AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Keď bábätko trápi bruško

Užívať si naplno prvé dni s bábätkom je snom každej mamičky i otecka. Bohužiaľ spokojnosť celej rodiny môžu často ovplyvniť aj drobné tráviace ťažkosti dojčaťa spojené s boľavým bruškom a výživou. Ako niektorým týmto drobným problémom predísť?
Keď bábätko trápi bruško

Správna výživa vášho bábätka ovplyvňuje jeho ďalší vývoj, dlhodobú imunitu i celkové zdravie. Prvou, najprirodzenejšou stravou dieťatka je materské mlieko. Okrem mnohých látok podporujúcich obranyschopnosť, obsahuje aj prebiotické oligosacharidy a probiotické kultúry. Vďaka nim je tráviaci trakt dieťatka osídlený tými správnymi baktériami a celková imunita sa môže prirodzene rozvíjať.

Špeciálne riešenia na každý malý neduh

Niekedy však dojčenie nie je, ani pri tej najväčšej snahe, možné. V takom prípade je možné siahnuť po náhradnej mliečnej dojčenskej výžive, aj keď tá nemôže nikdy materské mlieko nahradiť. Jej zloženie plne vyhovuje potrebám dojčiat a batoliat a je obohacovaná o ďalšie zložky tak, aby čo najviac zodpovedalo potrebám detí a čo najviac sa priblížila svojmu vzoru - materskému mlieku.

Keď sa u vášho dieťatka vyskytnú akékoľvek tráviace problémy, nemala by ste ich podceňovať. Neváhajte preto s konzultáciou u vášho ošetrujúceho pediatra. U mnohých detí sa objavujú v ranom veku drobné tráviace ťažkosti, ako sú koliky, odgrckávanie, hnačka alebo zápcha. Príčinou ich vzniku je fakt, že tráviaca sústava bábätka dozrieva postupne. Svoje špecifické požiadavky majú tiež predčasne narodené deti. Pre tieto prípady sú určené špeciálne dojčenské mlieka. Ich zloženie môže pomôcť riešiť citlivé zažívanie vášho dieťatka.

Dôležitou zložkou týchto špeciálnych mliek sú probiotické baktérie, ktoré sú bežnou súčasťou zažívacieho traktu i materského mlieka. Najpoužívanejšou probiotickou baktériou je Lactobacillus reuteri. Pozitívne ovplyvňuje trávenie, predchádza tak zápcham, nadúvaniam či hnačkám a veľmi výrazne obmedzuje nadmerný plač. Ďalšou dôležitou zložkou ovplyvňujúcou trávenie môžu byť prebiotiká, teda vlákniny, ktorá slúži ako potrava pre črevné baktérie. "Najpoužívanejšie prebiotické zmesi sú galakto- a fruktooligosacharidy scGOS / lcFOS, ktoré v tejto kombinácii majú klinicky dokázané účinky: zlepšenie konzistencie stolice, zníženie zápalov horných ciest dýchacích či zníženie výskytu atopickej dermatitídy," potvrdil RNDr. Pavel Ježek PhD.

Častému grckaniu u detí je možné predchádzať s mliekami s obsahom škrobu, ten zahustí strávenú potravu a zabráni tak spätnému refluxu. Môže sa vyskytnúť u dojčiat rôzneho veku. Jedným z odporúčaných riešení je dojčenské mlieko BEBA A.R.2, určené od ukončeného 6. mesiaca veku. Je dostupné v lekárňach a aj v internetovom predaji.

3D_B_AR2_800g_2016_PB.png

Citlivé zažívanie detí vyžaduje špeciálnu starostlivosť

U detí s citlivým zažívaním konzultujte s vaším pediatrom aj postup pre zavádzanie prvých príkrmov. Keď už bábätku nestačí mlieko, je čas zaviesť prvé príkrmy. Tie by sa mali do stravy dieťaťa zavádzať postupne v malých dávkach medzi ukončeným 4. a 6. mesiacom. Odporúča sa začať v čase, keď dosahuje dvojnásobku pôrodnej váhy a dokáže udržať hlavičku vzpriamene. Prvý lyžičku stravy ponúknite v podobe jednodruhových chutí, postupne najskôr jednodruhovú zeleninu (mrkvu, tekvicu či sladké zemiaky) vo varenej podobe, potom chudé mäso, neskôr miestne ovocie. Každú chuť zaraďujte postupne a podávajte je bábätku 3-5 dní. Jedine tak včas zistíte prípadné alergické reakcie.

Kravské mlieko sa odporúča zavádzať až po prvom, ideálne treťom, roku života dieťaťa s ohľadom na to, že má nízky obsah železa a obsahuje nevhodnú bielkovinu. Jednou z najčastejších detských alergií je práve alergia na bielkovinu kravského mlieka. Ak chcete začať s mliečnymi výrobkami, odporúča sa predovšetkým kvalitný biely jogurt.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma