AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Keď dojčiatko trápi kašeľ

Každá matka myslí denno-denne na svoje dieťa. Hádam dvojnásobne to platí, pokiaľ ide o jeho zdravie. Obzvlášť, ak je to niekoľkomesačné batoľa a s chorobami detí nemá mamina ešte skúsenosti. Vtedy aj kašeľ dá poriadne zabrať – ako dojčaťu, tak aj mame.
Keď dojčiatko trápi kašeľ

Kašeľ je obranný reflex mechanizmu, ktorý udržiava voľné dýchacie cesty a vzniká, ak dýchací systém napadnú vírusy či baktérie. Je jedným z typických príznakov infekcie dýchacích ciest a práve tie patria k najčastejším ochoreniam u detí. Obzvlášť na jeseň a v zime – v čase hmiel, dažďa či sychravého počasia. Rozlišujeme suchý a vlhký kašeľ. Kým suchý, dráždivý sa objavuje v počiatočných fázach ochorenia, zhoršuje sa v teplom a suchom prostredí a je neproduktívny, hlien z dýchacích ciest odstraňuje až vlhký kašeľ, keď sa dá hlien „do pohybu“.

Optimálne prostredie na liečenie

Dojčaťu ustelieme vyššie pod hlavou, aby sme zabránili stekaniu hlienov z nosa do hrdla. Odporúča sa podložiť buď nohy postele, alebo priamo matrac priamo v miestach, kde máva dieťatko hlavičku. Vysoký vankúš nie je vhodný. Netreba zabúdať ani na optimálne prostredie. Suchý vzduch totiž vysúša sliznicu dýchacích ciest, prílišné zvlhčovanie zasa podporuje výskyt roztočov a plesní. Preto je dôležité často a nárazovo vetrať, optimálna teplota je 19 -20 stupňov Celzia. Pomôcť môže aj kompresorový inhalátor a inhalovanie pary z minerálky alebo ampuliek s kyselinou hyalurónovou, či zvlhčené uteráky na radiátoroch alebo nad postieľkou dieťatka.

Pravidelné čistenie nošteka i dostatok tekutín

Zabúdať netreba ani na pravidelné čistenie nošteka dieťatka. Vhodná je napr. odsávačka hlienov a nosové kvapky určené pre dojčatá s obsahom morskej soli, ktoré citlivú nosnú sliznicu nedráždia. Roztok morskej vody zároveň hlieny riedi, takže ich môžete jednoduchšie odsať. Hlienov sa organizmus ľahšie zbavuje zároveň vtedy, keď dieťatko prijíma dostatočné množstvo tekutín. Odporúča sa napr. nesladený čajík proti kašľu, špeciálne pre dojčatá.

Keď pomáha prírodná medicína

Z prípravkov proti kašľu sú bezpečné tie na prírodnom základe. Patrí sem aj sirup najpredávanejší prírodný sirup na kašeľ na Slovensku Stodal*, ktorý je vhodný aj pre deti od veku 0+. Jeho výhodou okrem iného je, že mamička nemusí riešiť, či jej dieťa trpí suchým dráždivým alebo vlhkým hlienovitým kašľom. Niektoré deti totiž pri kvapôčkových infekciách kašlú striedavo sucho aj vlhko.

BOIRON-STODAL-krabicka-new.jpg

Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa, prípadne sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

*Predaje Stodalu podľa IMS Market Viewer v období 01/2014 – 06/2015.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma