AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Keď batoľa hryzie: alebo máme doma "piraňu"

Prečo mnohé batoľatá a staršie dojčatá reagujú na niektoré situácie uhryznutím? Najčastejšie do mamičky, súrodencov či malého kamaráta. Sú tieto deti zlé, nevychované či rozmaznané?
Keď batoľa hryzie: alebo máme doma "piraňu"

Keď dvojročný Krištof prichádza do herne detského centra, mamičky zvyčajne podozrivo stíchnu, začnú byť ostražité a niektoré si dokonca volajú svoje batoľatá k sebe. Krištof je už niekoľko týždňov postrachom herne, kde rodičia a deti relaxujú po lekcii cvičenia alebo plávania.

Kryštof nie je zlý, zvyčajne sa s deťmi hrá celkom pekne. Dokonca miluje bábätká, predovšetkým svoju štvormesačnú sestričku. Lenže občas, keď sa dostane do úzkych - chce si čosi požičať či vliezť niekam, kde je plno - zareaguje "skratom" a uhryzne. Čo dostáva jeho mamičku a pochopiteľne aj Krištofa do mnohých nepríjemných situácií.

"Som nešťastná, cítim, ako na mňa väčšina matiek pozerá cez prsty. Ja ale Krištofa nerozmaznávam, som dôsledná a vyskúšala som niekoľko metód, ako ho hryzenie odnaučiť! Nakoniec som všetko konzultovala aj detským psychológom! Ten mi povedal, že Krištofovi mám vždy dať najavo dôrazné NIE, kvôli ostatným deťom ho viac strážiť, ale aj chváliť za pekné správanie a nájsť si na neho dosť času. A hlavne - vraj musím vydržať, syn z hryzenia vyrastie. Rozhodne sa mám ale snažiť minimalizovať negatívne dopady na okolie. Snažím sa, ale nie je to ľahké, to mi verte! "Zverila sa nám mamička dvojročného Krištofa a štvormesačného Prokopa, pani Soňa.

7 najčastejších dôvodov, prečo malé deti hryzú

  • Mnohé deti tak vyjadrujú svoj strach, a to aj také deti, do ktorých by ste to nepovedali. Väčšina detí prejaví svoj strach slzami, ale sú aj takí, ktorí ho premenia v určitú formu agresie.
  • Niektoré deti tak dávajú najavo svoju frustráciu z určitej veci či situácie. Jednoducho nevedia, čo majú robiť a ako sa zachovať. Situáciu nevedia vyriešiť inak.
  • Malá batoľatá a dojčatá niekedy hryzú, keď majú hlad.
  • Dojčatá môžu hrýzť, keď im rastú zuby. Vtedy ich totiž svrbia či bolia ďasná.
  • Niektoré malé deti sa tak hrajú. Ony uhryznú, vy zajačíte - ste pre nich úžasnou pištiacou hračkou!
  • Snažia sa získať pozornosť - a to akoukoľvek. Napríklad vtedy, keď sa im narodil súrodenec, alebo sú v jasličkách a cnie sa im.
  • Deti tiež môžu hrýzť, pretože sa im táto taktika v určitej situácii jednoducho vyplatila. "Ja som pohryzol a braček pustil hračku, ktorú som chcel."

Stačí nájsť príčinu

"Niektoré batoľatá uhryznú a potom už to nikdy neurobia. U niektorých sa to však stane zlozvykom. "Potvrdzuje napríklad uznávaný pediater a odborník na vývoj detí Harvey Karp. Čo s tým?

Z uvedených dôvodov je bohužiaľ zrejmé, že trvalé riešenie detského hryzenia nemá univerzálne riešenie. Veľmi totiž záleží na tom, aká je jeho skutočná príčina. Keď sa nám ju podarí nájsť, môžeme mať čoskoro vyhraté - ak odstránime príčinu, odstránime aj dôsledok! Ak odstránime iba dôsledok, dieťa bude všetko kompenzovať iným negatívnym spôsobom.

Karp našťastie mnohých zúfalých rodičov upokojuje: "Deti z tohto správania počas batoľacieho obdobia vyrastú, pretože sa naučia prijateľnejšie spôsoby, ako sa vyjadriť." Avšak na rodičoch je, aby sa snažili svoju malú piraňku nielen naučiť, že hrýzť do druhých sa nemá (a mimochodom s filozofovaním ďaleko nedôjdete, vaše odporúčania musia byť zrozumiteľné, rázne a pevné), ale musíte pred svojím "aligátorom" ochrániť aj druhých!

Karp preto ďalej radí: "Ak vaše dieťa uhryzlo iné, obráťte svoju pozornosť k nemu a svojho dieťaťa si jednu alebo dve minúty nevšímajte. Nechcete predsa podporiť zlý skutok svojho batoľaťa tým, že mu po útoku venujete príliš veľa pozornosti."

Od veci vraj tiež nebýva, nechávať nezbedné batoľa riadne vyblázniť sa na čerstvom vzduchu a nevystavovať ho opakovane pokušeniu, ktoré poskytuje malý kolektív a uzavretý priestor plný lákavých a neokukaných hračiek.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma