AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Jeden deň v živote čerstvej mamičky

S príchodom dieťaťa na svet sa zmení celý váš život, a to nielen zvonku, ale zvlášť vo vnútri. Objavia sa dosiaľ neznáme pocity, ktoré vás v šestonedelí môžu mierne vykoľajiť. Nenechajte sa nimi však prekvapiť a pozrite sa, ako taký obyčajný deň s bábätkom vlastne môže vyzerať.
Jeden deň v živote čerstvej mamičky

Môžete sa na to pripravovať celých deväť mesiacov, napriek tomu je realita nakoniec úplne iná. Mať dieťa v náručí je neopísateľný pocit, ale znamená to, že všetko, čo ste dosiaľ robili alebo poznali, bude asi inak. Isto ste počuli, že novorodenec len je, spí, plače alebo kaká. Znie to však až veľmi jednoducho, väčšinou to totiž takto ľahko neprebieha.

Láska nemusí prísť hneď

Prvým, zato tým zásadným momentom môže byť sklamanie, že neprišiel onen pocit zamilovania sa do bábätka na prvý pohľad. Hoci sa o materskej láske píše všade a má byť tak akosi automatická, vo väčšine prípadov to tak naozaj nebýva.

Svoje o tom viem ja i naša čitateľka Lenka: „Priznám sa, že na základe výkrikov na bábätkovských fórach som čakala, že len čo uvidím svoje dieťatko po pôrode, prejde mnou vlna lásky a tá bude len silnieť. Ale po pomerne ťažkom pôrode, kedy som nakoniec na šitie musela byť uspaná, som necítila nič. Mala som jednoducho dieťatko, starala som sa o neho, ale nehynúcu lásku som necítila.“

Lenkin chlapček bol navyše veľmi uplakané bábätko a prvé mesiace s ním boli ťažké. „Nevedela som, kde mi hlava stojí. Nespala som, nejedla, bola som vyčerpaná. Bojovala som s ťažkým popôrodným baby blues a začínala sa báť,
že malého jednoducho nezačnem mať rada,“ rozpráva ďalej.

Nakoniec sa to však zlomilo a po niekoľkých mesiacoch aj Lenka začala svojho synčeka milovať. Jej príbeh nie je taký výnimočný, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Ja som tiež mala podobnú skúsenosť, a to hneď dvakrát. Svoje deti som mala rada, ale milovať som ich začala až tak nejako postupne.

„Mnoho mamičiek sa bojí také pocity priznať. Vnímajú to ako svoje zlyhanie a zdá sa im, že v slniečkovej spoločnosti ostatných mamičiek sú také akési divné. Z toho potom môžu vzniknúť oveľa hlbšie psychické ťažkosti, ako napríklad popôrodné depresie, nízke sebavedomie a podobne,“ vysvetľuje detská lekárka Lenka Dúbravčíková, ktorá sa s mamičkami po pôrode stretáva denno-denne.

Ach, tie hormóny!

Hormonálna hojdačka v tehotenstve je však nič oproti tomu, aké rodeo vás čaká v šestonedelí. Psychika ženy je tvrdo zasiahnutá skokovo sa meniacou hladinou hormónov, a navyše podlomená fyzickým vyčerpaním. Hneď po pôrode začína prudko klesať hladina hormónov tvorených placentou, ktoré ženské telo produkovalo celých deväť mesiacov.

Prudko sa mení aj stav estrogénov a progesterónov, ktorý úzko súvisí s laktáciou. S tým je navyše spätá i produkcia hormónu oxytocínu, ktorý napomáha zavinovať maternicu. Hoci sa tomu kdekto vysmieva, za zlú náladu a negatívne pocity, ktoré nemožno plne ovládnuť, naozaj prvé týždne (niekedy až mesiace) môžu hormóny.

„Hneď, ako ma pustili z pôrodnice, zažívala som stavy úzkosti, z ničoho nič som sa strašne rozplakala, mala som strach, že nič nezvládnem. Po chvíli zase prišlo lepšie obdobie. Naozaj som celé šestonedelie menila nálady ako ponožky. Len vďaka podpore rodiny som toto obdobie zvládla, ako sa hovorí, bez straty sebavedomia,“ zveruje sa čitateľka Miša.

Práve pomoc a podpora okolia sú pre novopečenú mamičku veľmi dôležité. Rozhodne nie je namieste hrať sa na hrdinku, čoskoro sa vrátiť do „normálu“ a snažiť sa všetko zvládnuť sama. Nebojte sa požiadať o pomoc. Podporu hľadajte hlavne v partnerovi a rodine. Uvidíte, že sa vám uľaví.

V prípade, že úzkostné problémy pretrvávajú dlhšiu dobu, stupňujú sa a objavujú aj pocity depresie, úzkosti a napätia, radšej sa obráťte na gynekológa alebo praktického lekára, ktorí vás budú môcť nasmerovať správnym smerom. 

To strašné dojčenie

Je také prirodzené svoje bábätko kŕmiť z prsníka... Áno, ale rozhodne to nie je ľahké. Okolo dojčenia sa objavuje množstvo mýtov a príliš sa naň tlačí. Mamičky sú už pred pôrodom vystresované, či to zvládnu. Hoci majú novorodenci prirodzený sací reflex, musia sa to naučiť. A tak isto aj vy.

„Dojčenie je najľahšie, keď to nebudete tak prežívať. Prikladajte bábätko tak často, ako si zažiada. Trojhodinové intervaly medzi dojčením nie sú opodstatnené. Novorodenci majú malé žalúdky, nehľadiac na to,
že nie vždy sa napijú do sýtosti. Dávajte hlavne na svoj inštinkt,“ radí pediatrička.

Zároveň sa tiež veľmi málo hovorí o tom, že na začiatku dojčenie bolí. Kým si prsníky zvyknú, bradavky dostávajú zabrať. Ja sama som ich mala popraskané a dojčenie bolo utrpením. Pomáhali mi chladivé obklady a časté mastenie.

Prsníky bolia aj pri nalievaní, môže sa objaviť i nepríjemný zápal mliečnej žľazy. V takom prípade skúste odstriekať (a nebojte sa, odstriekaním nevezmete bábätku mliečko), masírovať alebo si dať teplú sprchu. A vydržte, laktácia sa ustáli a mliečko sa bude tvoriť presne na prianie vášho dieťatka.

Čo vás čaká doma

Starostlivosť o novorodenca je spočiatku veľmi časovo náročná a často
je potrebné celý deň naozaj naplánovať. „V prvých týždňoch som sa často večer pristihla, že som sa nestihla ani preobliecť z pyžamy. Niekedy mi neostával čas ani na jedlo. Nečakala som, že to bude také náročné,“ rozpráva mi kamarátka Jarka a ja s ňou musím len súhlasiť.

Každodenný kolotoč kŕmenia, prebaľovania a preobliekania spojený s fyzickou vyčerpanosťou je naozajstnou skúškou trpezlivosti, time managementu a materskej lásky. Okrem týchto spomínaných činností patrí k starostlivosti aj kúpanie bábätka, strihanie nechtíkov, prechádzky, hranie sa, cvičenie, ošetrovanie pupočníka, starostlivosť o pokožku dieťatka, pranie, žehlenie a príprava detských oblečkov...

Novému prostrediu si privyká aj bábätko. Je to pre neho úplne nový svet. A keď je to ťažké pre vás, rovnako sa cíti aj dieťatko. Novorodenci sú na pocity mamičky silne napojení, a preto je dôležité snažiť sa udržať si
v každej situácii dobrú náladu. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma