AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Keď dojčenie bolí

Prvé týždne po pôrode pre vás môžu byť veľmi náročné, zvlášť keď dojčenie neprebieha tak, ako ste si pôvodne predstavovali. A pokiaľ sa navyše pridá bolesť bradaviek alebo zápal, niet divu, že by ste radšej dojčiť prestali. Čo s tým urobiť?
Keď dojčenie bolí

Príbehov na tému bolestivé dojčenie som počula stovky. Jedna moja kamarátka dojčila týždeň a tak veľmi ju to bolelo, že radšej dala prednosť fľaši s umelým mliekom. Druhá dojčila päť mesiacov a za ten čas mala dvakrát zápal prsnej žľazy a niekoľkokrát popraskané a krvácajúce bradavky. Bolesť to vraj bola príšerná.

„Mám dvojmesačnú dcéru a neustále problémy pri dojčení, skoro zakaž- dým ma bolia dvorce v mieste, kde ich dcéra stíska, vyzerá to, ako by ma hrýzla ďasnami. Dojčím poležiačky a stále kontrolujem, či ležím správne. A po dojčení ma väčšinou bolia i bradavky, je to taká ostrá bolesť, ktorá vystreľuje z prsníka,“ hovorí dvadsaťosemročná Zuzka. „Dojčenie ma bolelo asi dva mesiace, potom to prešlo.

Myslím, že to bolo tým, že som mala veľmi naliate prsníky,“ spomína na začiatky dojčenia Renáta. Či už teda máte alebo nemáte problémy, prsníky by ste mali počas dojčenia poriadne rozmaznávať.

Maznajte sa

V prvých týždňoch dojčenia sú prsníky silno prekrvené a preteká nimi veľa lymfy, takže sa nečudujte, že sú odrazu napríklad dvojnásobne veľké a plné.

„Pred tehotenstvom som mala jednotky, pri dojčení trojky, to bola nádhera. A bolo mi skoro jedno, či to bolí,“ usmieva sa tridsaťdvaročná Radka. Po dvoch mesiacoch sa však počiatočný stav obvykle usadí a prsníky sa potom pomaly vracajú k pôvodnej veľkosti. Mylne sa niektoré ženy domnievajú, že veľkosť prsníkov určujú mliečne žľazy.

Nie je to tak, za veľkosť „môžu“ tukové tkanivá, ktoré mliečnu žľazu ochraňujú, ale rozhodne nemajú vplyv na množstvo alebo kvalitu materského mlieka. Veľké prsníky rovná sa veľa mlieka teda neplatí, aj s malými môžete dieťa oddojčiť! V každom prípade by ste sa však mali o svoje prsníky starať a treba ich tiež citlivo masírovať.

Masáž im urobí dobre, a to hlavne preto, že nástup tvorby mlieka nebude taký prudký, vaše prsníky nebudú také naliate a tým pádom nebudú tak bolieť. A ako na to ísť? Položte obe ruky okolo prsníka a prechádzajte nimi od hrudníka k prsnému dvorcu. Ruky krúživými pohybmi prechádzajú okolo prsníka. Môžete skúsiť zapojiť aj prsty.

Máte správnu techniku?

„Dojčila som asi tri týždne a myslela som si, že to vzdám, tak to bolelo. Potom mi kamarátka povedala, nech zmením polohu pri dojčení a skontrolujem si, či je syn správne prisatý. Po dvoch dňoch už bolo všetko lepšie a vydržala som dojčiť skoro rok,“ hovorí tridsaťšesťročná Mirka.

Ako to zistiť? Pokiaľ si nie ste istá, potom stačí, keď si zapamätáte nasledujúce: správne prisaté dieťa má ústa široko otvorené ako pri zívaní, väčšina dvorca je v ústach dieťaťa, brada a nos dieťaťa sa dotýkajú prsníka, viac dvorca vidieť nad ústami než pod nimi, dolná pera je ohrnutá von, jazyk presahuje dolnú peru, bradavka i s dvorcom je na jazyku, líca dieťaťa nevpadávajú dovnútra a pri cicaní sa pohybujú spánky a uši dieťaťa.

Uvedomte si tiež, že dieťa môže chytiť bradavku a dvorec len za určitých podmienok, a to vtedy, keď sa bradavka dá dostatočne vytiahnuť, dvorec ani bradavka nie sú preplnené mliekom a nie sú opuchnuté.

V prípade opuchu je nutné rozmasírovať opuchnuté miesto smerom hore, nosiť podprsenku, pokiaľ je bradavka najnižšie uloženou časťou prsníka, a nepoužívať mechanickú odsávačku.

Najčastejšie príčiny bolesti

„Prvé dva týždne po narodení Kubka som mala bradavky červené, citlivé a bolestivé. Keď som zavolala laktačnú poradkyňu, povedala mi, že mám nesprávnu techniku. Upravila som ju a problémy zmizli,“ rozpráva tridsaťpäťročná Dana.

Príznaky, o ktorých hovorí, sa začínajú podľa štatistík zhruba pri dvadsiatom dojčení a trvajú deň či dva a potom samy od seba zase zmiznú. Pokiaľ však bolia bradavky aj potom, pravdepodobne robíte niekde chybu a je lepšie niečo podniknúť. Príčin môže byť totiž veľa... 

Bradavka neleží dostatočne hlboko v ústach dieťaťa: Keď leží na prednej časti jazyka dieťaťa miesto vzadu, dôjde v dôsledku prirodzených sacích pohybov k bolestivému treniu a vytvárajú sa na nej citlivé miesta, prasklinky alebo pľuzgieriky.

Prečo nemá bábätko bradavku dostatočne hlboko v pusinke? Buď ho správne neprikladáte k bradavke a bradavka preto z pusy vykĺzne (napríklad keď si dobre nepodložíte ruku, na ktorej máte dieťatko, môže po určitej dobe klesnúť bez toho, aby ste si to všimli, ale dieťa potom nie je tesne privinuté), alebo tlačíte jedným prstom na prsníky, aby ste bábätku uvoľnili nos, a bradavka pritom vykĺzne.

Nebojte sa, že by sa dieťa udusilo, pokojne pritlačte jeho zadoček bližšie k svojmu telu a zmeňte tak uhol nosa k prsníku. Keby malo dieťa málo vzduchu, samo sa pustí.

Bradavka sa vyťahuje alebo sa o ňu správne nestaráte: V tomto prípade sa môžu vytvoriť tzv. ragády, čo sú jemné trhlinky. Niečo podobné sa vám môže utvoriť i na suchých perách a tiež to nie je veľmi príjemné. Ragády dosť bolia a okrem toho môže pre poranenie dôjsť k infekcii (dovnútra sa dostanú choroboplodné zárodky) a zápalu prsníka.

K ragádam dochádza z niekoľkých dôvodov, ale obvykle sú spôsobené nesprávnou technikou dojčenia. Keď musí dieťa otáčať hlavičku alebo ho nedostatočne podopierate, veľmi sa k nemu nakláňate a udržanie polohy vyžaduje námahu, môže začať dieťa „ťahať“ za bradavku.

Tiež sa to stáva, keď dieťa beriete od prsníka bez toho, aby ste uvoľnili tzv. sacie vákuum. Keď budete násilím ťahať bradavku od pusinky dieťaťa, môže dôjsť k natrhnutiu bradavky a vzniku trhliniek. Stačí strčiť do kútika úst napríklad malíček, a to sa budete diviť, ako rýchlo sa dieťatko pustí! Ragády vznikajú aj vtedy, keď sa pri dojčení ponáhľate a dieťa sa veľmi hýbe a nesústredí sa, ťahá za bradavku a trhá ju.

Obvykle sa to deje, keď sa mu pri dojčení „neleží“ dobre. Niektorým mamičkám sa trhlinky vytvoria potom, čo nadmerne používajú odsávačku mlieka (buď je nevhodná alebo odsávajú chybne). A ďalším dôvodom je nesprávna starostlivosť o pokožku prsníkov.

„Mne sa ragády vytvorili z toho dôvodu, že som si nedostatočne menila vložky do dojčiacej podprsenky. Len čo som ich začala meniť častejšie, problémy sa už neobjavili,“ spomína štyridsaťročná Jana.

Bolestivosť spôsobená plesňami: Kvasinková infekcia (alebo múčnivka) je častý problém mnohých dojčiacich mamičiek. Spôsobuje opuch a začervenanie, svrbenie a pálenie, neskôr prudké a bodavé bolesti. Bradavka môže byť šupinatá a suchá, ale tiež červená a lesklá, biela až ružová. Len čo si nie ste istá príčinou bolestivosti bradaviek, vyhľadajte lekára.

Pokiaľ totiž ide skutočne o plesňovú infekciu, môže sa rozšíriť i do pusinky dieťaťa či dokonca na zadoček, čo vedie k úpornému zapareniu. Radšej sa nechajte vyšetriť skôr ako neskôr, pleseň sa môže dostať do mliekovodov (poznali by ste to podľa pálčivej a bodavej bolesti). Liečba spočíva v používaní protiplesňových mastí, napríklad Pevarylu či Canestenu, ktoré vám predpíše lekár v prípade pozitívnej diagnózy.

Sama si tieto mastičky neordinujte, aj keď sú voľne predajné. Obvykle je nutná i liečba dieťaťa. V prípade, že sa dostala infekcia do mliekovodov, musí sa liečiť celkovo. Nevyhnutné tiež je dodržiavať prísnu hygienu: pravidelne si umývajte ruky a často vymieňajte vložky v podprsenke. Pri praní pridajte do posledného plákania ocot, kvasinky ho neznášajú. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma