AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Keď má maminka voľno

Čo sa stane, keď získate jeden deň voľna? Teda myslíme skutočný deň voľna, bez pracovných i rodinných povinností?
Keď má maminka voľno

Pýtala som sa najbližších kamarátok, ako trávia dni, ktoré majú len pre seba. A zistila som, že sa vlastne zhodneme na jedinej rozkoši – keď už ne- musíme nič, čítame si, dáme si pohár dobrého vína a spíme. Deti sú u babičky, manžel
s kamarátmi, tak šup do postele s knihou...

Domov a rodina | Materstvo | Peniaze | Slávne maminky

SKUTOČNÝ PRÍBEH: Ako si mamičky založili úspešnú firmu

A čo chcieť viacej? Kamarátka, ktorá sa rozpísala trochu viac, ma informovala, že najväčšiu radosť jej robí, keď môže variť len pre seba a len to, čo jej chutí a čo zvyšok rodiny, samozrejme, neje.

Vôbec sa necíti vinná za to, že si deti dávajú v tej istej chvíli napríklad párok v rožku v zoo, pretože im nepripravila zdravé jedlo. „Bez toho to jeden deň prežijú, ja bez svojho dňa len pre seba nie,“ dodala nakoniec.

Lekcie žonglovania

Náš život vyžaduje absolútne sústredenie. Na deti, na povinnosti v práci, na partnera. Tiež na rodičov, rodinu a tak ďalej. Je tisíc vecí, ktoré musíte za deň zvládnuť.

V zamestnaní večer vypnete počítač a idete domov, rodinu ale takto odstaviť nemôžete. Požiadavky sa na vás hrnú zo všetkých strán, a ak si chcete počas dňa chvíľu odpočinúť, hneď vás okrem povinností zasypú i výčitky svedomia, že nie ste dobrá matka. Inak by ste sa predsa neponevierali pri okne, keď treba vyžehliť, vyprať...

Bez výčitiek

Ako si teda vybojovať čas len pre seba? Chceme ho všetky, pre veľkú väčšinu z nás je však prakticky nemožné nájsť v dennom pláne štrbinku, ktorá by bola len a len naša. Psychológovia sa na skupine žien s deťmi snažili zistiť, prečo sú také vyťažené a čo im zaberá najviac času.

A prekvapivo došli k tomu, že je to vlastné nastavenie žien, ktoré kvôli akémusi falošnému pocitu viny nedokážu delegovať svoje povinnosti ďalej. V stručnosti to znamená, že keď sa vám svokra ponúkne, že vezme deti na prechádzku, mali by ste sa jej poďakovať a zbaliť deťom batôžky a nie hľadať v jej slovách osteň, že s vami by sa vlastne nikam nedostali.

Domov a rodina | Materstvo | Novorodenec

Prvá noc novorodenca doma

Tak isto nemusíte denne umývať podlahu, naozaj to nikto neocení a kôpky vyžehlenej bielizne si tiež nikto nevšimne. A pokiaľ trváte na vyššie uvedených pravidlách, potom sa poraďte s manželom, či nemáte v rozpočte peniaze na paniu na upratovanie. Väčšinou sa nájdu a vám sa uľaví.

Urobte to

Dokiaľ si nenastavíte jasné pravidlá a vaše voľné dni nebudú fungovať, mali by ste mať v zálohe plán prvej pomoci, ktorý vám pomôže užiť si chvíle voľna aspoň občas. Keď ste pracujúca mamička, pokojne si z času na čas vezmite deň dovolenky a nepremýšľajte nad tým, či nenechať doma aj deti. Nie. Tie patria do školy a vy máte deň len pre seba.

Nájdite si výpomoc na opateru o deti, ktorej naozaj veríte. Je to síce ťažké, ale keď sa vám podarí nájsť tetu na stráženie, alebo sa dohodnúť s ochotnou babičkou a budete vedieť, že stredajšie podvečery sú vaše, bude sa vám hneď lepšie dýchať.

A nie že novo získané hodiny presedíte v práci nad uzávierkou. Ak vaše deti majú dostatočný vek i rozum na to, aby pochopili, že občas potrebujete mať pokoj a vypadnúť zo zabehaných koľají, dajte im najavo, že na svojom práve na voľný čas trváte rovnako ako ony na tom svojom.

A že si budú musieť večeru raz ohriať samy? No a čo, vy nie ste ich servis ani kuchárka. Len ich učte samostatnosti i tým, že nebudete permanentne
k dispozícii. Teraz pár slov k vášmu mobilu. Je normálne, že i počas dňa, kedy nebudete mať svoje deti pod kontrolou a na dohľad, ich budete chcieť kontrolovať. Nerobte to.

Ako mantru si opakujte, že sú v dobrých rukách a nič im nechýba. A opakujte si to tak dlho, kým tomu naozaj uveríte. Deťom naozaj chýbame len v prípade, že ich bolí kolienko.

Domov a rodina | Materstvo | Slávne maminky | Zábava | Batoľa

Betka Stanková: Pocit materstva sa nedá opísať slovami!

Ak si beriete deň voľna preto, aby ste sledovali telenovelu, povaľovali sa na gauči, jedli zmrzlinu a nerobili naozaj vôbec nič, zabudnite na výčitky svedomia a uvedomte si, že to robíte pre svoj pokoj v duši a že rozhodne nejde o záhaľku. Ba čo viac, robíte to i pre svoje deti, pretože tie potrebujú predovšetkým spokojnú mamu.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma