

Občianske združenie, ktoré oficiálne vzniklo v roku 2011 z iniciatívy rodičov predčasne narodených detí. Ich snahou je byť mostom medzi rodinami a odbornou verejnosťou, aby prispeli k zlepšeniu starostlivosti o nedonosené deti a ich rodiny. Snažia sa o zviditeľnenie problematiky predčasných pôrodov a o komplexnú starostlivosť o rodiny.

Kontakt: nasmalicek@gmail.com

 • DAJME ŠANCU PREDČASNIATKAM!

Občianske združenie je zamerané predovšetkým na osvetu a väčšiu informovanosť žien, že predčasný pôrod je rizikovým faktorom pre dieťatko a mali by sa usilovať predchádzať mu. Snahou OZ Dajme šancu predčasniatkam! je informovať a spojiť sily tak, aby sa konkrétne a potrebné informácie šírili správnym smerom.

Kontakt: nedonosenedieta@gmail.com

 • PREDČASTNIATKO.SK

Kopec informácií môžete nájsť aj na portále www.predcastniatko.sk, ktorý ponúka informácie pre rodiny detí, ktoré boli narodené predčasne. Zaoberá sa starostlivosťou o ne, ale venuje sa aj iným témam súvisiacim s deťmi a materstvom.

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma