AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Keď rast bolí...

V noci ho bolesti nôh budili zo spánku a niekedy dokonca plakal! Lekárske vyšetrenia však ukázali, že je zdravý. Diagnóza bola pre vydesených rodičov úľavou, Kajo mal "len" rastové bolesti.
Keď rast bolí...

Rastové bolesti boli v odbornej lekárskej literatúre popísané už na začiatku 19. storočia. Hoci moderná veda o týchto nepríjemných problémoch, ktoré u malého percenta detí sprevádzajú búrlivé obdobie rastu, vie takmer 200 rokov, stále netuší, prečo u niektorých detí k bolestiam dochádza a u iných nie.

Rastové bolesti dolných končatín, ktoré sa u detí objavujú medzi 3 až 12 rokom, môžu mať rôznu intenzitu a dostavujú sa zvyčajne v noci. "Rastové bolesti sú častou príčinou nočných bolestí dolných končatín v detskom veku." Potvrdzuje napríklad olomoucký neurológ Ján Hálek.

Kajova mamička si oddýchla

"Hmm, to sa mi nepáči!" Utrúsila medzi rečou Kajova pediatrička a vypísala vydesenej mamičke žiadanku na neurológiu a ortopédiu. Tam sa po sérii vyšetrení, ultrazvukov, röntgenov a odberov ukázalo, že je Kajo zdravý, ako buk. A tak sa k nie príliš taktnej pediatričke Kajova mamička vracala s upokojujúcou diagnózou: "rastové bolesti".

Celej peripetii predchádzala séria bezsenných nocí, keď sa 3-ročný Karolko budil s tým, že ho hrozne bolia nožičky, mnohokrát dokonca plakal. Ráno ale nočná epizóda pôsobila ako zlý sen, cez deň totiž Kaja nohy neboleli, len bol po rušných nociach unavený, rovnako ako jeho mamička.

6 vecí, ktoré by ste mali o rastových bolestiach vedieť

  • Rastové bolesti sú podľa odborníkov najčastejšou príčinou opakovanej nočnej bolesti svalov a kostí dolných končatín v detskom veku.
  • Typická je najmä bolesť v oblasti prednej strany predkolenia, lýtka a jamky za kolenom. Bolesť býva obojstranná.
  • Obdobie najčastejšieho výskytu má dva vrcholy: 3 až 5 a 8 až 12 rokov. Avšak bolesti sa môžu objavovať aj medzi týmito obdobiami.
  • Sila bolesti je rôznorodá, od miernej po veľmi intenzívnu.
  • V niektorých prípadoch sú nepríjemné nočné epizódy viazané na pohybovo náročné dni.
  • Bolestivé stavy zvyčajne nesprevádzajú ďalšie symptómy.

Ako nepríjemné chvílky prekonať?

Mamička malého Kaja bola síce šťastná, že jej syn nemá žiadne závažné ochorenie, avšak samotnú bolesť vyslovenie diagnózy samozrejme nijak nevyriešilo. Napriek tomu sa jej dostalo niekoľkých rád, ktoré Kajovi pomohli prekonať nepríjemné chvíľky.

Najprv mamička na odporúčanie lekára malému chlapcovi vysvetlila, že nejde o nič závažné, že mu proste len rastú nožičky - dokonca ich spolu modelovali z plastelíny a ťahali za ne. Kajovi pomáhali teplé suché obklady, lekárom odporúčanú jemnú masáž odmietal. Keď bolo najhoršie, dávala Karolkovi mamička sirup proti bolesti, čo jej tiež lekár povolil. Asi najlepšie však zaberala maminkina náruč a presun do bezpečia a láskyplného tepla rodičovskej postele.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma