AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

KDE BOLO, TAM BOLO... rozprávkový festival rúca fantáziou všetky bariéry!

Už o niekoľko dní sa otvoria pomyselné brány 5. ročníka rozprávkového festivalu KDE BOLO, TAM BOLO... Jedinečné interaktívne a kreatívne podujatie určené nielen tým najmenším, ale aj ich rodičom sa uskutoční 11.-12. júna v centre Bratislavy.
KDE BOLO, TAM BOLO... rozprávkový festival rúca fantáziou všetky bariéry!

Nosnou témou tohto ročníka je svet Inakosti. V roku 2016 je festival KDE BOLO, TAM BOLO… o tolerancii, stieranie hraníc, predsudkov a stereotypov k chorým a hendikepovaným. Je o stavaní mostov porozumenia kreatívnym a interaktívnym spôsobom. Je o rozprávke, kde každý má šťastný priestor pre šťastné detstvo.

Každé dieťa je výnimočné!“

 KDE BOLO, TAM BOLO... je rozprávková krajina Inakosti, v ktorej sa fantázii medze nekladú, preto tu neexistujú žiadne bariéry ani predsudky. Sny všetkých detí, či už zdravých, chorých, hendikepovaných (a nielen detí) sa tu stávajú aspoň na chvíľu skutočnosťou,“ hovorí organizátorka festivalu architektka Broňa Tarnócy.

KDE BOLO TAM BOLO BA design workshop.jpg

Centrum hlavného mesta ovládne festival plný neutíchajúcej detskej radosti, kreativity a zážitkov získaných cez pestrú paletu výtvarného umenia, hudby, tanca, fotografie, módy, ale aj chuťových pohárikov. Na množstve kreatívnych a najmä interaktívnych workshopov, ktoré prebehnú pod taktovkou známych osobností spoločenského a kultúrneho života, sa vyšantia nielen bežné deti, ale aj deti so sluchovým postihnutím, keďže celé podujatie bude tlmočené do posunkového jazyka.

Farebná zmes aktivít a tvorivý proces prinesú účastníkom mnohé nezabudnuteľné chvíle, pohodu a najmä dobrú náladu.Inakosť je darom. Byť iný a sám sebou inšpiruje! Toto úžasné podujatie vo mne prebúdza detskú tvorivú dušičku. Teším sa, že mám opäť možnosť aktívne prispieť k zážitkovej energii tohto festivalu,“ hovorí známy herec a moderátor Roman Pomajbo, ktorý deti  prevedie obľúbeným press workshopom. O tom, že varenie je zábavné a strava môže byť pripravená aj inak, deťom ukážu ambasádori Food Foundation Jamieho Olivera pre Slovensko v projekte Food Revolution a OZ Jem iné.  Pre malé parádnice bude pripravený fashion workshop pod taktovkou známych módnych návrhárok Zlatice Hujbertovej, Dany Kleinert, Moniky Vontszemuovej, Lenky Sršňovej Márie Štranekovej. Modely, ktoré deti navrhnú a ušijú, budú môcť aj predviesť v záverečnom defilé. Známa návrhárka krásnych čeleniek Hogo Fogo, Slávka Toscherová, vyrobí s deťmi doslova umelecké diela. Spolu s hudobníkmi Luciou Lužinskou, Borisom ČelláromRamim Shaafim z Musica Medica môžu rozozvučať vibrácie tónov a stať sa na chvíľu muzikantmi, vyskúšať si prácu fotografa či umeleckého maliara pod taktovkou skvelých umelcov Ašot Haasa a Erika Šilleho. Malých architektov svetom architektúry prevedie tím významných architektonických ateliérov a osobností architektúry ako napríklad Archholiks, Peter Daniel a Michal C. Hronský, Element ateliér architektúry, nice architects, Paulíny Hovorka Architekti, Architektonické štúdio SIEBERT + TALAŠ, 2021 architekti. Deti si budú môcť navrhnúť a vytvoriť vlastný domček Inakosti pre svojich priateľov, ktorí k nám prišli bývať z krajiny Inakosť.

KDE-BOLO-TAM-BOLO-BRATISLAVA-6-2014-2501.jpg

Dá sa hovoriť rukami a počúvať očami? Ako sa dá tancovať a spievať, ak nepočujem? Na festivale sú pripravené opäť i špeciálne workshopy Počujko a Slucháčik. Naši hostia naučia vaše detičky vážiť si svoje ušká a pomáhať tým, čo zdravé ušká, žiaľ, nemajú. Zároveň tím odborníkov z logopedickej poradne ochotne pomôže a poradí rodičom počujúcich, aj nepočujúcich detí nielen v tom, kedy má vaše dieťa začať hovoriť. Pripravili sme pre vás i veselé hračkovaky, ktoré majú pre všetkých prichystané legové tajomstvá! Budete mať možnosť kreatívne tvoriť a precvičiť si nielen prsty ale i predstavivosť. K dispozícií budú aj pásky na oči, ktoré nás naučia, aké to je vidieť viac srdcom ako očami a posunú tak hranice našej kreativity ešte o kúsok ďalej. Na vlastnej koži môžete zažiť i pocit slabozrakého pri hre plnej pocitov – Memonik, ktorá získala za svoju unikátnosť významné ocenenia.  Vzácne a inšpirujúce príbehy tých, ktorí inakosť zobrali ako výzvu, ako inšpirujúci spôsob bytia si môžete vypočuť na jedinečnom podujatí s názvom Živé knihy. 

Okrem workshopov sú súčasťou festivalu aj pestré sprievodné podujatia. Zavedú vás na Večer inakosti pripravený v spolupráci s nadáciou Eduma, počas ktorého nahliadnete do príbehov tých, pre ktorých je inakosť darom. Večer o tom, aby sme pochopili, že zdravie si nevieme kúpiť a rodinu (či krajinu), do ktorej sa narodíme, si nevieme vybrať. Samozrejmosťou je tiež trh chránených dielní. Chýbať nebude ani rodičovský kútik, kam môžu deti bezpečne odložiť svojich rodičov a tí si tu vychutnajú šálku dobrej kávy či prečítajú skvelú knihu. Na záver sa môžu rodičia so svojimi ratolesťami vyfotiť v zábavnej fotobúdke Funnybox plnej inakosti.

Záštitu nad festivalom KDE BOLO, TAM BOLO... 2016 prijal primátor mesta Bratislavy Ivo Nesrovnal. Interaktívny a kreatívny festival KDE BOLO, TAM BOLO… je súčasťou Bratislavského kultúrneho leta a hradných slávností a záštitu nad festivalom prijal i Vladimír Grežo, riaditeľ BKIS. Podujatie ARCHinak/ Architekti deťom sa koná pod záštitou predsedu Slovenskej komory architektov Imricha Pleidela a spoločnosti VELUX Slovensko.

KDE-BOLO-TAM-BOLO-BRATISLAVA-6-2014-3306.jpg

Generálnym partnerom KDE BOLO, TAM BOLO... je Telekomnadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis.

Myšlienku festivalu podporila Poisťovňa Slovenskej Sporiteľne, nezisková organizácia Eduma a spoločnosť VELUX Slovensko.

Festival sa koná pod záštitou primátora Bratislavy Iva Nesrovnala a Vladimíra Greža, riaditeľa BKIS. Zároveň je súčasťou festivalu Bratislavské kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2016.

Ak sa chcete s nami zatúlať do rozprávky, tvoriť a snívať spolu s deťmi, tak neváhajte a príďte 11. - 12. júna do Bratislavy medzi nás. Aby ste mali miesto na svojom vybranom workshope isté, zaregistrujte sa vopred na stránkach festivalu www.kdebolotambolo.com. V prípade nepriaznivého počasia bude festival prebiehať v Starej tržnici.

KBTB_2016.jpg

Viac informácii o festivale a programe nájdete na:

www.kdebolotambolo.com

https://www.facebook.com/pages/KDE-BOLO-TAM-BOLO/338773879507704?ref=bookmarks

Festivalovú atmosféru Vám priblížia i videá z predchádzajúcich ročníkov:

https://www.youtube.com/watch?v=bd-07yG99Jc

http://vimeo.com/78762483

http://player.vimeo.com/video/51172658

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma