AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Keď je choré batoľa

Plač, polihúvanie, odmietanie jedla... Prihlásilo sa nepríjemné nachladnutie a treba sa s ním čo najlepšie vyrovnať a malému maródovi spríjemniť dni liečenia. Ako teda na to?
Keď je choré batoľa

Hlavne piť!

V dobe choroby veľa detí trpí nechutenstvom, a tak nemá cenu ich do jedla nútiť. Podávajte skôr ľahšie pokrmy, na ktoré je dieťa zvyknuté, má ich rado, sú dobre stráviteľné a tiež sa mu ľahko prehĺtajú. Pamätajte, že keď dieťa bolí v krku, nebude sa mu chcieť prehĺtať (určite to sama dobre poznáte z vlastnej skúsenosti napríklad pri angíne).

Polievka alebo kaša by mu však nemali tak prekážať, možno zje aspoň pár lyžičiek. Oveľa dôležitejší je však pre neho pitný režim. Pri jeho dodržiavaní buďte skutočne nekompromisní, najmä pokiaľ má dieťa hnačku alebo sa veľa potí. Hrozí riziko dehydratácie, ktorá je pre také malé deti veľmi nebezpečná.

Dávajte mu priebežne piť obyčajnú vodu, prípadne vlažnejší ovocný čaj, môže byť mierne osladený medom, po lyžičkách skúšajte i slabší čaj lipový alebo bazový. Tekutiny navyše napomáhajú k rýchlejšiemu spľasknutiu a zvlhčeniu zdurených slizníc, ktoré sú pre nádchu typické.

Veľkou výhodou je, ak dieťa stále ešte dojčíte. Jednak má postarané o pravidelný prísun tekutín a navyše má odolnejšiu imunitu oproti deťom, ktoré boli dojčené kratšiu dobu alebo vôbec. Nádcha by tak u neho mala mať oveľa ľahší priebeh.

Buďte mu stále nablízku

Nádcha, bolesti v krku, kašeľ, vysoká teplota. K tomu býva často mrzutejší, podráždenejší, unavenejší, plačlivejší... Snažte sa byť svojmu malému maródovi čo najviac nablízku, utešujte ho, práve vy ste jeho najväčšia opora. V období choroby totiž potrebuje cítiť väčšiu istotu, zázemie a pohodu.

A najlepšie pre malého maróda je, pochopiteľne, keď má neustále okolo seba najbližšie osoby. Usteľte mu trebárs v obývacej izbe, aby vás mal neustále na očiach, možno bude vyžadovať častejšie maznanie, fyzický kontakt, tak mu ho doprajte. Nestresujte sa tým, že nemáte hotové svoje bežné domáce povinnosti. Tie počkajú, pohodlie a pokoj vášho dieťaťa majú teraz prednosť.

Nenúťte ich ležať

Udržať choré malé dieťa v pokojnom režime celý deň v posteli môže byť často nadľudský výkon. Obvykle tak vydržia len v akútnej fáze ochorenia, deň-dva, len čo však teplota poľaví, prípadne sa zlepší nádcha, vaša snaha udržať ho pod perinou bude márna. Preto ho nenúťte ležať, len dozrite na to, aby bolo dobre oblečené, zbytočne sa nepotilo alebo, naopak, neprechladlo.

Pozor na nožičky

Práve končatinami ľahko a rýchlo uniká teplo, takže môže pomerne rýchlo dôjsť k prechladnutiu organizmu. V zimnom období je preto dôležité, aby dieťa vždy malo ponožky, dupačky alebo overal, obzvlášť ak väčšinu dňa trávi hrou na zemi. Nohy v teple skrátka treba udržiavať hneď odmalička.

Čítajte, spievajte...

Obrňte sa trpezlivosťou a rozhodne neprepadajte panike. Choré batoľa totiž treba zabaviť, aby sa nenudilo. Absenciu každodenných vychádzok skrátka poznať, a tak je nutné dieťa oveľa viac doma zamestnávať. Na druhej strane sa však ponúka celý rad aktivít na zábavu.

Deti v tomto veku sú veľmi zvedavé, rady poznávajú a učia sa nové veci, len záleží na momentálnej trpezlivosti dieťaťa, ako dlho pozornosť udrží a na akú činnosť bude mať práve náladu.

Prezerajte si spoločne knižky, čarbite s ním po papieri, čítajte mu, rozprávajte rozprávky, riekanky, spievajte mu, skladajte spoločne kocky alebo puzzle... Skrátka, snažte sa voliť pokojnejšiu formu zábavy, aby dieťa toľko nebehalo, ale zároveň sa nenudilo.

Staršie batoľatá určite aspoň na chvíľu zabaví sledovanie obľúbených rozprávok v televízii alebo na DVD. Buďte sama kreatívna, môžete trebárs vyrábať lodičky z papiera, navliekať korále z cestovín alebo napríklad vystrihovať obrázky z časopisov a zostaviť si tak vlastnú originálnu skladačku alebo zoologickú záhradu.

Vyhýbajte sa ľuďom

Nemyslí sa to, pochopiteľne, úplne doslovne, ale opatrnosť je v tomto prípade určite namieste. S chorým dieťaťom samozrejme zabudnite na vychádzky i návštevy príbuzných, dokiaľ mu nebude lepšie. Nepodceňujte ani následnú rekonvalescenciu, o jej dĺžke sa poraďte s pediatrom, záleží totiž predovšetkým na tom, v akej sile choroba u dieťaťa prepukla.

Najmä potom v období chrípkových ochorení epidemiológovia odporúčajú pokiaľ možno sa vyhýbať čo najviac miestam s vyššou koncentráciou ľudí, to platí i pre návštevu detských kútikov, detských predstavení či klubov, preplnených nákupných centier a ďalších podobných miest. Eliminujete tak aspoň čiastočne ďalší prenos infekcie.

Cigarety? Zabudnite!

O škodlivosti fajčenia už boli popísané stohy papiera a stále to nestačí. Pokiaľ
i vy patríte medzi fajčiarky a doma máte malé dieťa, tak vedzte, že neprospievate nielen svojmu zdraviu, ale ani zdraviu svojho potomka.

Fajčiari totiž častejšie trpia deficitom vitamínov i minerálnych látok a sú tak náchylnejší k nachladnutiu a k chorobám dýchacích ciest. To platí aj pre tých, ktorí s nimi zdieľajú domov, pretože i časté pasívne vdychovanie cigaretového dymu má dlhodobý negatívny vplyv na ľudské zdravie. Nefajčite v miestnosti, v ktorej sa dieťa zdržuje, choďte buď na balkón, alebo ešte lepšie, s cigaretami úplne skoncujte. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma