AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Keď mama nosí svoje dieťa ako kengura

Rozhodli ste sa, že budete svoju ratolesť nosiť ako mama kengura? Potom dbajte na správny výber nosidla alebo šatky, aby boli pre vaše dieťatko zdravotne neškodné. Veľmi dôležitý je aj spôsob a doba nosenia.
Keď mama nosí svoje dieťa ako kengura

Tak ako každá vec má i nosenie detí v šatke alebo nosidielkach svoje výhody a nevýhody. Medzi nesporné benefity patrí blízky kontakt s dieťaťom, ktorý bábätku dodáva potrebný pocit bezpečia. Dieťa totiž počuje váš dych a tlkot srdca podobným spôsobom, ako ich slýchalo pred narodením.

Domov a rodina | Zdravá výživa | Životný štýl | Batoľa | Dojča

Ako sa vyhýbať alergii

Navyše cíti vašu vôňu, čo ho upokojuje. Obmedzený priestor a tesnosť šatky zase imitujú polohu v maternici. A, samozrejme, obrovskou výhodou sú vaše voľné ruky. To sa vyplatí nielen v domácnosti, ale najmä v prípade, že máte viac ratolestí.

S nosidielkom či šatkou sa môžete pohodlne vybrať na výlet a určite ich oceníte i v mestskej hromadnej doprave alebo v budovách, kde nie je výťah. Iste nám dáte za pravdu, že cestovať s kočíkom nie je vždy ľahké a nosidlo vám výjazdy dosť uľahčí.

Samozrejme, je tu však i fakt, že dieťa sa „prenesie“, takže niekoho môže bolieť chrbát. Tiež sa hovorí, že nosené deti menej plačú a intenzívny fyzický
a zrakový kontakt s mamičkou prispieva k vývoju ich citových väzieb a väčšej psychickej vyrovnanosti. Niektoré pozície v šatke dokonca uľavujú pri nadúvaní.

A aké sú nevýhody nosenia? V prvom rade je to váha dieťaťa, ktorá zaťažuje telo nosiča. Rizikom je možnosť zakopnutia a spadnutia. Tiež nie všetky deti majú nosenie rady, bábo na to treba zvykať už od začiatku. Keď do šatky alebo nosidla uložíte odrastenejšie dojča, bude to pre neho nezvyčajné a pokusy o nosenie sa môžu skončiť fiaskom (nebude sa mu to páčiť a bude kričať na celé kolo).

Niektoré mamičky však predstavujú druhý extrém a nosia svoju ratolesť skoro nepretržite, čo je tiež chyba. Celodenné nosenie bráni drobcovi v aktívnom preskúmavaní okolia a neposkytuje mu priestor na samostatnú hru. Navyše, dieťa i mamička potrebujú určitú dobu na pokoj a odpočinok.

Medzi ďalšie nevýhody nosenia v šatke patrí i to, že urobiť správne uviazanie si vyžaduje určitý cvik, čo môže niekoho odradiť už na začiatku. V tomto ohľade je praktickejšie ergonomické nosidlo. Aby ste predišli akýmkoľvek zdravotným komplikáciám, kupujte nosidielko či šatku vždy v špecializovaných obchodoch.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl | Dojča

Zacvičte si pre vyššie IQ

Stavte radšej na kvalitu, ide predsa o zdravie vášho potomka! Keď si kupujete prvú šatku, dajte si odborne poradiť, ako do nej dieťa správne uviazať. Niektoré obchody organizujú aj kurzy šatkovania. Pri výbere šatky by ste mali dopredu vedieť, na aké typy uväzovania ich budete používať.

Nechajte si poradiť, či je pre vás vhodnejší pružný, alebo pevný typ. Pri kúpe nosidielok dbajte aj na zdravotnú neškodnosť. A keď už začnete dieťa nosiť na hrudi, buďte vnímavá k jeho potrebám. Hoci je bábätko v šatke veľmi spokojné ako novorodenec, neskôr môže uprednostňovať kočík.

Nosenie detí pohľadom Lucie Harnošovej

Obvykle chcú byť deti intenzívnejšie nosené zhruba do pol roka, kedy ich už začne lákať i svet „vonku“ a batolia sa od vás na čím ďalej, tým väčšie vzdialenosti. Vďaka bezpečnej náruči, ktorú im ponúkate, sú odvážne, priebojné, ale v žiadnom prípade nie rozmaznané.

Nepotrebujú na seba strhávať pozornosť, pretože vedia, že ju dostanú, keď ju potrebujú, a vyžadujú si ju inými spôsobmi. Deti môžete nosiť na rukách, ale nebude to pre vás ani pre bábätko veľmi pohodlné. Pohodlnejšie sú šatky, vaky alebo nosidielka. Je však dôležité, aby dieťatko bolo správne uviazané. Dlhodobým nezdravým nosením môžete dieťaťu skôr ublížiť.

Alebo dokonca i sebe, keď si zničíte chrbát nevhodnou „klokankou“ alebo „no name“ šatkou čiže odstrihnutým pásom látky z galantérie. Pre novorodenca sú ideálne elastické alebo pevné šatky, kde sa bábätko nosí v klbôčku. Dobre uviazané je dieťa vtedy, pokiaľ má čelíčko, noštek, bradu, pupček a rozkrok v jednej osi.

Domov a rodina | Materstvo | Peniaze | Zábava | Životný štýl

25 "vychytávok", ktoré rodičom spríjemnia život. Alebo nie?

Vy máte šatku na oboch ramenách pohodlne rozprestretú a pritom poriadne utiahnutú. Z tohto dôvodu je dôležité mať kvalitný výrobok, pretože s nekvalitným sa viaže ťažko a nikdy pre vás nebude taký pohodlný. Pri nekvalitnej šatke sa rozväzuje uzol a často povoľuje celé uviazanie.

Dávať pozor by ste si mali i na tzv. klokanky. Sú to nezdravé nosidielka, ktoré nemajú dostatočne široký pruh medzi nožičkami dieťaťa, a tým nezabezpečujú ergonomické nosenie. Nebývajú pohodlné ani pre vás ako nosiča. S kvalitným ergonomickým nosidlom pohodlne unesiete aj staršie deti, a to i niekoľko hodín. Nosenie čelom vpred je tiež nezdravé.

Nielenže nezabezpečuje zdravú polohu dieťaťa, ale navyše má dieťatko priveľa podnetov z okolia, nemá sa kam schovať a často sú potom deti z takého nosenia predráždené a uplakané. Nosiť môžete i staršie deti – v ergonomickom nosidle alebo v šatke uviazanej na chrbte.

Často sa stáva, že sa po narodení mladšieho súrodenca opäť vráti potreba starších detí nechať sa občas „ponosiť“. Alebo tiež v čase, kedy sú deti choré či utrápené. Doprajte im nosenie aj v staršom veku, pokiaľ to potrebujú. Nosiť môže i váš partner. Naučte svojho muža uviazať šatku alebo ho rovno vezmite so sebou na kurz šatkovania.

Niekedy sa dokonca stáva, že muži vedia uviazať dieťatko ešte lepšie alebo skôr než ženy. Jednoducho potom môžete poslať tatka s dieťaťom na prechádzku a sama si odpočinúť. Alebo mu odovzdať staršie ťažké dieťa, ktoré by ste už neuniesli.

Muži oceňujú fyzický kontakt s dieťatkom, získajú vďaka tomu potrebnú otcovskú sebadôveru a radi sa zapoja i do ďalšej starostlivosti o dieťa.

Domov a rodina | Peniaze | Životný štýl

FOTO: Najkrajšie svadobné šaty roku 2014

Nosilie ste svoje dieťa v nosidielku alebo šatke? Aké máte skúsenosti?

Katarína: Nie, nikdy. Vôbec nie som za nosidlá. Deti sa tým môžu poškodiť oveľa viac, než je zdravé. A argument, že je to ako u mamy v brušku, na mňa neplatí. V bruchu sú v plodovej vode a tým nadnášané, ale v nosidle visia ako vrece cementu. Uprednostňujem klasiku, teda kočík.

Eva: Nosidlo používam len v čase, kedy staršieho syna vyzdvihujem v škôlke. Na prvé poschodie by som sa s kočíkom nedostala. Takto môžem dať malého pohodlne do nosidla a je po probléme.

Jana: Prvé dieťa som vozila len v kočíku. Bolo to nespokojné, urevané a nespavé dieťa. Skúšala som nosidielko, ale bez úspechu a radšej som ho potom nosila na rukách, z čoho ma potom dosť bolel chrbát. Druhé som od narodenia nosila v šatke a striedala som to s kočíkom. To sa nám veľmi osvedčilo, bola som veľmi spokojná!

Malej bolo dobre, a keď bola nevrlá, tak sa v šatke ihneď upokojila. Bolo to pohodlné ako pre dieťatko, tak pre mňa. Mala som voľné ruky a mohla som robiť, čo som práve potrebovala.

Dominika: Máme doma nosidlo a nemôžeme si ho vynachváliť. Malý je tak trochu mamičkár, takže ho s nosidlom môžem mať stále pri sebe. V kočíku je ale aj tak najspokojnejší.

Zuzana: Na 99% používame kočík a zvyšné 1% pripadá na nosidlo, ktoré si berieme len na výlety, kam by sme sa s kočíkom nedostali. Výhodou kočíka je i to, že doň hodím všetko potrebné a nemusím sa s tým ťahať v batohu na chrbte.

Linda: Školiteľka na kardiopulmonálnej resuscitácii nosenie detí v šatke na bruchu neodporúča. Hrozí riziko, že žena zakopne a spadne na brucho.

Lenka: Kombinovala som oboje, Manducu a kočík. Nosenie si nemôžem vynachváliť.

 

 

Nosenie detí pohľadom fyzioterapeutky Evy Prokůpkovej

Nespornou výhodou nosenia v šatke či nosidielku sú voľné ruky mamičky. Pri správnom uviazaní alebo správne vybranom nosidielku má dieťa zaistenú
tzv. abdukčnú polohu v bedrových kĺboch (nožičky roztiahnuté od seba), čo je poloha, ktorá sa používa pri nesprávnom vývoji bedrových kĺbov (vrodenej dysplázii bedier).

Ako fyzioterapeut ale vidím niekoľko úskalí, ktoré prináša nosenie detí. Pokiaľ sa dieťa pohybovo nevyvíja správne (týka sa až 30 % detí), môže nosenie tento nesprávny vývoj ešte prehĺbiť. U pohybovo zdravého dieťaťa, pokiaľ ho rodičia nosia celý deň, môže, naopak, pohybová porucha vzniknúť – dieťa nedostane priestor na spontánnu pohybovú aktivitu a nemôžu sa mu tak vytvárať také potrebné svalové súhry.

Problémy tiež môžu nastať pri nesprávne zvolenom uviazaní alebo pri chybnom uviazaní (málo pevné uviazanie, nevhodne zvolená poloha) alebo v zlom nosidielku. Pokiaľ má nosené dieťa rovný chrbát (napr. je čelom od nosiča), dochádza k veľkému tlaku na chrbticu a dieťa je do budúcna ohrozené hlavne bolesťami chrbta.

Deti do 6–9 mesiacov by sa tiež nemali, keď majú zdravé bedrá, nosiť vo vertikálnej polohe. Pri nesprávnom uviazaní existuje dokonca riziko pridusenia alebo udusenia dieťaťa – predklonom jeho hlavy alebo upchaním úst a nosa telom matky alebo látkou šatky.

Keď ale bude v šatke pohybovo zdravé dieťa, budú sa používať vhodné uväzovania alebo nosidielka a dieťa nebude v šatke celý deň, nemal by tento spôsob nosenia mať negatívny dopad na jeho zdravie. Umiestnenie do šatky či nosidla však nevedie k pohybovému rozvoju, je potrebné ho používať rozumne a nechať dieťaťu dostatok voľnosti na zemi alebo v postieľke pre hru a rozvíjanie pohybových schopností.

Dôležité pravidlá

Dieťa by malo byť vždy čelom k tomu, kto ho nosí. Chrbát dieťaťa by mal byť (pri zakladaní uviazania) aspoň do 14 mesiacov veku dookrúhla. Kolená by mali byť vyššie, ako sú bedrové kĺby (tzv. poloha do písmena M).

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma