AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Keď bolí uško...

Prudká bolesť v uchu, nepokoj a zvýšená teplota. Tak sa zvyčajne prejavuje infekcia stredného ucha, ktorá je jednou z najčastejších u detí do piatich rokov. Ako si s chorobou poradiť? Sú potrebné antibiotiká, alebo sa dá infekcia zvládnuť aj bez nich?
Keď bolí uško...

Boľavé uško dokáže poriadne potrápiť. Niet divu, sprevádza HO totiž výrazný nepokoj, svrbenie, časté budenie a obvykle aj teplota. Ušné infekty patria k najbežnejším detským chorobám, v troch rokoch má 4 z 5 detí aspoň raz ušný zápal. Najčastejšie však ušná infekcia "postihne" deti medzi druhým a šiestym rokom. Potom problémy našťastie pomaly ustupujú.

"Naša Adelka mávala odmalička časté zápaly stredného ucha, zakaždým vždy po nádche, pretože sa nevedela poriadne vysmrkať. Odsávali sme síce poctivo, ale jednoducho k tomu mala sklony. Dostávala antibiotické kvapky, prepichli jej dokonca bubienok, aby sa jej uľavilo. Takto to trvalo asi do jej piatich rokov, od tej doby máme celkom pokoj," rozpráva tridsaťpäťročná Dáša z južných Čiech.

Aké infekcie sú najčastejšie? 

Zápal stredného ucha: Takmer vždy súvisí s nádchou, ale nie vždy každé dieťa, ktoré ho má, zápal dostane. Ide o ochorenie, pri ktorom sa začne v strednom uchu vytvárať tekutina, ktorá potom tlačí na bubienok, vyklenuje ho a to pôsobí dieťaťu veľkú bolesť.

Stredné ucho je časť ucha, ktorá je ohraničená oproti vonkajšiemu zvukovodu bubienkom a z druhej strany nalieha na stredné ucho. V strednom uchu sú umiestnené sluchové kostičky - kladivko, nákova a strmienok, ktoré prenášajú zvukovú vlnu na tekutinu vnútorného ucha. Do oblasti stredného ucha ústi Eustachova trubica, ktorá spája stredné ucho s nosohltanom.

"A to je práve tá cesta, kadiaľ sa do stredného ucha dostáva obávaná infekcia z nosa," vysvetľuje lekárka Jitka Vydrová. Zápal zvukovodu: Aj tento zápal je pre dieťa nepríjemný, pretože sa vyznačuje veľkou bolestivosťou. "Vyskytuje sa ale hlavne v letných mesiacoch v súvislosti s kúpaním v rôznych bazénoch alebo prúdoch, ktoré sú infikované baktériami. Infekcia je v tomto prípade obmedzená na kožu zvukovodu a do stredného ucha sa zvyčajne nedostane," uvádza Jitka Vydrová. A táto infekcia sa netýka len detí, veľmi často postihuje aj rodičia.

Príznaky ochorenia a liečba

Určite je dobre, keď dokážete rozpoznať príznaky ušnej infekcie čo najskôr. "Že sa niečo deje s ušami, som vedela okamžite. Syn sa neustále ťahal za uško, bol mrzutý a nechcel jesť. Bohužiaľ to vždy prišlo večer, takže sme nikdy dlho nečakali a rovno vyrazili na pohotovosť, kde mu takmer zakaždým diagnostikovali zápal stredného ucha a uško mu hneď prepichli," spomína tridsaťročná Simona.

Najčastejším prejavom infekcie je únava, zvýšená teplota až horúčka a následná prudká bolesť v oblasti ucha, ktorú žiadna mamička neprehliadne. "Tomu často predchádza prechodená nádcha, či už tekutá, alebo hlienovitá," vysvetľuje Vydrová. Liečba sa prispôsobuje závažnosti stavu. "Ak je zápal na začiatku, postačí lieky symptomatické, teda také, ktoré liečia jednotlivé príznaky. Sú to lieky proti teplote a ušné kvapky proti bolesti.

Keď je infekcia závažnejšia, treba uvoľniť sekrét zo stredoušia prepichnutím bubienka," dodáva odborníčka. Bohužiaľ, práve tento zákrok je veľmi bolestivý, hoci vo finále dôjde k obrovskej úľave. Aby dieťa zákrok zvládlo lepšie, je potrebné bubienok umŕtviť lokálnym anestetikom, čím dôjde k zmierneniu bolesti. "Keď je infekcia bakteriálneho pôvodu, čo sa pozná podľa hlienovitého či hlenovohnisavého charakteru, lieči sa zápal zároveň antibiotikami," upozorňuje lekárka.

Dbajte na prevenciu a učte deti smrkať

Je vôbec možné zápalom predísť? Veľmi ťažko. Hlavná je predovšetkým prevencia nádchy ako taká, takže je namieste učiť dieťa smrkať čo najskôr, pokojne už medzi ôsmym a desiatym mesiacom veku, kedy sa dieťa veľmi rado opičí po dospelých.

Akonáhle totiž zmeškáte správny čas, bude to potom oveľa ťažšie, s batoľatami to bude priamo boj. Smrkať učte dieťa vždy v čase, keď má naozaj nádchu. A ako postupovať? Opakovane predvádzajte dieťaťu, ako sa fúka nosom (nesmie sa fúkať pusou!). Akonáhle sa naučí fúkať, priložte vreckovku k nosu a pri fúknutí upchajte jednu nosovú dierku. Pozor, hlasné trúbenie nie je správne. Vyvoláva totiž zlý tlak v stredouší a môže vyvolať komplikácie.

Viete, že...

...baktérie Streptococcus pneumoniae (pneumokok) sa prenášajú kvapôčkovou infekciou pri hovorení, kašľaní alebo kýchaní? Pneumokokové ochorenia sa delia do dvoch skupín: invazívnejšie, ktoré vyvolávajú napríklad zápal mozgových blán a otravu krvi, a neinvazívne, ktoré spôsobujú okrem iného zápaly stredného ucha či prínosových dutín. Proti pneumokokovým infekciám sa dá očkovať a podľa doktorky Vydrovo sa po zavedení očkovania výskyt stredoušných zápalov znížil.

Kolektív je rajom infekcie

Prečo sú k ušným infekciám náchylné predovšetkým malé deti?

Hlavne je to preto, že práve ony sa pohybujú v kolektívoch, kde bývajú časté infekcie horných aj dolných dýchacích ciest. A infekcia baktériou Streptococcus pneumoniae priamo predisponuje malé deti ku stredoušným zápalom. Niektoré deti potom mávajú zápal častejšie z dôvodov anatomických. Tieto deti majú Eustachovu trubicu kratšiu a užšiu a zápal sa tak ľahšie dostane z nosa do ucha. Medzi rizikové faktory, ktoré zvyšujú početnosť zápalu stredného ucha, patrí aj zväčšené adenoidné tkanivo (nosové mandle) v nosohltane dieťaťa.

Pokiaľ je nosohltan "upchatý" nosovou mandlou, Eustachova trubica nekompenzuje tlak v stredouší a je len cestou, kadiaľ sa do uší dostane infekcia.

MUDr. Jitka Vydrová 
primárka Hlasového a sluchového centra Praha

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma