AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Kam s predškolákom v lete?

Blíži sa leto a s ním dva mesiace prázdnin. Už viete, ako ich bude tráviť vaša ratolesť? Jednou z možností je detský letný tábor. Užije si tam neobyčajné dobrodružstvá, získa nových kamarátov a tiež sa trochu „oťuká“ medzi cudzími ľuďmi.
Kam s predškolákom v lete?

Najprv si však dobre premyslite, či ste naozaj pripravení – vy i vaše dieťa – na dlhšie odlúčenie. V pokoji si so svojím potomkom sadnite a spýtajte sa ho, ako by si prial tráviť prázdniny a čo by počas nich chcel zažiť. Navrhnite mu, že jednou z možností, ako získať nové a zábavné zážitky, je tábor.

Domov a rodina | Materstvo | Zábava | Zdravá výživa | Životný štýl

Pozrite sa, čo robí obezita s deťmi. Najtučnejšie deti sveta

Porozprávajte sa s ním o tom, čo by ho tam čakalo, a nezabudnite zdôrazniť, že si tam iste užije plno zábavy a stretne nových kamarátov. Ale dodržujte zásadu, že klamať sa nemá.

Napríklad mu nesľubujte, že bude v tábore len týždeň, keď trvá 14 dní, alebo ho neutešujte, že si pre neho ihneď prídete, keď sa mu tam nebude páčiť, ak to nemyslíte vážne. Dieťa vám verí a musí sa na vás v každej situácii spoľahnúť. Tiež mu nesľubujte, že sa so všetkými hneď skamaráti.

Nepodceňujte výber

Veľkou výhodou pobytu v tábore je skutočnosť, že pomáha rozvíjať osobnosť. Deti sa v ňom učia samostatnosti a tímovej spolupráci, zároveň lepšie nadväzujú vzťahy s vrstovníkmi a navyknú si na zmenu prostredia a vžitých stereotypov. Aby sa tam vášmu dieťaťu páčilo, je vhodné vybrať ten správny tábor. Určite sa vyplatí dať na referencie a odporúčania.

Skúste sa povypytovať medzi ostatnými mamičkami, či nemajú nejaké tipy, kde sa ich ratolestiam páčilo. Odporúčania môžete tiež nájsť na internetových diskusiách. Určite zohľadnite záujmy dieťaťa, pretože potom je oveľa väčšia šanca, že sa vášmu potomkovi v tábore zapáči, neodradí ho to od ďalších pobytov, ale naopak sa bude tešiť na táborové dobrodružstvá.

Je milovníkom zvierat? Možno by sa mu páčilo v konskom tábore. Baví ho angličtina? Jazykových táborov existuje nepreberné množstvo. Dáva prednosť kúpaniu? Tábor pri mori ho zaručene nadchne! Pokiaľ je váš potomok členom nejakého záujmového krúžku alebo organizácie, ktorá usporadúva i letné tábory, bude pre neho pobyt určite ľahší.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Recepty | Zdravá výživa

Keď deťom nechutí

Predsa len tam bude mať kamarátov a veľká výhoda je aj to, že vy poznáte vedúceho, teda budete pokojnejšia. Je vhodné upozorniť, že s výberom letného tábora sa nevypláca príliš otáľať. Pobyty bývajú zaplnené napríklad už v polovici mája.

Preto čím skôr začnete vyberať, tým väčšiu máte šancu, že pre svoju ratolesť nájdete presne to pravé a hlavne v termíne, ktorý vám najviac vyhovuje. Pri zvažovaní, kam ju pošlete, však buďte obozretní.

Predsa len zverujete svoje dieťa niekomu cudziemu. Z toho dôvodu si zistite referencie na usporiadateľa tábora, pýtajte sa na program, miesto, kde budú deti ubytované, či na kvalitu zázemia.

Samo, alebo s kamarátom?

Ďalšou dôležitou otázkou, ktorú musíte dopredu premyslieť, je téma samostatnosti. Niektoré deti jednoducho ešte nie sú dostatočne zrelé, aby išli do tábora samy, ale so súrodencami alebo kamarátmi nebudú mať s pobytom mimo domov problém.

Navyše odpadne stres z neznámeho, pretože dieťa bude vedieť, že na to nie je samo. Bude istejšie, lebo tam bude mať nejakých „svojich ľudí“ a cudzie prostredie na neho nebude pôsobiť tak hrozivo.

Samozrejme, sú deti, ktoré už sa narodili s batohom na chrbte a ktoré cestovanie a poznávanie nových ľudí vyslovene baví, ale priznajme si, že ich nie je veľa. Väčšina detí sa v nových situáciách cíti skôr neisto, takže prítomnosť známej osoby im pomôže prekonať obavy z neznámeho.

Domov a rodina | Materstvo | Batoľa | Dojča | Novorodenec

Problém: vracajúci sa ekzém

Nikdy dieťa nenúťte

A kedy je vhodná doba, aby dieťa išlo do prvého tábora? Nedá sa to zovšeobecniť, veľmi záleží na vyspelosti a povahových vlastnostiach dieťaťa. Zvážte, nakoľko je na vás potomok viazaný, do akej miery má skúsenosti s pobytom mimo domov (spanie u babičky, škôlky v prírode a pod.).

Všeobecne sa za vhodný vek považuje mladší školský vek, t. j. od prvej do piatej triedy. Síce sú deti, ktoré sú už v predškolskom veku zarytými táborníkmi, tých je však menšina. Najdôležitejšie je nenútiť dieťa, ak tam vyslovene nechce ísť. Veď každé dieťa je iné a niekomu táborové prostredie a kolektívne hry nesedia.

Ide skôr o introvertov, ktorí potrebujú svoj okruh ľudí, neradi sa zoznamujú a necítia sa dobre medzi veľkým množstvom ľudí. Niekedy im pomôže prítomnosť súrodenca či kamaráta, ale pokiaľ aj tak pre nich tábor predstavuje nočnú moru, mala by sa zvoliť iná alternatíva, kde budú tráviť prázdniny.

Jeden zlý zážitok im totiž môže tieto radovánky znechutiť na celý život. A uznajte sama – psychická pohoda dieťaťa je predsa len dôležitejšia.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma