AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Keď ide prváčik do školy

S prvým zvonením nastáva veľká životná zmena. Pre vášho žiačika i pre vás. Ako sa pripraviť na okamihy, ktoré vás čakajú, a ako z možných nástrah (o ktorých ešte ani netušíte) vyjsť víťazne?
Keď ide prváčik do školy

Prvého septembra vezmete svoju ratolesť za ruku, odvediete ju do školy a necháte tam. Je jedno, či pôjde o začiatok povinnej školskej dochádzky,
alebo nástup do škôlky. V každom prípade budete dojatá, napätá, či uspeje a zvládne požiadavky na ňu kladené.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl | Batoľa

Keď to preháňame so zdravou stravou

Nevyčítajte si, že ste zlá matka, ktorá svoje dieťa opustila, pozrite sa na celú situáciu z druhého uhla pohľadu. Vzťahová koučka a autorka hravej terapie pre deti Jodi Lordová tvrdí, že keď nebránite dieťaťu v rozlete, robíte pre neho to najlepšie.

„Pre duševný rozvoj dieťaťa je nevyhnutné, aby sa naučilo byť bez mamičky. Iste, je nutné, aby vedelo, že mamička je po ruke vždy, keď nastane problém. Existuje však množstvo situácií, ktoré by malo vo svojom veku riešiť samostatne. A ono aj chce. Len potrebuje priestor.“

Mamy neplačú

Ste nešťastná z toho, že vaša ratolesť plače vždy už cestou do školy či škôlky? Pozrite sa na to i z druhej strany a overte si, či to tak je aj vo chvíli, kedy sa za vami definitívne zaklapnú dvere. Keď zavoláte pani učiteľke po desiatich minútach, asi zistíte, že vaše dieťa je v pokoji, hrá sa a po mamičke ani nevzdychne. Prečo to teda robí?

Prečo vám kazí deň a slzičkami rozbieha kolotoč výčitiek svedomia? Podľa Lordovej je to preto, že vníma vašu neistotu, vaše obavy, ako to zvládnete, a strach, že sa rozplačete. Keď budete od rána pozitívne naladená a nepripustíte si, že by deň mohol byť iný než skvelý, váš optimizmus sa prenesie aj na vaše dieťa.

Vysvetlite si cestou, kedy sa spolu zase zídete, čo plánujete na odpoludnie, spýtajte sa na to, čo nové sa chystá v škôlke. Rozlúčku zbytočne nepredlžujte, nezabudnite na pusu a nikdy, naozaj nikdy sa nepýtajte: „Ako to tu bezo mňa vydržíš? Neplač, lebo mamička bude plakať tiež.“

Nehovorte, ako veľmi vám bude za dieťaťom smutno. Ono je neisté samo o sebe a bola by zbabelosť odovzdávať svoju neistotu krehkej detskej dušičke. Tá toho má na sebe prechodom do iného prostredia naložené až dosť.

Koniec radosti?

Keď budete počúvať negativistov okolo seba, asi zistíte, že nástupom do akéhokoľvek ústavu končí dieťaťu detstvo a nastávajú povinnosti. Čo je tak trochu úsmevné tvrdenie, ak vezmete do úvahy, že deti v Slovenskej republike nastupujú do škôlky ako trojročné, do školy potom medzi šiestym a siedmym rokom veku.

Pravda ale je, že s nástupom do školy sa vám končí akási voľnosť, kedy ste sa mohli v stredu rozhodnúť, že svojho potomka vezmete zo škôlky a odídete s kamarátkou a jej deťmi na predĺžený víkend na chalupu.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Batoľa | Dojča

10 spôsobov ako utíšiť bábätko

Pre prvákov je nesmierne dôležité (možno dôležitejšie ako samotná výučba), aby si počas (možno dôležitejšie ako samotná výučba), aby si počas prvých mesiacov školskej dochádzky zvykli na pravidelnosť a poriadok, ktorý ich životu dáva práve zvonenie o ôsmej ráno a koniec dopoludňajšieho vyučovacieho bloku o jedenásť štyridsať.

Preto sa snažte nevynechávať dochádzku, nevymýšľať spôsoby, ako
si predĺžiť voľno, ale striktne dbajte na to, aby dieťa plnilo svoje povinnosti tak isto ako vy.

A hlavne, aby sa orientovalo v „časopriestore“, pretože to mu uľahčí nielen vedomie, že po neho o chvíľu prídete, ale tiež ľahko zistí, kedy je veľká a kedy malá prestávka. Jana (33) spomína: „Tomáško začal do prvej triedy chodiť pred rokom a najväčší problém mal nie s učením, ale s tým, že netušil, kedy má zjesť desiatu.

Takže niekedy ju spakoval ešte v rannej družine a potom bol hladný, neskôr sa na ňu nedostalo vôbec a nakoniec sa musel ale trochu ma mrzí, že toto im učiteľka nevy- svetlila, že sa nezamerala na také detaily, ktoré môžu úplne rozhodiť denný režim dieťaťa. V škôlke nastúpi kuchárka a v predpísaný čas im jedlo naloží, vo veľkej škole to chodí inak.“

Strách má veľko oči

Začiatok školského roku je obdobím, ktorého sa mamičky väčšinou boja. Nemá cenu si navrávať, že sa vlastne nič nedeje a všetko bude v pohode ako dosiaľ. Nebude. Vaše dieťa rastie, má celkom iné potreby, ako malo v škôlke
a nástup do školského zariadenia sa odrazí na chode celej rodiny.

Nenechajte sa zaskočiť a v prvých mesiacoch podriaďte všetko novinkám, ktoré nastanú spolu s prvým zvonením. Odmenou vám bude jednotka na vysvedčení, ktorá však nie je taká dôležitá. Hlavné je, aby ste naučili dieťa milovať vzdelávanie a túžiť po nových vedomostiach.

Uvedomte si, že je na začiatku celoživotného štúdia a nevhodným prístupom v prvých dňoch školy by ste mohli jeho túžbu po vedení nezvratne pokaziť. Takže k nemu pristupujte citlivo, pokojne a s úsmevom!

Mimochodom, vedeli ste, že pedagógovia väčšinou nechcú, aby ste deti vedomostne pripravovali a učili ich čítať, pretože máte pocit, že náskok je potrebný? Zhodujú sa v tom, že metódy výučby, pokiaľ nie ste pedagóg, nepoznáte a môžete dieťa otráviť. Takže ak máte pocit, že vaše dieťa nedokáže rovnako ako susedov Janíčko čítať, písať a rátať, a je predurčené na neúspech, zadržte a šlabikár nekupujte.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Batoľa | Dojča

Detský lekár by mal byť radca, ale i priateľ

Preto ide predsa do školy, aby sa to naučilo. Keď to bude vedieť, bude sa nudiť. A tým pádom zlostiť. Pozor, v prvých dňoch nového režimu bude dieťa chodiť zo školy unavené tak, že si pokojne zdriemne ešte medzi štvrtou hodinou a večerou.

Nebráňte mu, naopak, robte všetko preto, aby si detský organizmus odpočinul a načerpal sily. Vymýšľajte jedlá, ktoré dieťa miluje a zároveň sú i nutrične vyvážené. Dbajte na dostatočný prísun vitamínov. Večierku nastavte na ôsmu (skoro dvanásť hodín spánku prvákovi neuškodí).

Preťažené deti horšie znášajú stres. Aj ich imunitný systém je oslabený, takže sa môže stať, že v prvých mesiacoch dochádzky do kolektívu bude dieťa viac choré. To môže byť signálom, že je preťažované.

Vysoká škola rodičovská

  • NEOHOVÁRAJTE UČITEĽA

Nikdy sa nestavajte proti učiteľ- skej autorite, inak dieťa zmätiete.

  • HLAVNE TRPEZLIVO

Nevie vaše dieťa povedať, čo má za úlohu? Nekričte na neho.

  • ZNÁMKY NIE SÚ PRIORITA

Hlavná je spokojnosť vášho die- ťaťa. Inak mu učenie znechutíte.

  • ZA JEDNOTKY ODMENA

Koniec koncov, vy tiež za prácu dostávate mzdu a prémie.

  • VOĽNÉ VÍKENDY

Úlohy robte v piatok, voľno vždy využite pre zábavu.

  • DESIATY A OBLEČENIE

Tie chystajte večer, ušetríte si drahocenné minúty ráno.

 

Tipy na prvé dni a mesiace

1. Časový plán

Ukážte svojmu dieťaťu, ako prebieha časový plán. Včas mu vysvetlite, ako sa striedajú prestávky i vyučovacie hodiny. Vyskúšajte, či dokáže sedieť aspoň tridsať minút v pokoji. Dobré je, aby dieťa pocho- pilo, že škola sa začína zvonením, končí obedom, potom nastáva zábava v družine, prípadne krúžky.

2. Hovorte s nimi

A to hlavne o tom, čo cítia a ako sa im darí. Prežívajte spoločne snahu nájsť si nových kamarátov, chváľte, keď zistíte, že s podnosom s obedom nemusela pomáhať pani družinárka. Odmeňujte drobnými darčekmi prvé pečiatky. Oceňujte samostatnosť potomka.

3. Schôdzka s pani učiteľkou

Stretnite sa spoločne s dieťaťom i pani učiteľkou a doprajte si pár minút nerušeného rozprávania. Vaše dieťa musí vnímať, že pani učiteľku rešpektujete. Koniec koncov, slová klasika tvrdia, že známky v prvej triede sú predovšetkým vizitkou rodičov.

4. Nehovorte negatívne

Len čo začnete pred dieťaťom spomínať na vlastnú šikanu a hnus- né obedy, ktoré ste museli jesť, myslíte si, že sa mu do veľkej budovy bude chcieť ísť?

5. Nebojte sa

A dajte najavo vlastnú nervozitu z nového. Navzájom sa s potomkom podporte a utvrdzujte sa v tom, že ste tím, ktorý zvládne i nemožné. Prípadne pozvite domov kamarátov svojho dieťaťa, ktorých čaká rovnaká skúsenosť, a nechajte ich, aby spolu prebrali, čoho sa boja. Ideálne je, ak spolu do rovnakej triedy nastupujú aspoň dve deti, ktoré sa poznajú zo skorších rokov.

6. Napíšte odkaz

Do desiatového boxu dajte okrem výživnej cereálnej tyčinky aj odkaz. Stačí namaľované srdiečko.

7. Neodstrkujte ho

Vaše dieťa musí vedieť, že ste tu pre neho a problémy sa nezametajú pod koberec. Preto venujte pozornosť všetkému, čo vám hovorí. Viete napríklad, aké zložité je nájsť v tej budove toalety?

8. Pripravte párty

Naplánujte zoznamovaciu akciu pre nervóznych spolužiakov vášho dieťaťa a ich rodičov. Iste to uvítajú.

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma